خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5353
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ - ۲۲:۱۴
بعد از 3 سال معلوم نیست چه بر سر این لوله‌ها آمده

هزاران لوله از پروژه 46 هزار هکتاری، با بی‌توجهی تمام زیر برق آفتاب نابود شد

هزاران لوله از پروژه 46 هزار هکتاری، با بی‌توجهی تمام زیر برق آفتاب نابود شد
لوله‌های پلی‌اتیلنی که بیش از سه سال است برای پروژه آبیاری دشت سیستان تهیه‌شده، در بدترین شکل ممکن و زیر تابش مستقیم نور خورشید نگهداری می‌شود تا در میان بی‌مسئولیتی و بی‌خبری اهل‌فن، عمر مفید آن‌ها به‌سرعت کاهش‌یافته و در آینده ضرر جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، این لوله‌ها از سال 96 و برای فاز 2 طرح عظیم آبیاری با لوله یا همان طرح 46 هزار هکتاری خریداری و در محیط کنونی که در تصاویر مشاهده می‌کنید، نگهداری شده‌اند. اکنون بیش از سه سال از آن زمان می‌گذرد و معلوم نیست چه بر سر این لوله‌ها آمده باشد.

 

 

اصول نگه‌داری صحیح این لوله‌ها بر اساس نشریه 303 سازمان برنامه‌وبودجه کاملاً متفاوت با آن چیزی است که در واقعیت رخ‌داده است. طبق این اسناد پیمانکار موظف است لوله و متعلقاتی را که برای انجام عملیات موضوع پیمان در اختیار او گذاشته می‌شود به نحوی انبار کرده و نگهداری کند که از وارد آمدن خسارت و صدمه به آن‌ها جلوگیری شود. در این مورد رعایت نکات عمده زیر توسط پیمانکار الزامی است:

ـ لوله و متعلقات در محل خنک و به‌دوراز تابش مستقیم آفتاب نگهداری شوند. درصورتی‌که مدت انبارداری طولانی باشد، لوله‌ها و متعلقات با پارچه تیره پوشانیده شوند.

ـ لوله و متعلقات در محلی از انبار قرار داده شوند که در معرض تهویه مناسب بوده و از تجمع هوای رم در اطراف لوله و متعلقات جلوگیری شود.

ـ لوله و متعلقات باید دور از منابع حرارتی و یا وسایل داغ، نظیر بخاری، دیگ و یا موتورخانه انبار شوند.

ـ درصورتی‌که لوله‌های پلی‌اتیلن روی یکدیگر قرار داده می‌شوند. به‌منظور جلوگیری از خم شدن و دو پهن شدن، لوله‌ها باید کاملاً موازی یکدیگر بوده و ارتفاع لوله‌هایی که به‌این‌ترتیب انبار می‌شوند نباید از یک متر تجاوز نماید.

ـ نحوه انبار کردن لوله‌ها باید به‌صورت هرمی باشد. در این حال، لوله‌های زیرین به‌وسیله گوه‌هایی در محل خود ثابت گردند. مناسب‌ترین روش برای ثابت نگه‌داشتن لوله‌های زیرین، الوارهای چوبی است که به فواصل یک متر چیده شوند.

ـ متعلقات را نیز باید در قفسه به‌طور مرتب چید و در مورد متعلقات لوله‌های بزرگ، باید انبار کردن به‌ صورتی باشد که متعلقات روی‌هم قرار داده نشود.

- لوله و متعلقات پلی‌اتیلن باید به‌دوراز مواد شیمیایی مضر نگهداری شوند.

- با تمهیدات لازم، از ورود خاک و مواد خارجی به داخل لوله، متعلقات و شیرآلات جلوگیری گردد.

- چنانچه در اثر انبارداری نامناسب، لوله‌ای آسیب ببیند، قسمت صدمه‌دیده باید به‌طور کامل بریده و مورداستفاده قرار نگیرد. اختصاص جا و فضای انبار برای انواع لوله‌ها و متعلقات شیرآلات باید طوری باشد که اجناسی که زودتر به مصرف می‌رسند، در قسمت‌های جلوتر قرار داده و به‌نحوی‌که خارج کردن آن‌ها از انباره به‌آسانی و بدون نیاز به جابجا کردن بقیه اجناس امکان‌پذیر باشد. برای تأمین این منظور، پیمانکار باید برنامه منظمی برای انبارداری لوله‌ها و متعلقات و شیرآلات تهیه کند و این برنامه باید متناسب با برنامه پیشرفت عملیات اجرایی باشد.

 

 

مشاهدات عینی خبرنگار اس.بی پرس نشان می‌دهد که بسیاری از نکات مربوط با نگهداری این لوله‌ها رعایت نشده و همه آن‌ها به حال خود در زیر نور شدید آفتاب سیستان رهاشده‌اند. طوفان‌های شن نیز بسیاری از لوله‌ها را پر از خاک کرده است. درحالی‌که عمر مفید این لوله‌ها در بهترین شرایط ممکن 50 سال پیش‌بینی‌شده است، معلوم نیست با این شرایط نگهداری چه مدت امکان بهره‌برداری خواهد داشت.

 

استفاده از این لوله‌ها در پروژه‌های مرتبط با طرح 46 هزار هکتاری، منجر به فاجعه‌ای بزرگ و ضرری هنگفت به بیت‌المال خواهد شد. به نظر می‌رسد در این شرایط برخورد قاطع با خاطیان و اخذ هزینه‌های صورت گرفته و جریمه نقدی از آن‌ها و درنهایت جایگزینی لوله‌های جدید و تازه تولیدشده، بهترین تصمیم باشد.

 

طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب با لوله در دشت سیستان در سال ۹۳ بعد از سفر رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی تأمین شد. این طرح چندین بار به‌صورت ناقص افتتاح‌شده است که آخرین بار آن به چند ماه پیش برمی‌گردد.


 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی