خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5392
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۱:۰۴

ترفند‌هایی برای حفظ امنیت کامپیوتر

ترفند‌هایی برای حفظ امنیت کامپیوتر
ده نکته مهم برای در دست گرفتن امنیت کامپیوتر خود بیاموزید.

به گزارش اس.بی پرس، ده نکته مهم برای در دست گرفتن امنیت کامپیوتر خود بیاموزید.

 

۱- هیچ چیز را بدون دلیل قبول نکنید. مدتی را صرف آموختن در مورد امنیت سیستم خود کنید.


۲- از یک آنتی ویروس قابل اعتماد استفاده کنید. آنتی ویروسی را انتخاب کنید که کارنامه قابل قبولی داشته باشد.AV-Test.org و TuV معتبرترین آزمایشگاه‌های مستقلی هستند که در زمینه آنتی ویروس‌ها فعالیت می‌کنند.


۳- از یک دیواره آتش (Firewall) قابل اطمینان استفاده کنید. نقد‌های مستقل بهترین راهنمایی برای شماست. برخی سیستم‌های عامل با یک دیواره آتش عرضه می‌شوند که فقط ترافیک ورودی اطلاعات را کنترل می‌کنند. از دیواره آتشی استفاده کنید که هر دو سمت انتقال اطلاعات به شبکه اینترنت را کنترل کند.


۴- ایمیل‌هایی را که از طرف منابع نامشخص یا غیرقابل اعتماد برای شما فرستاده می‌شوند را باز نکنید. بسیاری از ویروس‌ها از طریق پیام‌های ایمیل گسترش می‌یابند در نتیجه اگر هرگونه شک و بدگمانی دارید از فرستنده بخواهید هویت خودش را مشخص کند.


۵- پیوست ایمیل‌های رسیده با موضوعات مشکوک و یا غیرقابل انتظار را باز نکنید. در صورتی که می‌خواهید آن‌ها را باز کنید، ابتدا آن‌ها را بر روی هارد دیسک ذخیره کنید و سپس با یک برنامه آنتی ویروس بروز شده کنترل کنید.


۶- ایمیل‌های ناخواسته را بدون اینکه باز کنید، پاک کنید. آن‌ها را برای فرستنده شان بازگشت ندهید و همچنین به آن‌ها جواب ندهید. اینگونه از پیام‌ها را در اصطلاح هرزنامه (Spam) می‌نامند، در غیر اینصورت آدرس ایمیل شما به عنوان یک آدرس معتبر در فهرست آن‌ها ثبت شده و پس از آن شاهد هجوم ایمیل‌های نامطلوب و ناخواسته خواهید بود.


۷- برخی نرم افزار‌ها بصورت بالقوه خطرناک هستند و در صورتی که نصب آن‌ها ضرورتی ندارد، باید از نصب شان خودداری کرد. برای مثال می‌توان از نرم افزار‌های کنترل کامپیوتر از راه دور، برنامه‌های اشتراک فایل نام برد.

 

۸- سیستم و نرم افزارهایتان را در اسرع وقت بروزرسانی کنید. برخی سیستم‌های عامل و برنامه‌ها می‌توانند بصورت خودکار بروزرسانی شوند. از این امکان بصورت کامل استفاده کنید. استفاده نکردن از بسته‌های اصلاحی می‌تواند سیستم عامل شما را در برابر خطراتی که اصلاح پذیر هستند آسیب پذیر نماید.

 

۹- هیچ فایلی رو بر روی کامپیوتر خود کپی نکنید مگر اینکه از پاک بودن خود فایل و منبع آن مطمئن باشید. از بی خطر بودن فایلی که قصد کپی کردنش را دارید در همان محل اولیه با کمک یک آنتی ویروس مطمئن شوید.

 

۱۰- از اطلاعات شخصی مهمتان (اسناد، نامه‌ها، تصاویر و غیره) نسخه پشتیبان تهیه کنید. آن‌ها را بر روی حافظه‌های قابل انتقال مانند CD یا DVD ذخیره کنید و آرشیو فایلهایتان را در بیشتر از یک کامپیوتر نگه دارید.

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

اخبار