خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5075
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ - ۱۸:۰۹
رئیس کمیسیون بهداشت عنوان کرد

جای خالی 198 سفیر سلامت در روز پزشک

جای خالی 198 سفیر سلامت در روز پزشک
رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال با قلبی مالامال از غم و اندوه، روز پزشک را بدون حضور 198 شهید خدمت از مجموعه همکارانمان در نظام سلامت پشت سر می گذاریم.

به گزارش اس.بی پرس، حسینعلی شهریاری که به مناسبت روز پزشک در بیمارستان بوعلی زاهدان حضور یافته بود اظهار کرد: با شروع همه گیری جهانی کرونا فعالان بهداشت و درمان در سطح کشور صداقت و اخلاص خود در مسیر خدمت به همنوعانشان را بار دیگر به اثبات رساندند و ما امسال با قلبی مالامال از غم و اندوه، روز پزشک را بدون حضور  198 شهید خدمت از مجموعه همکارانمان در نظام سلامت پشت سر می گذاریم.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: از مجموع شهداء خدمت بیش از 32 درصد پزشکان متخصص، 28 درصدپزشک عمومی، 26 نفر از همکاران پرستار و بقیه از سایر حرف و مشاغل مرتبط با سلامت بوده اند.

 

وی با تاکید بر اهمیت و نقش نظام کنترل عفونت در بیمارستان ها و مراکز درمانی گفت: با وجود ابلاغ آئین نامه شهید خدمت باز هم پی گیر هستیم تا این آئین نامه از سوی وزارت بهداشت، بنیاد شهید و سازمان امور اداری و استخدامی مورد بازبینی و بازنگری مجدد قرار گیرد.

 

شهریاری با اشاره به پیگیری هائی که در زمینه صیانت قضائی از جامعه پزشکی صورت گرفته است گفت: در دیدار روز گذشته با رئیس قوه قضائیه که به اتفاق جمعی از پیشکسوتان و همکاران پزشک صورت گرفت بر ضرورت صیانت از سرمایه های اجتماعی و در عین حال حفظ حقوق عامه تاکید شد.

 

وی افزود: اینکه برخی از بیماری ها و صدمات جسمی با وجود همه اقدامات و مداخلات طبّی به سلامت منتهی نمی شود و در نهایت با آسیب پایدارجسمی و یا حتی مرگ به پایان می رسد یک واقعیت علمی و پذیرفته شده در تمام دنیاست و به همین دلیل قوانین مشخصی برای رسیدگی و اظهار نظر در این قبیل موارد تعریف شده است.

 

به گفته دکتر شهریاری این ساختارهای قانونی و تخصصی به خوبی روند طبیعی بیماری را از قصور و یا تقصیر احتمالی کادر درمان تفکیک می نمایند و به همین دلیل برخی برخوردهای قهری و حتی حمله فیزیکی به پزشکان و یا کادر پرستاری که در برخی مراکز درمانی کشور شاهد آن هستیم هیچ توجیهی ندارد و حتی ممکن است روند ارائه خدمت به مردم و بیماران را دچار اختلال نماید.

 

وی با حمایت از پرداخت مالیات از سوی همه فعالان اقتصادی و بخش خصوصی گفت: در نشست  هائی که با اعضاء و  نمایندگان جامعه پزشکی دارم همه آنان متفق القول هستند که پرداخت مالیات یک وظیفه قانونی، شرعی و اجتماعی است و در عین حال اعتقاد دارند که اصلاح روند دریافت  مالیات باید به صورت همزمان برای همه اقشار و فعالان اقتصادی انجام شود و تاکید خاصّ و تبلیغاتی بر روی جامعه پزشکی حساسیت های بی مورد اجتماعی ایجاد می کند و ذهنیّت های نادرستی را در زمینه میزان صداقت و درآمد این قشر خدوم القاء می نماید.

 

شهریاری حفظ قداست و شان جامعه پزشکی را نیز یکی از وظائف سنگینی برشمرد که بر عهده تک تک اعضاء این حرفه قرار دارد و گفت: خدا را شاکریم که اکثر قریب به اتفاق اعضاء جامعه پزشکی به سوگند معنوی و عهدی که برای خدمت صادقانه به مردم بسته اند پایبند هستند.

