خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5496
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۷:۲۴
تصاویری از پازل هزارقسمتی فقر و محرومیت در سیستان و بلوچستان را ببینید

خانه‌هایی در همین حوالی اما خالی از امکانات رفاهی (تصاویر)

خانه‌هایی در همین حوالی اما خالی از امکانات رفاهی (تصاویر)
این تصاویر فقط یک‌تکه‌ی کوچک از پازل هزارقسمتی فقر و محرومیت در سیستان و بلوچستان است، این عکسی از خانه‌ای در همین حوالی من و شماست در همین کوچه‌پس‌کوچه‌های سیستان خودمان، همین‌جا؛ زابل را می‌گویم. نه فکر کنید این عکس از خانه‌ای در حاشیه شهر است، نه!

اس.بی پرس ـ فاطمه اربابی: وقتی برای اولین بار شاهد این تصاویر بودم، به خیالم زمان جنگ ایران و عراق است! حمله رژیم بعث به کشورمان، ویران شدن هزاران خانه و بی‌خانمان شدن هزاران انسان! ... من فکر می‌کردم این‌ها مربوط به زمان جنگ است، نمی‌دانستم هنوز هم جنگ با انسانیت ادامه دارد... این عکسی از خانه‌ای در همین حوالی من و شماست در همین کوچه‌پس‌کوچه‌های سیستان خودمان، همین‌جا؛ زابل را می‌گویم. نه فکر کنید این عکس از خانه‌ای در حاشیه شهر است، نه! این خانه در مرکز شهر زابل قرار دارد.

 

نمی‌دانم تا به کی و تا به کجا باید این تصاویر را ببینیم، ولی کاش بعدازاین همه‌سال فکری برایشان می‌شد؛ یعنی در طول همین ۲۰ سال، هیچ مقام و مسئولی، هیچ آقا و آقازاده‌ای، هیچ انسان خیری شما را ندیده! یعنی هنوز هم باید این سال‌ها ادامه یابد و برای التیام دردهای این‌چنینی فکری نشود!

 

 


چقدر از این دردهای کهنه رنجیده‌ایم؟ چقدر مصمم‌تر برای بهبود وضعیت خانواده‌های این‌چنینی هستیم؟


این تصاویر فقط یک‌تکه‌ی کوچک از پازل هزارقسمتی فقر و محرومیت در سیستان و بلوچستان است؛ البته حل این پازل کار دشواری نیست! فقط همتی بلند، عزمی راسخ و غیرتی علی وار از مسئولین و مردم خیرخواه می‌طلبد تا یک‌بار برای همیشه آن را حل نمایند.

 

همان‌طور که خداوند در سوره‌ی مبارکه نحل آیه‌ی ۷۱ به ما گوشزد می‌کند «و خدا رزق بعضی از شما را بر بعضی دیگر فزونی داده، آنان که رزقشان افزون‌شده (زیادی) رزقشان را به زیردستان و غلامان نمی‌دهند تا باهم مساوی شوند» این آیه پندی است برای همگان که بدانیم خدای عالمیان فکر تمام انسان‌ها را کرده ولی دریغ بر طمع آدمی که نمی‌خواهد و نمی‌تواند دست از نفس سرکش بردارد و به دیگری درست بیندیشد.

 

آیا اگر هر آدمی‌زاده‌ای به‌اندازه‌ی وسعش به این‌چنین خانواده‌های فقیری کمک می‌کرد، هیچ محرومی در این کره‌ی خاکی باقی می‌ماند؟
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha