خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5207
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۱:۴۶
نماینده زاهدان:

عدم توجه دولت ها به استان/سیستان و بلوچستان استانی بی صاحب/استانی بدون آزادراه

عدم توجه دولت ها به استان/سیستان و بلوچستان استانی بی صاحب/استانی بدون آزادراه
به گفته‌ی نماینده زاهدان استان سیستان و بلوچستان استانی‌ست که دولت‌ها تنها به‌عنوان قلک رای به آن نگاه می‌کنند و پس از آن توجهی به مسائل مختلف استان نمی شود.

به گزارش اس.بی پرس، دکترحسینعلی شهریاری، نماینده مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی در توضیح پیشینه مساله هوتک ها در سیستان و بلوچستان چنین گفت: در دولت اول آقای هاشمی رفسنجانی و زمانی که بنده رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بودم، هوتک ها را به میرزاده، معاون اجرایی وقت، واعظ مهدوی و دکتر سمنانیان نشان دادم. ولی متاسفانه در تمام این سال ها مشکل حل نشده است و مردم مجبور هستند بعلت دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی، از این آب استفاده کنند؛ به جز هوتک ها، دیگر نقاط استان هم مشکل جدی آب دارند. در زاهدان هم مشکل جدی آب داریم و متاسفانه دولت ها نتوانسته اند مشکلات را حل کنند.

 

شهریاری در مورد دلیل حل نشدن مساله هوتک ها با بیان اینکه استان بی صاحب است، اظهار داشت: متاسفانه دولتمردان استان سیستان و بلوچستان را چندان جدی نگرفتند. همیشه گفته ام که سیستان و بلوچستان استانی بی صاحب است. یعنی نه در دولت و نه در حاکمیت کسی را ندارد که در زمان تقسیم غنائم به فکر این استان باشند.

 

پرسابقه ترین نماینده استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی درخصوص عدم تامین منابع مالی طرح انتقال آب از دریای عمان، چنین گفت: در دولت احمدی نژاد انتقال آب از دریای عمان به تصویب رسید که گفتند منابع مالی زیادی می خواهد و باید فایننس شود اما فایننس کننده ای پیدا نشد. در دولت روحانی هم طرح مشابهی تصویب شد ولی بازهم می گویند بعلت کمبود منابع مالی بلاتکلیف مانده است؛ سال گذشته استاندار استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی موافقت نامه ای برای انتقال آب از دریای عمان به این سه استان امضا کردند. گفته می شود، منابع مالی قابل توجهی برای اجرای این پروژه نیاز است، اما متاسفانه نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی نمی توانند منابع مالی لازم را تامین کنند. البته با توجه به تورم موجود، مبلغ لازم برای انجام این پروژه روز به روز بالاتر می رود.

 

شهریاری با اشاره به اینکه دولت ها به فکر سیستان و بلوچستان نیستند، ادامه داد: ما می گفتیم به جای اینکه سنگ بزرگی بردارید و بخواهید هر سه استان را حل کنید، اول مشکل سیستان و بلوچستان را مرتفع کنید. این اتفاق هم نیافتاد. برای انجام این کار، باید اراده ای جدی در دولت وجود داشته باشد و دولت ها هم چندان به فکر استانی مانند سیستان و بلوچستان نیستند.

 

حسینعلی شهریاری با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به سیستان و بلوچستان، بیان کرد: مقام معظم رهبری هر چند وقت یکبار به دولت هشدار می دهد که به سیستان و بلوچستان رسیدگی شود. یکبار هم رهبری برای آبیاری قطره ای سیستان 80 میلیون دلار اختصاص دادند و برای راه آهن چابهار 300 میلیون دلار اختصاص دادند.

 

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیدگاه انتخاباتی روسای جمهور به استان چنین گفت: مقام معظم رهبری به دولتی ها فشار می آورند که به فکر سیستان و بلوچستان باشند اما متاسفانه روسای جمهور به سیستان و بلوچستان به دید قلک رای نگاه می کنند. فقط در زمان انتخابات می آیند و وعده و وعید می دهند. بعد از انتخابات دوباره سیستان و بلوچستان را فراموش می کنند تا انتخابات بعدی.

 

وی در ادامه درخصوص الویت استان افزود: آقای دکتر قالیباف، ریاست جدید مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان استان سیستان بلوچستان خواسته اند که اولویت ها و مشکلات جدی سیستان و بلوچستان را به ایشان بدهیم که شاید اولویت اول استان نیز مساله آب باشد.

 

دکتر شهریاری در انتها درخصوص عدم وجود آزادراه و همچنین سایر مشکلات استان، چنین گفت: شمال تا جنوب استان ما هزار و دویست کیلومتر است اما یک کیلومتر آزاد راه ندارد و فقط 250 کیلومتر بزرگراه دارد. سیستان و بلوچستان از جوان ترین استان های کشور است اما مشکلات جدی در اشتغال دارد. برخلاف گفته رییس جمهور که 99 درصد کشور گاز دارند، از نظر گازرسانی استان ما آخرین استان کشور است و بسیاری از شهرهای ما گاز ندارند.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha