خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5337
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ - ۱۱:۰۰
اوضاع نامناسب مردم در ‌‌روستاهای دشتیاری

ویدئو: بیش از ۱۰ سال است چشم‌انتظار آب / وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود

ویدئو:  بیش از ۱۰ سال است چشم‌انتظار آب / وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود
مردم روستای «چیلسر باهو» از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری بیش از ۱۰ سال است چشم‌انتظار آب شیرین هستند.

به گزارش اس.بی پرس، روستای «چیلسر باهو» از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری واقع در جنوب سیستان و بلوچستان با 271 نفری جمعیت بیش از 10 سال است لوله‌کشی آب دارد اما مردم آن از نعمت آب سالم و بهداشتی بی‌بهره هستند.

 

تعدادی از اهالی روستا بیان کردند: روستای چیلسر باهو یکی از روستاهای مرزی دشتیاری است و ما سال‌هاست با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم و پیگیری‌های مکرر راه به جایی نبرده و ناچاریم برای شرب از آب «هوتگ» استفاده کنیم.

 

محمد گرگیج یکی از اهالی روستا گفت: بیش از 10 سال خط لوله آب به روستا آمده و همه مردم قدردان این نعمت هستند اما متاسفانه خبر آب لوله شور است و حتی همین آب شور را هم مرتب نداریم؛ گاهی اوقات ماه‌ها خرابی در لوله  موجب شده حتی آب شور هم نداشته باشیم. توان خرید آب تانکر نداریم چرا که هر تانکر 12 هزار لیتری را 350 هزار تومان می‌فروشند و مجبوریم برای شرب از آب هوتگ استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: اینجا شغل و درآمدی نیست و اکثر جوانان بیکار هستند. سیل دی‌ماه 98 اکثر زمین‌های کشاورزی و زیرساخت‌های روستا را تخریب کرد؛ از مسئولان درخواست دارم به روستائیان این منطقه واقعاً محروم توجه بیشتری داشته باشند و مشکلاتشان را درک کنند.

 

لال‌بخش گرگیج از دیگر اهالی روستا بیان کرد: آبی که ما مصرف می‌کنیم حیوانات منطقه هم به طور مشترک از همین آب می‌خورند؛ گاهی می‌بینم حیوانات بعد از مصرف آب داخل آب می‌خوابند؛ سخت است خوردن این آب ولی چاره‌ای نیست؛ فرزندانمان صدها متر آن طرف روستا می‌روند برای تهیه آب و هر از چندگاهی غرق می‌شوند و یا طمعه «گاندو».

 

وی ادامه داد: درآمد آنچنانی نداریم و در ماه باید 2  تانکر آب بخرم که حدوداً 700 هزار تومان پول آن می‌شود؛ آیا واقعاٌ این انصاف یک روستایی اینقدر زجر بکشد؛ از رسانه‌ها انتظار داریم مشکلات بی‌آبی ما را انعکاس دهند.

 


download

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha