خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5478
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۱:۳۹
بچه‌های مشتاق، والدین نگران!

واقعیت‌های مدارس سیستان و بلوچستان با ایدئال‌های ستاد ملی کرونا فرسنگ‌ها فاصله دارد

واقعیت‌های مدارس سیستان و بلوچستان با ایدئال‌های ستاد ملی کرونا فرسنگ‌ها فاصله دارد
درحالی‌که دانش‌آموزان با اشتیاق فراوانی قصد مدرسه رفتن دارند، اما والدین آن‌ها به‌شدت نگران شرایط بهداشتی مدارس هستند، چراکه بسیاری از مدارس استان سیستان و بلوچستان توانایی تأمین مواد ضدعفونی‌کننده و رعایت حداقل پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا را ندارند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، با اعلام وضعیت زرد یا سفید در برخی استان‌ها مدارس فعالیت خود را از سر گرفتند؛ در سطح استان سیستان و بلوچستان نیز بسیاری از مدارس شروع به فعالیت کردند، اما تعداد زیادی از اولیا دانش‌آموزان از این وضعیت ناراضی و نگران فرزندانشان هستند!

 

یکی از اولیا دانش‌آموزان به خبرنگار ما می‌گوید: ما فرزندان خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی راهی مدرسه می‌کنیم ولی در آنجا اصلاً مسائل بهداشتی و فاصله گزاری اجتماعی رعایت نمی‌شود و حتی کلاس درسشان ضدعفونی نمی‌شود تا وقتی هم که فرزندمان به خانه برگردند باید دل‌شوره و نگرانی سلامت آن‌ها را داشته باشیم.

 

بر اساس پروتکل وزارت بهداشت برای ضدعفونی مدارس، سطوحی که توسط افراد زیادی لمس می‌شوند «نرده‌ها، دستگیره‌های درب و پنجره، میز و صندلی‌ها، لوازم ورزشی و ابزار کمک‌آموزشی» باید حداقل روزی دومرتبه تمیز و بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده گندزدایی شوند و تهویه مناسب در تمام نقاط ساختمان برقرار باشد. این در حالی است که بسیاری از مدارس استان سیستان و بلوچستان به‌شدت با فقر بودجه‌ای و مشکل تأمین مواد ضدعفونی‌کننده مواجه هستند.

 

گلایه یکی از دانش‌آموزان نسبت به عدم رعایت فاصله گزاری اجتماعی در سرویس

یکی از دانش‌آموزان سیستانی نیز در گفتگو به خبرنگار اس.بی پرس، بابیان اینکه در سرویس مدرسه ما اصلاً فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود، دراین‌باره می‌گوید: راننده سرویس در طول مسیر علاوه بر دانش‌آموزان مدرسه خود دانش‌آموزهای دیگر را نیز سوار می‌کند و به خاطر اینکه تعدادمان بیشتر از حد می‌شود، همه مجبوریم کنار هم و چسبیده به هم بنشینیم.

 

یکی دیگر از این اولیا با اشاره به اینکه در بسیاری از مدارس روستاهای منطقه هیچ ضدعفونی انجام نمی‌شود و همه‌ی این کارها را خود دانش‌آموزان مدرسه انجام می‌دهند، تصریح کرد: در مدارس بچه‌هایمان هیچ اقدام بهداشتی و در جهت رعایت پروتکل‌ها ندیدیم و خود دانش‌آموزها با مواد ضدعفونی که خودمان به آن‌ها داده‌ایم، میز و صندلی‌ها را ضدعفونی می‌کنند.

 

بخش‌نامه‌هایی که در مدارس مطرح می‌شود و همین‌طور زمان‌بندی کلاس‌های درس ازجمله دغدغه‌های مشترک این والدین بود، آن‌ها تأکید داشتند که ازیک‌طرف اعلام می‌شود کلاس الزامی نیست، از طرف دیگر میگویند نمره دانش‌آموز با حضور در کلاس تعیین می‌شود، زمان کلاس ۳۵ دقیقه گفته‌شده ولی در عمل ۵۰ دقیقه است.

 

 

هم‌زمان با بازگشایی مدارس در نیمه شهریورماه بود که مدیران وزارت آموزش‌وپرورش از طریق رسانه ملی اعلام کردند که اگر خانواده‌ای به دلیل نگرانی شدید یا احتمال بیماری‌های زمینه‌ای تصمیم بگیرند فرزندشان در کلاس حاضر نشود، مدیران مدارس آن‌ها را با سایر روش‌های آموزشی راهنمایی می‌کنند که بدون هیچ‌گونه نگرانی بتوانند آموزش لازم را دریافت کنند؛ دایر بودن مدارس ضرورت دارد زیرا آموزش در مدرسه باکیفیت بهتری انجام می‌شود، اما حضور دانش‌آموزان با توجه به شرایطشان اختیاری است.

 

گزارش از سمیه لطیفی خبرنگار اس.بی پرس در هامون

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم‌پزشکی؛

تصادف در زاهدان چهار کشته برجا گذاشت

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

یخبندان دیماه زاهدان در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه است

پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۱۰۰ میلیون نفر گذشت