خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5135
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ - ۱۰:۰۰
وقتی خبری از تدبیر مسئولان نیست؛

سایه ترس در کوچه پس کوچه‌های جنوب شرق کشور/ جولان سگ‌های ولگرد، کودکان زاهدانی را خانه نشین کرده است

 سایه ترس در کوچه پس کوچه‌های جنوب شرق کشور/ جولان سگ‌های ولگرد، کودکان زاهدانی را خانه نشین کرده است
سایه ناامنی و ترس گله سگ‌های ولگرد بر سر زاهدان به دغدغه جدی برای شهروندان تبدیل شده، چراکه شاهد افزایش مشکلات ناشی از حضور آنها در شهر هستند.

به گزارش اس بی پرس، سال هاست، معضل پرسه سگ های ولگرد در محله های مختلف زاهدان به خصوص در مناطق حاشیه شهر سبب رعب و وحشت زنان و کودکان و به خطر افتادن سلامت آنها می شود.

 

با عبور از خیابان ها و مناطق حاشیه شهر، در طول شبانه روز گله ای از سگ های ولگرد را می توان مشاهده کرد که به دلیل بی تدبیری مسئولان امر به راحتی در اطراف شهر پرسه می‌زنند و همواره موجب ترس و وحشت مردم به ویژه زنان و کودکان می‌شوند.

 

جولان سگ های ولگرد در سطح شهر علاوه بر این که باعث ایجاد مخاطرات بهداشتی و به خطر افتادن سلامت مردم می شود، خسارت های جانی نیز در پی دارد، به گونه ای که آخرین خبر تلخ آن مبنی بر حمله سگ های ولگرد به پسر بچه مهرشهری منجر به زخمی شدن وی شد و طی روزهای اخیر نیز به اذعان کاربران فضای مجازی این حادثه تکرار اما از سوی مسئولان امر تکذیب شد.

 

از سویی در حالی که بر اساس مصوبه سال ۹۵ سازمان امور شهرداری‌های وزارت کشور در رابطه با ساماندهی سگ‌های بدون صاحب، کشتن این حیوانات ممنوع شده و تیم‌های شهرداری فقط مجاز به زنده‌گیری و عقیم‌سازی آنها هستند، اما در زاهدان بر خلاف این اقدام انجام می شود.

 

 

پرسه سگ ها و هراس کودکان

هراتی، یکی از ساکنان مهرشهر زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: معضل پرسه سگ های ولگرد و حمله به ساکنان محلات، مشکل امروز و دیروز ما نیست، کودکان ما نمی توانند به دلیل ترس از حمله سگ های ولگرد به بازی در محله بپردازند و خانه نشین شده اند.

 

وی ادامه داد: تاکنون تماس های زیادی با شهرداری برای حل این موضوع داشتیم، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و روز به روز به آمار آن افزوده می شود.

 

 

دغدغه انتقال بیماری

 اصغری، یکی از ساکنان خیابان جمهوری نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: وجود این سگ های ولگرد در کوچه و خیابان ها علاوه بر این که سلامت و جان افراد را به خطر می اندازد، ممکن است عامل آلودگی و انتقال بیماری نیز باشد.

 

وی افزود: سگ های ولگرد با پاره کردن کیسه های زباله سبب انتشار آلودگی و بیماری در شهر می شوند که باید شهرداری چاره ای برای جمع آوری این حیوانات بیندیشد.

 

 

 زنده گیری سگ های ولگرد اصلا مقرون به صرفه نیست

محمد عمر حسین زهی، رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری زاهدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: سگ های ولگرد و بلاصاحب به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشورهای همسایه به راحتی وارد خاک ما می شوند و باتوجه به زاد و ولد زیاد به معضلی برای شهروندان تبدیل شده اند.

 

وی افزود: اگرچه این سگ های ولگرد تاکنون خطرات و دغدغه های بسیاری را برای مردم و شهرداری به وجود آورده اند، اما با توجه به پیگیری های سازمان های مردم نهاد حمایت از حیوانات و مخالفت با معدوم سازی این حیوانات، شهرداری جایگاهی را برای زنده گیری حیوانات در نظر گرفته و کار مناقصه و هماهنگی با پیمانکار انجام شده است که امسال ردیف اعتباری ۵۰۰ میلیون تومانی برای این کار اختصاص می یابد.

 

وی خاطرنشان کرد: هزینه زنده گیری سگ های ولگرد بسیار بالاست و این کار مقرون به صرفه نیست، چراکه آمار تعداد سگ های ولگرد سرگردان در زاهدان روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ مورد است و شاید تتها چهار یا پنج خانوار طالب نگهداری سگ باشند.

 

حسین زهی تاکید کرد: هزینه عقیم سازی سگ های ولگرد نیز بسیار زیاد و حدود یک میلیون تومان است و هیچ سازمان یا نهادی آن را قبول نمی کند و این مشکلی بزرگ بر سر راه جمع آوری سگ های ولگرد است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : asrehamoon.ir

نظرات شما

capcha