خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5183
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ۱۸:۰۳
نامه سرگشاده معتمد مردمی به استاندار؛

مدیران استانی، هم‌مزاجِ دولت سرگردانِ پیدا کردن کلیدند/ نیاز نیست استاندار ۳۰ روز فقط به بازدید اختصاص دهد

مدیران استانی،  هم‌مزاجِ دولت سرگردانِ پیدا کردن کلیدند/ نیاز نیست استاندار ۳۰ روز فقط به بازدید اختصاص دهد
مهدی گرگیچ در نامه ای خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مدیران استانی، که اکثرا بومی و هم مزاجِ دولت و دنباله رو و سرگردانِ پیدا کردن کلیدند !! متاسفانه با ارائه‌ی آمارهای غلط و گمراه کننده ایام می‌گذرانند اما روز به روز وضعیت مردم بدتر می‌شود، آسیب‌های اجتماعی بیشتر، جاده‌ها بی کیفیت و نا امن‌تر، بیکاری مردم افزون‌تر، کارها و مشاغل کاذب رو به فزونی ، برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت مرزها ضعیف، کُشت و کشتار مردم در جاده‌ها فراوان...

به گزارش اس.بی پرس؛ نامه سرگشاده‌ی حاج مهدی گرگیچ معتمد مردمی و فعال فرهنگی، اجتماعی به استاندار محترم سیستان و بلوچستان

 

جناب آقای موهبتی استاندار محترم سیستان و بلوچستان


سلام علیکم


احتراماً ضمن تبریک هفته دولت و عرض ادب خدمت همه‌ی دولتمردان عزیز تلاشگر و تسلیت ایام سوگواری ماه محرم و شهادت امام حسین(ع) و یارانش که در برابر حکومت جهل و جور یزید ایستادگی نمودند.

 

جناب استاندار:  تلاشهای بی‌وقفه شما بزرگان دولت، از بخت بد ما مردم، راه به جایی نمی‌برد؛ نعمت‌های پروردگار عالم در این سرزمین، فراوان است ولی ما مردم از ازل همیشه گرسنه و لب تشنه بوده‌ایم و با ابتلا به سوختبری از سر ناچاری با صدمات جانکاه و مرگ و میر در جاده‌ها مجازات شده‌ایم

 

استاندار عزیز: از سال‌ها قبل که بنده به عنوان کارشناس مسئول برنامه ریزی در آموزش و پرورش بوده‌ام و حضرتعالی در سیستم استانداری و فرمانداری‌ها تشریف داشته‌اید با شما آشنایی دارم و با توجه به سال‌ها سابقه‌ی درخشان خدمت شما در استان امید داشتیم که با انتصاب جنابعالی در استان تحولی عظیم ایجاد شود اما افسوس که صدارت‌ها، وکالت‌ها و ریاست‌ها و بر کرسی نشستن‌ها رفتار و کردار انسان را تغییر می‌دهد و از طرفی چون در دولت جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری که با وعده‌های دروغین و فریبِ مردم توانستند بالاترین رای را نسبت به جمعیت در این استان به دست آورند همه‌ی قول‌هایی که داده بودند فراموش شد و این حق  وزرا و دست اندرکاران دولت تدبیر و امید است که دنباله روی ولی‌نعمت خویش یعنی رئیس دولت باشند.
ما از جنابعالی و تلاش‌هایی که انجام داده‌اید سپاسگزاریم و کفران نعمت نمی کنیم، ولی مردم استان و بخصوص طایفه‌ی بنده که از شمال استان تا جنوبی‌ترین نقطه استان حضور دارند، کمترین بهره را برده‌ایم.

 

دوندگی‌های جنابعالی و سرکشی از مناطق مختلف در سطح استان بی‌نظیر است و به قول معاون حضرت عالی ۱۸ روز با خانواده محترمتان دیدار ندارید، اما در واقع نظارت بر مدیران استانی کم و تبلیغات و آمارهای منحرف کننده، فراوان است که این می رساند مدیریت درستی در استان وجود ندارد و آمارها ساختگی هستند .

 

حاکمِ اول استان: مدیران استانی ، که اکثرا بومی و هم مزاجِ دولت و دنباله رو و سرگردانِ پیدا کردن کلیدند !! متاسفانه با ارائه‌ی آمارهای غلط و گمراه کننده ایام می‌گذرانند اما روز به روز وضعیت مردم بدتر می‌شود، آسیب‌های اجتماعی بیشتر، جاده‌ها بی کیفیت و نا امن‌تر، بیکاری مردم افزون‌تر، کارها و مشاغل کاذب رو به فزونی ، برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت مرزها ضعیف، کُشت و کشتار مردم در جاده‌ها فراوان، استفاده از گنج‌های خدادادی در حد بسیار محدود، بهره‌برداری از موهبت‌های الهی دریای بیکران و زمین‌های کشاورزی و محصولات دامداری و صنعت و معدن از شانس بد ما مردم در حد شعار است؛ اکثر روستاها با سقایی آبرسانی می‌شود و در بعضی روستاها و هوتک‌ها هم حیوانات و هم مردم از یک منبع غیربهداشتی به عنوان آب شرب استفاده می‌کنند و بسیاری از انسانها و کودکان طعمه‌ی آب یا گاندو و یا بیماری می‌شوند. چندین سال است لوله‌ی گاز وارد استان شده و علیرغم قول ریاست محترم جمهوری در افتتاحیه نمادین در زاهدان کپسولهای گاز بر دوش زنان و مردان است و در گرما و سرما وصفهای طولانی در انتظار دریافت یک کپسول و در رویای تحقق وعده‌های دولت مردان هستند.

 

استاندار بزرگوار: روستای لار بخش مرکزی زاهدان برای نمونه در ده کیلومتری مرکز استان و کنار صدارت و صندلی والی ولایتمدار با وجود بیش از ۴۰۰ خانوار آمار که حدود ۲۵۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن روستایی ساخته شده با فلاکت و بدبختی، بدون آب، بهداشت، فضای آموزشی، مخابرات روزگار می‌گذرانند و از داشتن یک پل بر روی رودخانه ای که در مسیر راه و جنب شهرک کامبوزیا قرار دارد محروم هستند. 

در سال‌های خشکسالی بیش از ۲۰ تا ۵۰ اینچ پسماند آب زاهدان حتی در تابستان به روستا و تنگه لار سرازیر و قسمتی از خاک پاکستان را طی نموده و داخل گود زره افغانستان شده وتبدیل به نمک می گردد اما با یک قانون من‌درآوردی و بدون کار کارشناسی سال‌ها قبل تا شعاع چند کیلومتری مرکز زاهدان ممنوعه آبی اعلام شده و هیچ گونه بهره برداری از این آب که به هدر می‌رود و خارج مرز روان است، نمی شود.

 

جناب آقای استاندار: چند روز قبل یکی از مدیران وزارت آموزش و پرورش در دفتر جنابعالی حضور پیدا نموده بود و اعلام گردید استان سیستان و بلوچستان از نظر آموزش راه دور و مجازی رتبه سوم کشوری را به دست آورده است! بسیاری از روستاها تحت پوشش اینترنت نیست و همچنین حاشیه شهر زاهدان منطقه شیرآباد، کریم آباد ، باباییان، کارخانه نمک، میدان کوثر و سایر نقاط شهر که خانواده‌های کارگر، مستضعف و آسیب پذیر زندگی می‌کنند و فاقد هر نوع امکانات برای اتصال به دنیای مجازی  و محتاج لقمه نانی هستند، از کجا دارای موبایل و خطوط اینترنت هستند که بتوانند از راه مجازی برای آموزش و تربیت فرزندان خویش استفاده کنند؟! شهرها و روستاهای دوردست که جای خود دارد! پس این رتبه‌ی سوم از کجا پدید آمد؟ 

 

سرور گرامی جناب آقای استاندار، شما که دارای چندین معاون و مدیر کل و برنامه ریز و فرماندار هستید، نیاز نیست سی روز ماه را به بازید از گوشه و کنار این استان پهناور اختصاص دهید و از خواب و خوراک خود زده و از وقت خانواده خویش برای ما بخت برگشته‌ها هزینه نمایید؛ البته سرکشی نیاز است ولی مدیر خوب و با درایت کسی است که با بهره بردن از سازو کار نظارتی موجود در هر منطقه و با فرمانهای خویش همه تحت کنترل داشته باشد نه اینکه همیشه اسب خود را زین کرده باشد و در گشت و گذار باشد.

 

جناب استاندار عزیز: در اکثر شاخص‌های انسانی، معدنی، آموزشی، کشاورزی، صنعتی و... رتبه آخر کشوری را داریم اما در گرفتن مالیات و دریافت قبوض آب، برق، تلفن و موبایل مدیرانِ با تدبیر و هنرمند، رتبه های بالای کشوری را کسب می‌نمایند که خود جای سوال است!

 

جناب آقای موهبتی: بیماری منحوس کرونا که همه دنیا را تحت شعاع قرار داده _و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن را پشت سر بگذاریم _ برای ادارات بهانه خوبی شده است جهت عدم ارائه مناسب خدمات توسط کارمندان و کنترل و نظارت نیز اندک است. پیگیریِ نامناسب کار ارباب رجوع و تعویق اجرای بعضی طرح‌ها مشکلاتی برای مردم به وجود آورده و گلایه ها را در پی دارد .

 

سرور ارجمند : مردم استان از شمال تا جنوب همه سببی و نسبی با هم وابسته و خویشاوند بوده و اعضای یک خانواده هستند و در خوشی‌ها و حوادث ناگوار، در غم و شادی همدیگر شریک هستند. سیستان بزرگ سکونتگاه بسیاری از اقوام و طوایف بلوچ و سیستانی است که در خشکسالی و طوفان و گرما سالهای گذشته همدرد یکدیگر بوده و در اکثر طوایف شیعه و اهل سنت در کنار همدیگر و با اخوت زندگی می‌کنند. 

اگر مروری به عملکرد رژیم قبلی داشته باشیم سیستان یک شهرستان و چهاربخش و ۲۵ اداره بود که معمولا همزمان ۶ تا ۷ رئیس اداره و بخشدار آن از هموطنان بلوچ آن دیار بوده از جمله دادگستری ( مرحوم سامانی ) ، آموزش وپرورش ( مرحوم ریگی ) ، تربیت بدنی ( مرحوم محمد گرگیج فعال) ، اداره راه ( اقای سارانی ) ، اداره آب ( مهندس عبدالله گرگیچ )  ، کشاورزی ( مهندس آذرسا ) وشکاربانی ( آقای ملنگ گرگیچ ) که از برادران بلوچ و با نام مشخص هستند و با همدلی با سایر اقوام و طوایف به خوبی انجام وظیفه می کردند اما بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی که ساختار منطقه سیستان به پنج شهرستان و چندین بخش جدید افزایش یافت با اعمال نظر و ندانم کاری مسئولین استانی و بعضا دخالت نمایندگان تندرو از بین بیش از صد اداره و ۵ فرمانداری و چندین بخشداری چه تعداد از فرزندان بلوچ شما بر مسند کار قراردارند و پست مدیریتی دارند؟ این مورد باعث دلسردی و نومیدی فرزندان نظام در سیستان گردیده است. البته یک معاون فرماندار در زهک و اخیرا با لطف شما یک مسئول اداره استانداری به معاونت فرمانداری میانکنگی گماشته شده که جای شکر و سپاسگزاری دارد .

 

سرور بزرگوار : اکثر فرمانداران و مدیران با تلاش و ایثار برای مردم کار می‌کنند که لازم است مردم حرمت آنان را نگاه داشته و با ایشان همکاری نمایند، اما بعضی انتصابها با لحاظ روابط و بدون توجه به تعهد و تخصص و تدین و با یک سری زد و بند صورت می گیرد. چرخ دنده‌های بعضی ادارات نیاز به تعمیر و حتی تعویض دارد تا کارهای مردم به صورت روان روی ریل پیشرفت قرار گیرد و وضع اقتصادی و معیشت مردم  بهبود یابد. 

 

برادر ارجمنداستاندار عزیز: بنده شکر گزار خداوند و قدردان نظام جمهوری اسلامی و رهبر فرزانه خویش بوده و از سوی نظام به عنوان یک رزمنده بسیجی و خاک پای شهدا و رزمندگان و خانواده ایثارگران بوده و در مشاغل و پستهای متعدد باحرمت گذاریِ بزرگان نسبت به خودم انجام وظیفه نموده‌ام. بنده قدردان نعمت خدا و نظام و رهبر خویش هستم و به هیچ جناحی وابستگی و تعهد نداشته و بیش از ۱۷۰ تقدیرنامه از وزرا، استانداران، مدیران کل و دفتر مقام معظم رهبری، دادگستری، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران را در ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، امنیتی و... در کارنامه خویش دارم .
و در هنگام انتصاب شما به همراه بیش از صدنفر از بزرگان، سرداران و ریش سفیدان طوایف بلوچ و سیستانی در دفترتان حضور یافتیم و آمادگی خویش را جهت همکاری اعلام نمودیم ولی ... 

 

 

حاج محمدمهدی گرگیچ

بازنشسته فرهنگی و خادم مردم 

( زاهدان شهریورماه ۹۹ )

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار

داغ های مجازی