 

وی در این دیدار که تعدادی از اعضاء هیئت علمی، جمعی از پزشکان متخصص و تعدادی از دستیاران تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیر حضور داشتند بر ضرورت توجه به معیشت کارکنان حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد و گفت: کارانه هایی که در بیمارستان ها به کادر پزشکی و  پرستاری پرداخت می شود ارتباط مستقیمی  با درآمدهای آن مرکز دارد و بعد از وقوع همه گیری کرونا و با وجود بستری حجم وسیعی از بیماران تنفسی میزان درآمدهای اختصاصی مراکز درمانی به نحو چشمگیری کاهش و هزینه های آنان افزایش یافته و بدین ترتیب در برخی از بیمارستان های کشور میزان کارانه کارکنان به کمتر از یک سوم قبل از کرونا کاهش یافته است.

 

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به برداشت یک میلیارد یورو از حساب ذخیره ارزی خواستار اختصاص بخش بیشتری از این اعتبار به حوزه بهداشت و درمان شد و گفت: این اعتبار علاوه بر رفع مشکلات مربوط به تجهیزات پزشکی، دارو، تخت بستری و امثال آن باید به نحو مناسب صرف جبران هزینه های افزایش یافته بیمارستان ها و مراکز درمانی شود.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به در پیش بودن فصل پائیز و زمستان تامین اقلام داروئی مورد نیاز را یکی از دغدغه های مشترک اعضاء کمیسیون بهداشت و وزارت بهداشت برشمرد و گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که هنوز داروی اختصاصی بر علیه این ویروس نداریم و همه داروهایی که در بیمارستان ها برای بیماران کرونا مثبت مورد استفاده قرار می گیرد بر اساس تجارب قبلی پزشکان تاثیراتی در درمان عفونت های ویروسی قبلی داشته اند و یا به سیستم ایمنی بیماران کمک می کنند.

 

شهریاری داروهای ضد ویروس و داروهای ضد التهاب را از جمله مهمترین  این داروها عنوان کرد  و گفت: در حال حاضر رایجترین و معروفترین این داروها "رمدسیویر" است که خوشبختانه تولید آن در داخل کشور به سرانجام رسیده و بر اساس آخرین اطلاعاتی که دارم توزیع آن هم در بین بیمارستان ها شروع شده است. وی با اشاره به صدور تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای این دارو گفت: البته این تائیدیه به معنای تاثیر درمانی و قطعی این دارو بر روی ویروس کووید-19 نیست و از نظر بسیاری از اعضاء جامعه پزشکی فقط ایمن بودن و بی ضرر بودن آن را تائید می کند امّا متاسفانه برخی از هموطنان ما که بستگانشان به دلیل کرونا بستری هستند  از هر طریق به دنبال تهیه این دارو هستند و حتی به پزشکان معالج هم فشار می آورند تا این دارو را برای عزیزانشان تجویز نمایند.  

 

وی با تاکید بر ضرورت اعتماد مردم به کادر درمان گفت: درمان بیماران کرونا در مراحل مختلف بیماری و در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و نکته هم کلیدی این است که همیشه به پزشک معالج و کادر درمان اعتماد داشته باشیم.  

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره  به در پیش بودن ایام و لیالی محرم گفت:  امیدواریم همه مردم در این شرایط بیشتر رعایت کنند و با وجود مشکلاتی که دارند با استفاده از ماسک و رعایت فاصله ایمن به کنترل این بیماری کمک کنند.

 

شهریاری تدوین دستورالعمل های بهداشتی کامل و جامع را از نقاط قوت مدیریت کرونا در کشور عنوان کرد و گفت: انتظار داریم تا من تعریف ساز وکارهای قوی تر برای اجرای این دستورالعمل ها و توجه به ضمانت اجرائی آنها هم صورت گیرد ولی در شرایط فعلی خود مردم هستند که باید مراقب سلامت خود و خانواده و اطرافیانش باشند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مردم برایش دعا کنند

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد