خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5421
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۱۵:۴۰
 وزیر جهاد کشاورزی: 

کشور هیچ مشکلی در تولید گندم ندارد

کشور هیچ مشکلی در تولید گندم ندارد
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در داخل کشور هیچ مشکلی برای تولید گندم نداریم و تولید در حال انجام است.

به گزارش اس.بی پرس، کاظم خاوازی روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نمایندگان مجلس درباره طرح خودکفایی و خوداتکایی گندم، افزود: با توجه به تولیدات صورت گرفته تولید گندم مورد نیاز کشور در پنج سال گذشته تثبیت شده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: این موضوع مربوط به سال‌های ۹۳ و ۹۴ است و من از اردیبهشت ماه وارد وزارت جهاد کشاورزی شدم و تلاش کردم همه اسناد را عادلانه مورد بررسی قرار دهم.  

 

وی اظهارداشت: براساس ماده ۷ قانون تنظیم مقررات مالی دولت، طرح تملک های دارایی های سرمایه ای در یک زمان مشخص شروع شده و خاتمه می یابد، یعنی این طرح خودکفایی گندم در فاصله سال‌های ۸۲ تا ۹۳ اجرا شده است و سازمان برنامه و بودجه این طرح را خاتمه یافته می داند.

 

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دراین طرح، رسیدن به هدف تجمعی تولید ۱۱۷.۳ میلیون تن گندم پیش بینی شده که در نهایت این عدد به ۱۴۱ میلیون تن رسیده است. طرح خودکفایی گندم به اتمام رسیده است و طرح دیگری تحت عنوان ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی توسط سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید.

 

خاوازی ادامه داد: در فاصله پنج سال بعد و پنج سال قبل این طرح را مورد بررسی قرار دادم که بر اساس آن، به صورت تجمعی در مدت پنج سال ۴۹.۵ میلیون تن گندم با میانگین سالانه ۹.۹ میلیون تن تولید شد. اما در مدت یاد شده، ردیف ارتقای ضریب خود اتکایی در محصولات راهبردی ۶۵.۲ میلیون تن با میانگین تولید  ۱۳ میلیون تن در سال بوده است.

 

وی افزود: میزان واردات در پنج سال منتهی به پایان طرح، ۱۹ میلیون تن با متوسط ۳.۸ میلیون تن بوده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح خودکفایی و خود اتکایی مورد حمایت است، اضافه کرد: در طرح خودکفایی گندم مربوط به سال‌های ۸۲ تا ۹۳ به طور متوسط ۵۵ درصد اعتبار، صرف ناظرین گندم شد به طوری که در  دو و سه سال آخر طرح، همه ناظرین با تصویب مجلس جذب وزارت جهاد کشاورزی شدند.


وی اظهارداشت: در عمل، طرح ضریب خوداتکایی و خودکفایی گندم برای بحث پرسنلی صرف شده است.

 

 

واردات ۳ تا ۵ میلیون گندم برای حفظ ذخایر 

خاوازی اضافه کرد: هر کشوری باید ذخایر استراتژیک خود را داشته باشد که بر این اساس، بین سه تا پنج میلیون تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد می شود.


وی اظهارداشت: البته این موضوع از مردادماه سال ۹۸ رخ داده است.


به گفته وزیر جهاد کشاورزی، مدیریت واردات با وزارت جهاد کشاورزی نیست، اما این واردات برای تامین ذخایر استراتژیک کشور است و باید کشور ذخایر استراتژیک داشته باشد.


وی ادامه داد: تولید گندم به اندازه نیاز و مصرف داخل وجود دارد.

 

 

ضایعات ۷ درصدی در گندم 

خاوازی با بیان اینکه هیچ کشاورزی اجباری برای فروش گندم به دولت ندارد، افزود: آنچه خرید را تضمین می کند قیمت های محصولات دیگر در بازار است، به عنوان مثال اگر قیمت ذرت و جو بالا باشد به طور قطع گندمکار، محصول خود را نمی فروشد.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هفت درصد ضایعات در گندم وجود دارد، افزود: ۱۷ هزار کمباین فعال بوده و ۱۴ هزار کمباین دیگر نیاز داریم.

 

 
انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha