خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5276
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۸:۰۶

آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان با فرمایشات رهبر انقلاب فاصله بسیاری دارد/ آقای رئیس‌جمهور! رایگان بودن سامانه شاد تفاوتی به حال دانش آموزان فقیر این استان ندارد

آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان با فرمایشات رهبر انقلاب فاصله بسیاری دارد/ آقای رئیس‌جمهور! رایگان بودن سامانه شاد تفاوتی به حال دانش آموزان فقیر این استان ندارد
درحالی‌که رهبر انقلاب از اهمیت توجه به معلمان و عدالت آموزشی سخن می‌گویند که بسیاری از معلمان استان سیستان و بلوچستان در بی‌مهری عجیب مسئولان این وزارت خانه به سر می‌برند و دانش آموزان این استان هم توان برخورداری از سامانه شادی که رئیس‌جمهور وعده رایگان بودن آن را می‌دهد هم ندارند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز سه‌شنبه در ارتباط تصویری با وزیر، معاونان، مدیران و رؤسای وزارت آموزش‌وپرورش در سی و چهارمین اجلاس آموزش‌وپرورش، معلمان را «افسران سپاه پیشرفت کشور» خواندند و با تأکید بر ضرورت تربیت انسان‌های مؤمن، خردمند، اندیشمند، دانشمند و دارای اخلاق اسلامی در این دستگاه بسیار مهم گفتند: سند تحول آموزش‌وپرورش باید با تبیین صحیح و تنظیم و اجرای برنامه جامع عملیاتی، زمینه‌ساز پرورش چنین افرادی شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبیین صحیح سند تحول را هم مهم دانستند و گفتند: سند تحول باید برای همه سطوح آموزش‌وپرورش، به‌روشنی و جذاب تبیین شود تا همه مدیران و معلمان برای اجرای دقیق آن انگیزه پیدا کنند.


آموزش‌وپرورش نیز باید از شأن و جایگاه معلمان حمایت کند

رهبر انقلاب اسلامی، معلمان را عناصر تعیین‌کننده در دستگاه عظیم فرهنگی آموزش‌وپرورش خواندند و با تأکید بر لزوم صیانت از شأن و نقش معلمان گفتند: معلمان به معنای واقعی افسران سپاه پیشرفت کشور هستند و حفظ شأن و جایگاه معلم در درجه اول به عهده خود آنان است و هر معلمی باید این احساس را داشته باشد که او آینده‌ساز است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آموزش‌وپرورش نیز باید از شأن و جایگاه معلمان حمایت کند و این هدف باید با کمک مجلس و دستگاه‌های مرتبط همچون سازمان برنامه‌وبودجه محقق شود.


ایشان تأکید کردند: نگاه به آموزش‌وپرورش باید نگاه به یک دستگاه زیربنایی باشد نه مصرفی و هزینه کردن در آموزش‌وپرورش همچون سرمایه‌گذاری در مسائل زیربنایی در نظر گرفته شود.

 


اساساً بیشتر معلمان استان سیستان و بلوچستان در دایره حمایت و احترام آموزش‌وپرورش جایگاهی ندارند

معلم یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که حدود 200 کیلومتر از خانه تا محل کارش فاصله است، به خبرنگار اس.بی پرس می‌گوید: به خاطر مسافت راه هر دو هفته یک‌بار به خانه‌ام سر می‌زنم. برای همین بیشتر وقت‌ها در خانه‌های روستاییان یا دانش‌آموزانم می‌مانم چراکه برای رفت‌وبرگشت هرروز باید بیش از 200 هزار تومان هزینه کنم.

 

وی درباره نحوه شروع به کارش می‌گوید: با دفاتری که زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش هستند، قرارداد داریم و آن‌ها آزمون‌هایی را برگزار کردند و ما هم در این آزمون‌ها شرکت کردیم و کلاس‌هایی هم برای معلمی دیده‌ایم و بعد از چند ماه جذب این مراکز شدیم.

 

این معلم ساکن در استان سیستان و بلوچستان با تأکید بر اینکه مجبور است به خاطر شرایط زندگی دست‌فروشی کند، افزود: حقوق مدرسه را هرماه نمی‌دهند، تابستان هم خبری از حقوق نیست، برای همین در ایرانشهر دست‌فروشی می‌کنم.

 

بر اساس گزارشی که پیش‌ازاین روزنامه ایران منتشر کرده است، معاون پشتیبانی وزیر آموزش‌وپرورش گفته: این افراد از روز اولی که جذب این شرکت‌ها شدند می‌دانستند که استخدام نمی‌شوند؛ اما درباره پرداخت حقوق ما خودمان را موظف می‌کنیم تا حقوق را سر ماه پرداخت کنیم. طبق بند «ک» قانون برنامه‌وبودجه هر چیزی که ماهیت حقوقی داشته باشد، باید سر ماه پرداخت شود این موضوع را به‌عنوان حقوق به سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کردیم و از امسال پرداختی‌ها را ماهانه انجام می‌دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه تعداد معلمان خرید خدمت 13 هزار نفر است می‌گوید: ما ناچاریم در مناطقی از نیروهای موقت استفاده کنیم. ما در یک روستا دو دانش‌آموز داریم و نمی‌توانیم خدمات آموزشی به آن‌ها ارائه ندهیم اگر یک معلم رسمی به آنجا برود ماهانه به‌طور میانگین 2 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند اگر بتوانیم از نیروهای بومی منطقه با خرید خدمات استفاده کنیم، می‌توانیم پوشش تحصیلی را کامل و هزینه‌ها را منطقی کنیم و این به معنای کاهش انگیزه معلم و صرفه‌جویی نیست.

 


نکاتی که در سخنان رهبر انقلاب در دیدار با فرهنگیان اهمیت دارد

آینده‌نگری و داشتن نگاه راهبردی مقام معظم رهبری نسبت به مسائل حوزه آموزش‌وپرورش است که متأسفانه در سطح اجرا، در دولت‌های اخیر، مورد غفلت واقع‌شده است. کافی است به این نکته دقت شود که تنها در ۹ سال گذشته که طرح تحول آموزش‌وپرورش تدوین‌شده ۷ نفر مختلف بر کرسی وزارت آموزش‌وپرورش تکیه زده‌اند و می‌دانیم در هر انتصاب جدید، زمان قابل‌توجهی صرف مسلط شدن مسئول به حوزه کاری و هماهنگ شدن مدیران رده‌های مختلف و تعیین یا تغییر تیم کاری می‌شود. وزارتخانه‌ای که رکورددار تغییر باشد، نمی‌تواند با نگاه راهبردی و بلندمدت موردنظر مسئولان عالی نظام هماهنگ شود و از این بابت باید فکری کرد.

 

محسن پیر هادی مدیرمسئول روزنامه رسالت دراین‌باره نوشته است: دقت نظر توأمان رهبر معظم انقلاب به جزئیات آموزش‌وپرورش در کنار اشراف به اصول و کلیات است. اطلاع ایشان از مواردی همچون شیوه‌های آموزش مجازی، تعداد و رنگ مدال‌های کسب‌شده توسط دانش آموزان المپیادی، مسائل سمپاد، دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان و تأثیرات کرونا بر آموزش‌وپرورش در کنار اصولی همچون فلسفه تعلیم و تربیت، مدرسه انسان‌ساز و عدالت آموزشی و مواردی ازاین‌دست، نشانگر عمق و اهمیت آموزش‌وپرورش در چارچوب نظام اسلامی است. به‌جرئت می‌توان گفت کمتر مسئولی در سطوح عالی و حتی میانی کشور تا این حد بر مسائل آموزش‌وپرورش کشور اشراف داشته باشد و به نظر می‌رسد این حوزه ازآنجاکه مستقیماً با آینده و سرنوشت کشور ارتباط دارد، باید موردتوجه دقیق‌تر مسئولان تمام بخش‌ها قرار گیرد. مسئولان در قوای مختلف، نمی‌توانند در این زمینه تنها به نظر کارشناسان اکتفا کنند و به جهت اهمیت موضوع، باید هر مسئولی تا حد قابل قبولی به مسائل این حوزه مشرف باشد. اگر قبول داریم مسئله آینده و سرنوشت، بالاترین اولویت کشور است، سرمایه‌گذاری مالی و زمانی روی آینده‌سازان هم باید متناسب با این واقعیت باشد.

 

 

رایگان بودن سامان شاد تفاوتی به حال دانش آموزان فقیر این استان ندارد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، پیش از ظهر امروز در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه مدارس مختلف از شبکه‌های مختلف و از اپلیکیشن‌های مختلف برای دانش‌آموزان خودشان استفاده کردند، اظهار داشت: در مدارس دولتی وزارت آموزش‌وپرورش یک شبکه‌ای را با عنوان شبکه شاد تدارک دید که در اختیار دانش‌آموزان عزیز قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه خانواده‌ها برای استفاده از شبکه شاد، متحمل پرداخت هزینه‌هایی می‌شدند و باید بابت استفاده از اینترنت، پول پرداخت می‌کردند، گفت: امروز هم به سازمان برنامه‌وبودجه و هم به وزرای ارتباطات و آموزش‌وپرورش دستور دادم شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان باید بدون هزینه باشد. خانواده‌ها نباید هیچ پرداختی در این زمینه انجام دهند.

 

این در حالی است که در بسیاری از نقاط استان سیستان و بلوچستان با مشکلات عدیده عدم آنتن دهی خطوط موبایل و در دسترس نبودن اینترنت مواجه هستیم و طبق گفته‌های سید حسن الحسینی، مشاور وزیر آموزش‌وپرورش، ۳.۵ میلیون دانش‌آموز فاقد گیرنده هوشمند هستند.

 

 

بله آقای رئیس‌جمهور رایگان شدن سامانه شاد هم فرقی به حال دانش آموزان استان سیستان و بلوچستان نمی‌کند چراکه بسیاری از آن‌ها گوشی هوشمند ندارند و اگر هم داشته باشند از آنتن خطوط موبایل بی‌بهره‌اند چه برسد به اینترنتی که سامانه شاد را باز کند.

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha