خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5498
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۰۸:۵۲
فعالان صنفی بازنشستگان:

یک بازنشسته نصف سبد معیشت هم دریافتی ندارد!/ همسان‌سازی «همه چیز» نیست

 یک بازنشسته نصف سبد معیشت هم دریافتی ندارد!/ همسان‌سازی «همه چیز» نیست
فعالان صنفی بازنشستگان با تاکید بر اینکه مهم‌ترین خواسته بازنشستگان کارگری افزایش مستمری‌ها مطابق سبد معیشت است، بر غیرقانونی بودن مزد و مستمری سال جاری تاکید دارند.

به گزارش اس.بی پرس، با اجرای همسان‌سازی در مردادماه دریافتی یک بازنشسته تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است؛ «سعیدی» بازنشسته سخت و زیان‌آور با تاکید بر اینکه اشکالات همسان‌سازی باید برطرف شود؛ معتقد است؛ این مبلغ به هیچ‌وجه کافی نیست و با خط فقر بسیار فاصله دارد.

 

احمد پنجکی (دبیر کانون کارگران بازنشسته استان تهران) نیز تاکید دارد آنچه مهم‌تر از اجرای همسان‌سازی است؛ عمل به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است؛ این ماده قانونی هیچ‌زمان اجرایی نشده است و به همین دلیل است که بازنشستگان کارگری دچار ناکامی معیشتی هستند.

 

ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد بایستی مستمری بازنشستگان مطابق با افزایش هزینه‌های زندگی افزایش یابد. در همین رابطه آیت نیافر (فعال صنفی بازنشستگان) نیز با تاکید بر اینکه امسال نه ماده ۴۱ قانون کار رعایت شد و نه ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، ادامه می‌دهد: مهم‌ترین خواسته بازنشستگان قبل از هرچیز، افزایش مستمری‌ها مطابق نرخ سبد معیشت است؛ سبد معیشت در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شد اما امروز نرخ آن به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است؛ یک بازنشسته حتی نصف سبد معیشت هم دریافتی ندارد!

 

او ادامه می‌دهد: بعد از افزایش مستمری‌ها مطابق نرخ سبد معیشت، مطالبه‌ی همسان‌سازی قرار دارد؛ یعنی باید بگویم همسان‌سازی برای بازنشسته «همه چیز» نیست؛ چراکه بازنشسته خواسته‌های مهم‌تری دارد.

 

 

لزوم پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان

به گفته نیافر، اگر دولت به تعهدات خود در قبال تامین اجتماعی عمل نکند، بهبود معیشت بازنشستگان امکان‌پذیر نخواهد بود. پنجکی نیز با تاکید بر اولویت بالاتر عمل به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بر اجرای همسان‌سازی یا متناسب‌سازی، پیش‌شرط اصلی برای برآورده شدن مطالبات بازنشستگان را پرداخت بدهی سنگین دولت به سازمان می‌داند و می‌گوید: اگر دولت مطالبات سازمان را نپردازد، سازمان هم نمی‌تواند مطالبات بازنشستگان را برآورده سازد یا در جهت بهبود معیشت آنها گام بردارد.

 

به این ترتیب، علیرغم جنجال‌ها و چانه‌زنی‌های فراوان بر سر همسان‌سازی و چندوچونِ آن، افزایش عادلانه مستمری‌ها براساس خط فقر اعلامی و هزینه‌های زندگی، برای بازنشستگان اهمیت و اولویت بیشتری دارد.

 

به همین دلیل، آیت نیافر با تاکید بر اعتراض گسترده کارگران شاغل و بازنشسته به مزد تعیین شده سال جاری می‌گوید: اساس کار ایراد دارد؛ وقتی حداقل مزد کارگران را بدون توجه به الزامات ماده ۴۱ قانون کار، فقط ۲۶ درصد افزایش دادند، بدیهی‌ست که این مساله و ایراد به تعیین مستمری‌ها هم تسری می‌یابد چراکه سالهاست براساس یک خوانش ناقص از ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، حداقل مستمری بازنشستگان دقیقاً برابر با حداقل مزد کارگران زیاد می‌شود؛ به دلیل همین ایرادات ساختاری است که اعتقاد داریم مزد امسال غیرقانونی است و باید ابطال شود. منتها نه تنها گامی در جهت ابطال مزد برنداشتند، بلکه هیچ خبری از بازنگری یا ترمیم دستمزد هم نشد؛ فقط با اجرای همسان‌سازی ادعا کردند معیشت بازنشستگان را بهبود بخشیده‌اند درحالیکه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کجا و ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اسفندماه کجا؟!

 

انتهای پیام/

منبع : ILNA.NEWS

نظرات شما

capcha