خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5406
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۷:۰۴
یک پژوهشگر حوزه کتاب:

قیمت کتاب در ۳ ماهه اول امسال رشد ۲۰۰ درصدی داشته است

قیمت کتاب در ۳ ماهه اول امسال رشد ۲۰۰ درصدی داشته است
مجید جلیسه گفت: در ۳ ماهه اول سال ۹۹ قیمت کتاب نسبت به سال گذشته رشد ۲۰۰ درصدی داشته است.

به گزارش اس.بی پرس، مجید جلیسه در برنامه صبح و گفتگو گفت: قیمت کتاب تابعی از وضعیت اقتصادی کلان کشور است زمانی که شاهد افزایش قیمت کاغذ، زینک و چسب صحافی هستیم به تبع آنها قیمت کتاب نیز افزایش می‌یابد.

 

وی افزود: در زمانی که هزینه‌ها و دست مزدها افزایش می‌یابد قیمت کتاب نیز افزایش خواهد یافت.

 

پژوهشگر حوزه کتاب خاطرنشان کرد: در بازار کتاب قیمت کاغذ بسیار مؤثر است زمانی که قیمت کاغذ از بندی ۷۵ تومان به بندی ۴۲۰ هزاز تومان افزایش می‌یابد باید انتظار افزایش قیمت کتاب را داشت.

 

جلیسه عنوان کرد: در سال ۹۴ متوسط قیمت کتاب در ایران ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود اما در سه ماهه اول امسال میانگین قیمت کتاب به ۴۰ هزار تومان رسیده است که شاهد افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت در حوزه کتاب هستیم.

 

وی ادامه داد: افزایش قیمت کتاب در وضعیت اقتصادی و فعالیت ناشران تأثیرگذار است چراکه با افزایش قیمت کتاب سرانه مطالعه کاهش یافته و به همین میزان فعالیت ناشران نیز کم می‌شود.

 

 

تدوین سیاست‌های حمایتی برای حوزه کتاب

مسعود پایدار عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی گفت: طی سال‌های اخیر با شتاب فزاینده کاهش ارزش پول ملی مواجه هستیم و همین امر موجب شده تا قیمت‌ها افزایش یابد.

 

وی افزود: تولید کتاب تابع مواد اولیه است بنابراین با افزایش قیمت‌ها شاهد آن هستیم که قیمت تمام شده کتاب نیز افزایش یابد.

 

عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی اظهار داشت: به دلیل افزایش قیمت‌ها شمارگان چاپ کتاب نیز کاهش می‌یابد بنابراین دیگر برای نویسنده مقرون به صرفه نیست که با این شمارگان برای چاپ کتاب وقت بگذارد.

 

پایدار گفت: باید نگاه به صنعت نشر تغییر کند و سیاست‌هایی برای حمایت از این صنعت ایجاد تا بخشی از مشکلات برطرف شود.

 

 

انتهای پیام/ 

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha

اخبار