خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5248
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۰۹:۲۴
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان :

سیستان و بلوچستان دارای ۱۸ میلیون تن ذخایر مس است

سیستان و بلوچستان دارای ۱۸ میلیون تن ذخایر مس است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: کل ذخایر مس شناسایی شده در این استان تا کنون بیش‌از ۱۸ میلیون تن است.

به گزارش اس.بی پرس، داود شهرکی اظهارداشت: فلز استراتژیک مس بخش عمدهای از مشکلات حوزه صنعت در کشور را به دوش می‌کشد.

 

وی گفت: بخش معدن می‌تواند یکی از بخش‌های پیشران و مهم در اقتصاد سیستان و بلوچستان باشد به طوریکه با متحول شدن این بخش سایر بخش‌های صنعتی و اقتصادی این استان نیز فعال می‌شود.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان بیان کرد: این استان یکی از استان‌های ثروتمند در بسیاری از ذخایر موادمعدنی نظیر مصالح ساختمانی، سنگ‌های تزیینی و نما، منیزیت و آنتی موان در کشور است.

 

وی خاطرنشان کرد: بخش معدن در سیستان و بلوچستان می‌تواند زمینه اشتغال بسیاری از جوانان استان را فراهم کند.

 

شهرکی با اشاره به ظرفیت‌های معدن مس تمین سیستان و بلوچستان گفت: معدن مس تمین با سرمایه گذاری ۴۸  میلیارد ریال اشتغالزایی ۱۰ نفر از مردم منطقه را به همراه داشته است.

 

وی ادامه داد : این معدن در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق زاهدان قرار دارد و استخراج اسمی سالیانه از این معدن بر اساس پروانه بهره‌برداری یکهزار تن است.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: کارخانه صنایع معدنی این معدن نیز در بخش لادیز دهستان سیاه جنگل تمین و در محل روستای لهرمبا در زمینی به زیربنا ۶۷۰ متر مربع به مساحت ۲۰ هزار مترمربع و ایجاد اشتغال ۱۵ نفر با تولید محصول کنسانتره مس اکسیدی با ظرفیت ۴۲۰ تن در سال در حال فعالیت است. 

 

وی ادامه داد: با اتمام طرح توسعه این واحد برای بیش از ۵۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد. 

 

به گزارش اس.بی پرس، قرار گرفتن سیستان و بلوچستان در کمربند فلزایی و معدنی جهان که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه دارد و در این راستا وجود معادن نسبتا غنی گشوده و ناگشوده فلزی و سهم بالای استان در برخورداری از این معادن با ذخایرمعدنی نظیر کرومیت، مس، منگنز، سرب و روی ، قلع، تنگستن، آنتی موان، طلا و کانسارهای غیرفلزی نظیر تالک، منیزیت، گل سفید، سیلیس، فلدسپات، کائولن و سنگ‌های ساختمانی بویژه گرانیت و همچنین پتانسیل‌های معدنی حوزه تفتان و امکان استقرار کارخانجات چینی و کاشی و سرامیک در محدوده تفتان بخشی از قابلیت ها و توانمندی‌های این استان است.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی