خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5208
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۱:۵۱
رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان:

برزخ بی‌هویتی و جهنم جرم و بحران‌های اجتماعی؛ رهاورد اتباع بیگانه/ مشکلات خرید و فروش شناسنامه ایرانی

 برزخ بی‌هویتی و جهنم جرم و بحران‌های اجتماعی؛ رهاورد اتباع بیگانه/ مشکلات خرید و فروش شناسنامه ایرانی
باغ شیرین با بیان اینکه باید ورود اتباع بیگانه به کشور کنترل شود، گفت: ورود اتباع بیگانه به سیستان و بلوچستان تبعاتی به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به جرائم و آسیب های اجتماعی، ازدواج با دختران ایرانی، تغییر هویت و هنجارهای ایرانی اسلامی و ...اشاره کرد.

به گزارش اس.بی پرس؛ غلامرضا باغ شیرین، رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان بیان کرد: دستگاه قضا به واسطه دو نوع الزام قانونی با توجه به بند دوم اصل ۱۵۶ به معنای حقوق عامه و صیانت از بیت المال و بند پنج اصل ۱۵۶ در راستای پیشگیری از وقوع جرم برای ساماندهی اتباع بیگانه مطالبه گر است.

 

به گفته این مقام مسئول، کشور ما با اقتصاد یارانه‌ای مدیریت می‌شود و بخش عمده‌ای از منابع و هزینه های مصرفی به واسطه یارانه ای است که به کالاها به صورت پنهان و آشکار تعلق می گیرد یارانه هایی که به آب، برق، انرژی و فرآورده‌های سوختی و آرد تعلق می گیرد.

 

 

جرائم و آسیب های اجتماعی اتباع بیگانه غیرمجاز بالاتر است

وی اظهار کرد: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در رصد و بررسی جرائم و آسیب های اجتماعی مربوط به اتباع بیگانه غیرمجاز نسبت به جمعیتی که در سیستان و بلوچستان به خود اختصاص دادند به طور معناداری بالاتر است.

 

رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به عبارتی اتباع بیگانه بیشتر مستعد یا تسهیل گر ارتکاب به جرائم  و آسیب های اجتماعی هستند که دلایل مشخصی دارد.

 

باغ شیرین ادامه داد: گمنامی، عدم جذب در ساختارهای مدنی جامعه میزبان، عدم جذب یا خود اتکایی اقتصادی که عمدتاً به مشاغل زیرزمینی روی می آورند و نحوه جذب مهاجر در کشور از عواملی است که سبب می شود اتباع بیگانه بیشتر مستعد یا تسهیل گر ارتکاب به جرائم  و آسیب های اجتماعی باشند.

 

وی عنوان کرد: بر خلاف سیاست های دیگر جذب مهاجر در کشور ما نخبه گزین نیست و همین امر سبب تکفل مازاد بر جامعه میزبان که عمدتا سیستان و بلوچستان است، می شود.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: موانعی از نظر مهاجرت یا حضور اتباع بیگانه در استان ما وجود دارد، صیانت از تمامیت اراضی ما مهم است، وقتی اتباع بیگانه به کشور ما می‌آیند از مبادی قانونی و رسمی وارد نمی شوند و لازم است برای حفظ تمامیت ارضی نظارت عالیه بر مرزها و مبانی ورودی کشور داشته باشیم.

 

 

ضرورت حفظ سبک زندگی ایرانی اسلامی با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب

وی ادامه داد: عامل بعدی حفظ سبک زندگی اسلامی و ایرانی است، ممکن است ما با اتباع بیگانه به واسطه بعد اسلامی اشتراک داشته باشیم ولی به واسطه هویت ایرانی که یکی از مصادیق سبک زندگی است اشتراک نداریم.

 

باغ شیرین بیان کرد: سبک زندگی اسلامی یکی از توجهات مقام معظم رهبری بوده و بند هفتم بیانیه گام دوم انقلاب نیز در این زمینه است.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: عامل بعدی حائز اهمیت در این زمینه هویت است و یکی از عواملی محسوب می شود که در طول زمان شکل می گیرد و پا برجا می ماند، وقتی اتباع بیگانه غیرمجاز در داخل کشور وارد می‌شوند به مرور زمان هویت ها و ارزش ها و هنجارهای سرزمین میزبان دچار تغییر می شود، چون ضریب وزنی حضور اتباع بیگانه به مرور زمان در کنش‌ها و تعاملات روزانه اثرگذار می شود و کم کم هنجارها را تغییر می دهد.

 

 

مسکن، شغل و نحوه ورود اتباع بیگانه کنترل می شود

وی اظهار کرد: اتباع بیگانه غیرمجاز به مکان هایی برای سکونت خود نیاز دارند که در این زمینه نظارت عالیه با واحدهای صنفی مشاورین املاک داشتیم هشدارها و مضراتی را که داشتن اجاره بها و یا قرارداد استیجاری و یا خرید و فروش با این اتباع بیگانه برای بنگاه دار دارد را اعلام کردیم.

 

رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حوزه اشتغال نیز به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، اشتغال این افراد بیشتر شد که برای کنترل آن مشاغل ممنوعه را گسترش و به کارفرمایان و واحدهای تولیدی هشدار دادیم که واحدهای صنفی و تولیدی که جذب اتباع بیگانه غیرمجاز فاقد مجوز کار داشته باشند توأم با جرائم و مجازات هایی است که  می تواند تنبیهی و مضاعف باشد.

 

وی بیان کرد: در حوزه انسداد مرز که یکی از راهکارهای مرزی برای کاهش ورود این اتباع بیگانه است، از سامانه های اپتیکی و دیده بان های اجتماعی، روشهای پهبادی، سامانه جامع ارتباطات مردمی با عنوان راهکار گزارشگران گمنام به منظور اعلام گزارش کاروان های تردد و انتقال اتباع بیگانه غیرمجاز استفاده کردیم.

 

 

پیامدهای ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه و فروش شناسنامه به آن ها

باغ شیرین گفت: با هدف ارتقاء آگاهی در خصوص پیامدهای ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه غیرمجاز، برای افزایش مشارکت‌های مردمی و همکاری های مدنی اقدامات زیادی در این زمینه انجام و پیامدها در خصوص اهدای تابعیت شناسنامه اعلام شده است.

 

به گفته این مقام مسئول، لایحه تشدید مجازات عبور دهندگان اتباع غیرمجاز یکی از موضوعات مهم است، هیئتی از استان به تهران عزیمت کرد و با رئیس قوه قضاییه در این زمینه دیدار داشتیم.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: یکی دیگر از موارد مطرح شده غربالگری و پیگیری جمع آوری متکدیان و معتادان متجاهر بود که طرح‌هایی مانند دادگاه درمان مدار و ستاد ساماندهی متکدیان در این زمینه تشکیل شده است، زیرا بخش عمده‌ای از متکدیان و معتادان متجاهر و زباله گردها اتباع بیگانه بودند، بنابراین طرد مرز آن ها نیز از طریق اداره کل اتباع و امور مهاجرین سیستان وبلوچستان پیگیری شد.

 

وی گفت: توقیف 6 ماهه خودروهایی که واردکننده یا تردد کننده اتباع بیگانه غیرمجاز هستند یا قاچاقچیان انسان با دستور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان طرح موضوع شد.

 

به گفته این مقام مسئول، به علاوه محکومیت یک ماهه اتباع بیگانه حرفه‌ای عبور دهنده شده از مرز نیز انجام می شود، برخی از افراد سابقه یک، دو یا سه بار تردد غیر مجاز از مرز را دارند که پس از رد مرز دوباره وارد کشورمان می شوند.

 

باغ شیرین تصریح کرد: برای جلوگیری از این موضوع در صحبت هایی که با مدیرکل اتباع بیگانه انجام شد این افراد به صورت اجباری یک ماه در اردوگاه حضور دارند که اگرچه هزینه هایی را در بر دارد، اما تلاش می شود هزینه تردد آن ها را افزایش دادیم تا از حضور دوباره آن ها جلوگیری شود.

 

رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: برای کنترل بیشتر ورود اتباع بیگانه به مرز، تعاملاتی با استان‌های مجاور مثل خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان شده است، بخش عمده‌ای از کاروان‌های قاچاق در استان‌های جنوبی کشور هستند و عناصر مباشر این حوزه محسوب می شوند.

 

وی بیان کرد: بخش عمده‌ای از فاقدین شناسنامه مدعی تابعیت ایرانی در سیستان و بلوچستان و مجهول‌الهویه بوده که مدعی هویت ایرانی هستند، فرآیندهای رسیدگی آن بر اساس ماده ۴۵ قانون ثبت در حال انجام است.

 

به گفته این مقام مسئول، کمبود آزمایش‌های مشابهت های ژنتیکی از طریق اثبات نسب را پیگیری کردیم و بخش عمده ای از آن تامین ظرفیت شد.

 

 

ابطال شناسنامه های متوفیان ضروری است

وی اظهار کرد: ساماندهی آرامستانهای استان یکی دیگر از اقدامات موثر در این حوزه است، بخش عمده‌ای از اتباع بیگانه استان با مکانیزم‌هایی مثل جعل شناسنامه، عدم ابطال شناسنامه افراد متوفی و خرید از معتادان مهاجم متجاهر و گروه‌های در معرض آسیب به هویت های ایرانی دست پیدا می‌کنند.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: اگر گواهی های فوت نظام مند شود و ابطال شناسنامه افراد متوفی به ضرس قاطع صورت گیرد، چرخه سوء استفاده توسط اتباع بیگانه قطع خواهد شد.

 

باغ شیرین ادامه داد: جعل شناسنامه یکی دیگر از اقداماتی است که سبب می شود اتباع بیگانه تابعیت ایرانی به دست آورند، نظارت های مستقیم بر مسائل مشاغل آسیب پذیر و نشست های توجیهی و اعلام گواهی های تولد توسط برخی از دهیاری ها نظارت های میدانی مورد نیاز در این حوزه است.

 

وی عنوان کرد: مشاغل حساسی مثل ماماها و کسانی که فرآیند ولایت در نوزادان را انجام می‌دهند، وقتی شناسنامه مربوط به مادر واقعی نبود و یا پدر افغانی بود باید این موضوع را اعلام کنند، زیرا در اکثر این موارد پدر افغانی اقدام به خرید شناسنامه ایرانی می کرد.

 

رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: ساز و کارهای میدانی و اجرایی شامل پیاده سازی کارت ملی هوشمند در سامانه‌ای که امکان جعل ندارد، اقدامات انجام شده از سوی ثبت احوال، اداره کل اتباع و امور مهاجرین، مرزبانی، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، دهیاری‌ها، اداره کل امور سیاسی و تقسیمات کشوری و سایر نهادهای کشوری، پزشکی قانونی مدنظر قرار گرفته است.

 

باغ شیرین گفت: پاسخ به استعلامات هم طبق قانون در بازه زمانی دو ماهه انجام می شود، با توجه به خلاء هایی که وجود دارد عده ای از افراد با شناسنامه های جعلی هویت ایرانی کسب می کنند که بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده می‌فهمیم که آن ها هویت ایرانی ندارند و نظارت‌ها تشخیص می دهد که غاصب شناسنامه هستند و روند رسیدگی اصالت شناسنامه آنها انجام می‌شود.

 

 

نظارت ها برای کاهش ازدواج زنان کم توان مالی با اتباع بیگانه

وی خاطرنشان کرد: اگر اصالت افراد به عنوان اتباع بیگانه تشخیص داده شود رد مرز و منع خدمات می شوند، با توجه این که ماده واحده تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه به قانون تبدیل شده است، این موضوع در آینده می‌تواند موج کاذبی از گرایش ازدواج با مردان بیگانه ایجاد کند.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: این کار می‌تواند دریافت تابعیت ایرانی را برای این افراد تسهیل کند و ممکن است در آینده اتباع بیگانه که به هر دلیل ساکن اینجا هستند با گروه‌های آسیب پذیر و زنانی که تمکن مالی کمتری دارند ازدواج می‌کنند و فرزندشان هم صاحب شناسنامه شوند.

 

وی اظهار کرد: این افراد از این طریق می توانند از منافع و مزایایی مثل سهام عدالت، بسته های معیشت، یارانه، استخدام و ... برخوردار شوند که این هم حائز اهمیت است و باید یک بازنگری و آماده سازی بر اساس آن صورت گیرد تا با این ماده واحده سازگار شویمو تبعات منفی به دنبال نداشته باشد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد

تکرار گفته‌های بی‌اساس علیه ایران

پمپئو: ظرف یک هفته آینده مکانیسم ماشه فعال می‌شود