خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5404
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۶:۵۳
بررسی ادعای استاندار

ویدئو: روزگار ناخوش ۴۰۰ روستای فاقد شبکه آب جنوب بلوچستان / تانکرهای آبرسان به روستاها‌ ‌نمی‌روند

ویدئو: روزگار ناخوش ۴۰۰ روستای فاقد شبکه آب جنوب بلوچستان / تانکرهای آبرسان به روستاها‌ ‌نمی‌روند
۴۰۰ روستای فاقد شبکه آب در جنوب بلوچستان با هوتگ رفع حاجت آب می‌کنند و بسیاری از آن‌ها از آب هوتگ می‌خورند؛ با این حال استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید «کسی از هوتگ آب نمی‌خورد»!

به گزارش اس.بی پرس، شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان می‌گوید از 438 روستای جنوب بلوچستان در شهرستان‌های چابهار و دشتیاری تنها 8 روستا به شبکه آب متصل هستند؛ روستاهای فاقد شبکه آب با تانکرهای آبرسانی سیار آبرسانی می‌شوند اما چون سهیمه 15 لیتری کفاف مصارف روزِ روستاییان را نمی‌دهد، هوتگ بخش مهمی از حاجت آب روستاییان را رفع می‌کند.

 

در بسیاری از روستاهایی که تانکرهای آبرسانی سیار یا نمی‌روند و یا نامنظم می‌روند مردم از همان آب هوتگ می‌خورند و تاکنون بارها قربانی‌ها داده‌اند.

 

استفاده از آب هوتگ علاوه بر روستاهای جنوب منطقه بلوچستان در بخش مهمی از روستاهای شهرستان کنارک، سرباز و راسک هم وجود دارد، با این حال استاندار سیستان و بلوچستان اخیراً در جمع خبرنگاران گفته  اطمینان می‌دهد کسی در استان از هوتگ آب نمی‌خورد.

 

"هوتگ" که در سال‌های اخیر قربانیان زیادی گرفته و این‌ روزها تیتر اول خبرهای روز است حدود 15 متر عمق  و توانایی ذخیره 20 هزار مترمکعب آب را دارد؛ هوتگ‌ها در بسیاری از روستاها، تنها منبع آب مردم هستند و در صورتی‌ که پرآب باشند توانایی تأمین آب روستاهای اطراف آن برای حداقل یک سال را دارند.

 

در گزارش میدانی ویدئویی ضمن راستی آزمایی حرف‌های عالی‌ترین مقام اجرایی سیستان و بلوچستان، درباره هوتگ و خطرات آن به ویژه منبع شدنش برای کانون اپیدمی‌های فراگیر در این روزهای کرونایی پرداختیم.

 


download

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید