خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5007
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ - ۱۱:۴۳
مدیرکل هواشناسی استان:

سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید

سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۲۸ متر بر ثانیه معادل ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید و سبب خیزش گردوخاک شد.

به گزارش خبرگزاری اس بی پرس، محسن حیدری اظهار داشت: وزش این باد شدید شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 4000 متر کاهش داده و شرایط کیفی هوا را از حالت سالم خارج کرده است.


وی ادامه داد: هم اکنون سرعت لحظه ای وزش باد در زابل 94 کیلومتر بر ساعت است که شعاع دید افقی را به شدت کاهش داده است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: علاوه بر زابل وزش باد شدید سایر شهرهای شمال استان را فرا گرفته به طوریکه گردوخاک حاصل شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی زهک را به 1000 متر کاهش داده است.

 

حیدری اضافه کرد: انتظار می رود از ظهر به بعد در نواحی مرکزی شاهد افزایش غبار ناشی از باد در شمال استان باشیم. البته به تدریج وزش باد با شدت کمتر در نوار شرقی استان نیز جریان خواهد یافت.

 

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود وزش بادهای شدید 120 روزه حداقل تا جمعه پیش رو ادامه داشته باشد، افزود: وزش این باد شدید سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا به ویژه در مناطق روستایی و برخی محورهای مواصلاتی شمال استان می شود.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان توصیه کرد: در زمان غبارآلود شدن هوا از ترددها و سفرهای غیر ضروری خودداری شود.

 

حیدری اضافه کرد: با توجه به شدت وزش باد و فعال بودن برخی چشمه های تولید گردوغبار در شمال استان انتظار می رود شدت گردوخاک در برخی نقاط محور زاهدان به زابل به ویژه محدوده «یادمان شهدا» تا «شیله» بیشتر باشد و شاهد کاهش شدید دید افقی باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: با شدت گرفتن جریانات شمالی دمای هوای نیمه شمالی استان نیز بین سه تا پنج درجه نیز کاهش می یابد.

 

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی