خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5120
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ - ۱۶:۱۲
دبیرکل هواشناسی استان:

عبور از رودخانه‌های سیلابی موجب مرگ می‌شود

 عبور از رودخانه‌های سیلابی  موجب مرگ می‌شود
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: عبور از رودخانه‌های فصلی استان در زمان بارش‌های رگباری و رودخانه‌های پرآب اقدامی پرخطر است که ممکن است منجر به مرگ افراد شود.

به گزارش اس بی پرس، محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مردم استان به ویژه مناطق کوهستانی مرکز و جنوب استان که در تابستان تحت تأثیر فعالیت سامانه مونسون هند قرار دارند به صورت منظم اخبار و هشدار‌های هواشناسی را رصد کنند و در مواقع بارش از نزدیکی به رودخانه‌های فصلی به صورت جدی خودداری کنند.

 

او  افزود: پیش بینی و پایش بارش‌های همرفتی این موقع از سال به صورت ویژه در دستور اداره کل هواشناسی استان و کشور است، به طوری که حتی روز‌های تعطیل نیز فعالیت سامانه‌های همرفتی به صورت کوتاه مدت و خیلی کوتاه مدت رصد و هشدار‌های لازم اطلاع رسانی می‌شود.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای نمونه پنج شنبه و جمعه گذشته نسبت به بارش‌ها همرفتی در نواحی مرکزی و نیمه جنوبی استان هشدار داده شد، اما برخی بی توجه به این هشدار‌ها اقدام به رفتار‌های پر خطر کردند. برای نمونه هلال احمر استان گزارش کرد که چند شب پیش یک خودروی وانت با بی احتیاطی از یکی از رودخانه‌های خروشان محلی منطقه کوهستانی ایرانشهر عبور کرده که منجر به حادثه ناگواری شده است.

 

حیدری افزود: مردم در این موقع از سال باید مراقب باشند و ضمن توجه به اخبار هواشناسی، به هیچ عنوان در زمان بارش‌های همرفتی به رودخانه‌های محلی نزدیک نشوند. ضمن اینکه اشتباهات فردی افرادی که به دل سیلاب می‌زنند سبب بروز خطر جانی و مالی می‌شود. ما همواره تـأکید کرده و تأکید می‌کنیم که در زمان بارش از نزدیک شدن به رودخانه‌های فصلی به شدت خودداری شود، اما گاهی می‌بینیم که برخی افراد نه تنها به رودخانه‌ها نزدیک می‌شوند که از عمق رودخانه نیز عبور می‌کنند.

 

او  خاطرنشان کرد: بهترین واکنش برای عبور از محور‌هایی که دارای آبنما هستند، صبوری است چراکه جاری شدن رودخانه‌های محلی جنوب استان به دلیل شرایط توپوگرافی و شیب زیاد زمین، به شدت مقطعی است و نیاز به صبر دارد. به طوری این افراد می‌توانند پس از فروکش کردن سیلاب از محل آبنمای جاده‌ها عبور شود.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به بولتن جوی روز پنج شنبه گذشته این اداره کل گفت: همچنان بر این باور هستیم که تا آخر هفته شرایط برای بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و تندباد لحظه‌ای در مناطق مرکزی و نیمه جنوبی استان مهیاست.

 

حیدری گفت: اثرات مخاطره آمیز بارش‌های پیش رو سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ و احتمال خسارت در پی وزش تندباد‌های شدید است.

 

او  افزود: با توجه به ویژگی‌های سامانه‌های همرفتی و مخاطرات ناشی از آن توصیه می‌شود از تردد در حاشیه رودخانه‌های فصلی و اتراق در حاشیه آن‌ها و رفتن به ارتفاعات خودداری شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha