خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5368
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ - ۱۴:۴۴
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل خبر داد؛

هدایت 3 کاروان شتر به خارج از بستر تالاب هامون/ تشدید گرد و غبار؛ رهاورد چرای بی رویه احشام در دریاچه بزرگ جنوب شرق

هدایت 3 کاروان شتر به خارج از بستر تالاب هامون/ تشدید گرد و غبار؛ رهاورد چرای بی رویه احشام در دریاچه بزرگ جنوب شرق
مهدی سراوانی اول گفت: به همت یگان حفاظت محیط زیست زابل سه کاروان 100 نفری شتر از پناهگاه حیات وحش هامون بیرون رانده شد.

به گزارش اس.بی پرس، تالاب بین المللی هامون در روزگاری نه چندان دور یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران به شمار می رفت.

 

اما خشکسالی های پی در پی و عدم ورود آب سبب خشکیدن دریاچه بزرگ جنوب شرق شد تا این که امسال این تالاب پس از سال ها قهر طبیعت و بی مهری، امسال جان تازه ای به خود گرفته و رویش گیاهان سرسبزی آن راه به همراه داشته است، اما برخی مردم با بی توجهی به این موضوع به معضلات کهنه آن دامن می زنند.

 

ورود دام و چرای بی‌رویه احشام از مهم‌ترین مشکلات و تهدیدهای این روزهای تالاب نیمه جان هامون محسوب می شود، چراکه نابودی پوشش گیاهی آن و افزایش فرسایش خاک منطقه و در نتیجه تشدید پدیده گرد و غبار را به همراه دارد.

 

مهدی سراوانی اول، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گشت زنی های شبانه روزی خود 300 نفر شتر را در  تالاب شناسایی و به بیرون از تالاب هدایت کردند.

 

وی افزود: ورود دام و چرای بی رویه احشام از مهمترین مشکلات و تهدیدهای پناهگاه حیات وحش هامون است، چراکه موجب نابودی پوشش گیاهی مناسب تالاب و تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان می شود.

 

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به این مهم حفاظت محیط زیست شهرستان زابل با تمام توان در تالاب هامون در حال گشت زنی و مراقبت هستند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha