خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5013
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۰۸:۳۳
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان:

مبارزه با ملخ آسیایی با خروج احشام از مراتع هیرمند آغاز می‌شود

مبارزه با ملخ آسیایی با خروج احشام از مراتع هیرمند آغاز می‌شود
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بزودی با ترک احشام از مراتع هیرمند مبارزه شیمیایی با ملخ آسیایی در این شهرستان آغاز می‌شود. 

به گزارش اس بی پرس، غلام حسین تیموری سه‌شنبه شب در ستاد مدیریت بحران شهرستان هیرمند اظهارداشت: ملخ آسیایی از مهمترین آفات مراتع، مزارع و باغات بعد از ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان بوده که قدرت مهاجرت وسیع داشته و از آفات عمومی محسوب می‌شود.

 

وی افزود: این حشره دارای دو فاز مهاجر و انفرادی است که بسته به تنوع فصل و میزان رطوبت درصد مختلفی از اشکال سبز رنگ یا قهوه‌ای رنگ وجود دارد.

 

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این گونه ملخ به گرما و رطوبت متوسط نیاز دارد و ۲ تا سه نسل در سال تولید مثل داشته ولی در هوای گرم چرخه زندگی آن کوتاه‌تر می‌شود.

 

او بیان کرد: دسته‌های ملخ روزها مهاجرت می‌کنند و می‌توانند به نقاط دورتر پروازهای طولانی تر از ملخ‌های انفرادی داشته باشند به طوریکه این ملخ در طول عمر قادر است صدها کیلومتر پرواز کند.

 

تیموری افزود: این ملخ ها از خانواده گندمیان تغذیه و پوره و حشره کامل از برگ و ساقه‌های جوان تغدیه می‌کنند ولی در عین حال به سایر گیاهان سبز مثل سبزی و صیفی نیز آسیب می‌زنند.

 

وی تصریح کرد: از اواخر هفته قبل این آفت از کشور افغانستان به شهرستان هیرمند هجوم آورده و بستر خشکیده تالاب بین‌المللی هامون که پوشش گیاهی مناسبی دارد را آلوده کرده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: دیده بانان سازمان جهاد کشاورزی و مردم محلی مشغول رصد و پایش این حشره در منطقه هستند.

 

او بیان کرد: امکانات مبارزه شیمیایی از قبیل سم و سمپاش در شهرستان هیرمند آماده شده ولی با توجه به اینکه در محل مراتع دام و احشام عشایر و دامداران حضور دارند پس از اطلاع رسانی به افراد مذکور و تخلیه مناطق با کمک دهیاری‌ها و شوراها و مناسب شدن شرایط جوی(کاهش توفان) عملیات مبارزه آغاز خواهد شد.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد

تکرار گفته‌های بی‌اساس علیه ایران

پمپئو: ظرف یک هفته آینده مکانیسم ماشه فعال می‌شود