خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5016
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۰۹:۰۳
مدیرکل هواشناسی استان :

روند بارش‌های پاییز و زمستان در سیستان و بلوچستان کاهشی است

روند بارش‌های پاییز و زمستان در سیستان و بلوچستان کاهشی است
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی شاخص‌های دورپیوند نشان می‌دهد که برخلاف امسال و سال گذشته بارش‌های پاییز و زمستان در این استان کمتر از نرمال است.

به گزارش اس بی پرس، محسن حیدری روز اظهارداشت: وضعیت شاخص‌های دورپیوندی نشان می‌دهد که پاییز امسال انسو در فاز لانینای ضعیف و دو قطبی اقیانوس هند در فاز خنثی است این یعنی اینکه نباید شرایط بارشی قابل قبولی برای سیستان و بلوچستان انتظار داشت.

 

وی افزود: بررسی مدل‌های فصلی هواشناسی نیز نشان می‌دهد که هم بارش‌های پاییز با تأخیر آغاز می‌شود و هم میزان بارش‌ها کمتر از نرمال است. همچنین وضعیت دمای پیش رو در پاییز و ماندگاری بیش از معمول واچرخند جنب حاره در عرضهای شمالیتر بر تأخیر در آغاز و کاهش بارش‌های پاییز صحه می‌گذارد.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: به طور کلی بارش‌های پاییز سهم ناچیزی در رژیم بارشی استان دارد و اکثر بارش‌های منطقه در فصل زمستان و بهار دریافت می‌شود.

 

او افزود: الگوهای فصلی زمستان نیز گویای وضعیت بارش کمتر از نرمال در سیستان و بلوچستان است اما باید منتظر ماند و روند برخی شاخص‌ها را در ماه‌های آینده بررسی کرد تا بتوان با دقت بیشتر در این باره نظر داد.

 

حیدری با بیان اینکه دقت و صحت پیش‌بینی‌های فصلی حدود ۷۰ درصد است، گفت: آخرین وضعیت شرایط جوی روزانه، ماهانه و فصلی سیستان و بلوچستان به طور منظم در اداره‌کل هواشناسی استان ارزیابی و آنالیز می‌شود که به محض تغییر در وقوع رخداد و یا شدت آن، موارد به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

وی به شرایط دمایی سیستان و بلوچستان در ماه‌های آینده اشاره کرد و اظهارداشت: پیش‌بینی می‌شود میانگین دمای استان در سه ماه آینده حدود ۲ درجه گرمتر از نرمال باشد اما برای نیمه جنوبی استان میزان افزایش دما به سبب فعالیت‌های مونسون کمتر از سایر نقاط استان خواهد بود.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha