خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5108
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ - ۰۹:۴۸
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار:

۲۱۵ واحد پرواربندی گوساله دراستان وجود دارد

۲۱۵ واحد پرواربندی گوساله دراستان وجود دارد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ۲۱۵ واحد پرواربندی گوساله در این استان با ظرفیت پروار ۷۵ هزار گوساله وجود دارد.

به گزارش اس بی پرس، ماندانا زنگنه در کارگروه تنظیم بازار کشور که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاونان هماهنگی امور اقتصادی استانداری‌های کشور به ریاست بابک دین پرست معاون هماهنگی توسعه منطقه‌ای وزیر کشور برگزار شد، اظهارداشت: همچنین در بخش روستایی یکهزار و ۴۷۰ واحد پرواربندی کوچک با ظرفیت ۷۵ هزار راس در هر دوره پروار در روستاهای سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده است.

 

وی ادامه داد: با توجه به تولید، جابجایی علوفه، حمل و نقل دام، گوشت قرمز، خدمات و سایر فعالیت‌های مرتبط می‌توان گفت امکان فراهم شدن و ایجاد ۲۲ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در صنعت تامین گوشت قرمز در سیستان و بلوچستان وجود دارد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان در بخش‌های دامپروری و در پی آن تامین گوشت قرمز از ظرفیت‌های فراوانی بهره می‌برد و با توجه به هم مرزی با پاکستان و افغانستان بخوبی می‌تواند گوشت قرمز کشور را تامین کند.

 

وی عدم تامین خوراک دام در دوره پروار و تخصیص ندادن ارز نیمایی را از مشکلات بخش دام و تامین گوشت قرمز در سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: پیشنهاد می‌شود با توجه به ظرفیت بالقوه استان در بخش دامپروری و توان آن در تامین گوشت قرمز کشور می‌طلبد در خصوص واردات دام از افغانستان و پاکستان نگاه خاصی به منطقه شود.

 

به گزارش اس بی پرس؛ گرچه خشکسالی های چند دهه اخیر در سیستان و بلوچستان به ویژه شمال آن صنعت دامپروری و کشاورزی منطقه را تحت تاثیر قرار داده اما موقعیت ویژه و استثنایی به سبب برخورداری از هزار و 100 کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و افزون بر 310 کیلومتر مرز ساحلی در دریای عمان و استقرار در کنار آبهای آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز و نزدیکی مناطق ساحلی استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و شبه قاره هند و کشورهای آفریقایی از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی این استان را در موقعیت خاص از نظر تجارت و تامین نیاز کشور در بخش های مختلف از طریق واردات قرار داده است.


این استان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی توانایی تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را دارد به طوری که هیچ استانی از این ظرفیت برخوردار نیست.
از جمله ظرفیت های مهم سیستان و بلوچستان وجود کشتارگاهها و قرنطینه دامی است که می تواند نقش مهمی در واردات دام داشته باشد و به همین دلیل اخیرا از سوی سازمان دامپزشکی کشور واردات دام سنگین از کشور برزیل به این استان مورد توجه قرار گرفت که اجرای این طرح نتایج مطلوب و ارزشمندی در رونق اشتغال و توسعه استان خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی