خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5521
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ - ۰۸:۵۸
اینجا «نداری‌ها» بیداد می‌کند

حسرت امکانات بر دل روستائیان«بم پشت» / اهالی: نه جاده داریم نه درمانگاه

 حسرت امکانات بر دل روستائیان«بم پشت» / اهالی: نه جاده داریم نه درمانگاه
اهالی‌بخش مرکزی «بم پشت» از توابع شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان سالهاست حسرت امکانات اولیه زندگی را می‌کشند. از نبود آب شرب، امکانات آموزشی، بهداشتی تا جاده هایی که آنها را چشم براه عزیزان‌شان می‌گذارد همه و همه از فقر و کمبودها حکایت دارد. اینجا نقطه صفر مرزی در شرق ایران است؛ جایی که نداری‌ها بیداد می‌کند.

به گزارش اس.بی پرس، اهالی روستاهای بخش «بم پشت» از توابع شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان با مشکلات عدیده ای از جمله آب، جاده و اینترنت روبه رو هستند. منطقه کوهستانی صفر مرزی که گاهی مردم به دلیل مشکلات جاده ای و تاخیر در رساندن بیماران اورژانسی به مراکز درمانی شاهد جانباختن عزیزانشان هستند یا دخترانی که به دلیل نبود امکانات آموزشی ناگزیرند تحصیل را نیمه کاره رها کنند. بحران کمبود آب و فرسودگی لوله‌کشی در برخی از مناطق روستایی بخش "بم پشت" هم بیداد می‌کند تا جایی که ساکنین مجبورند برای تهیه آب کیلومترها راه را طی کنند و با هزار زحمت آب شرب مورد نیازشان را تهیه کنند.

 

عضو شورای روستای سرکلوکی: گاهی از روی ناچاری از مخزن و دبه هایی که خودروها در مسیر مرزی سوخت کشی می کنند برای اهالی آب تهیه می شود که هم به لحاظ بهداشتی و هم سلامت مردم را به خطر می اندازد اما اهالی چاره ای ندارند.

 

عضو شورای روستای سرکلوکی از توابع بخش بم پشت اظهار داشت: نه تنها روستای ما بلکه تمامی روستاهای بخش مرکزی "بم پشت" در شهرستان مرزی سراوان از هرگونه امکانات رفاهی محروم اند. اهالی این روستاها برای تهیه آب شرب مجبورند به چاه های آطراف و رودخانه ها پناه ببرند و آب مورد نیازشان از این منابع تهیه کنند.

 

 

40 سال است لوله های فرسوده آب تعویض نشده اند

وی گفت: گاهی نیز از روی ناچاری از مخزن و دبه‌هایی که خودروها در مسیر مرزی با آنها سوخت کشی می‌کنند برای اهالی آب تهیه می شود که به لحاظ بهداشتی سلامت مردم را به خطر می اندازد اما اهالی چاره‌ای ندارند. اوایل انقلاب که جمعیت 10 الی 20 خانواری اینجا زندگی می کردند گروهای جهادی آمدند، چاه حفر کرده و لوله کشی کردند که با گذشت این همه سال نه لوله ها تعویض شد و نه شبکه های آبرسانی گسترش یافت. الان جمعیت همان روستا از 20 خانوار به 200 خانوار افزایش یافته که دیگر آب موجود جوابگوی نیازشان نیست.

 

 

 12 دانش آموز دختر در روستای مان مجبور به ترک تحصیل شدند

عضو شورای روستای سرکلوکی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش دانش آموزان متاسفانه در روستاهای بخش "بم پشت" دانش آموزان به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و همچنین نداشتن گوشی های هوشمند ناچار شدند به صورت حضوری آموزش ببینند. همچنین سال گذشته 12دانش آموز دختر از روستای‌مان بعد از پایان دوره راهنمایی به دلیل فقر مالی و نبود دبیرستان ترک تحصیل کردند و تنها 4 نفر توانستند برای ادامه تحصیل به مرکز شهرستان بروند.

 

 

جان باختن روستاییان به دلیل دیر رسیدن به مراکز درمانی 

آسکانی در ادامه به مشکلات جاده های روستای سرکلوکی نیز اشاره کرد و افزود: از 30 کیلومتر راه روستایی آسفالت و مابقی آن خاکی است که متاسفانه برای تردد اهالی 2 ساعت برای رسیدن به مرکز بخش زمان می برد و بارها چه در همین روستا و چه روستاهای همجوار بیماران اورژانسی جان خود را از دست داده اند. سال گذشته زن بارداری قبل از رسیدن به درمانگاه مرکز بخش جان باخت و 5 کودک او یتیم شدند. یا جوانی تصافی نیز به همین دلیل جان باخت و همچنین مردی نیز که تیر خورده بود بر اثر خونریزی فوت کرد.

 

 

حتی یک درمانگاه نداریم

وی عنوان کرد روستای سرکلوکی فاقد مرکز بهداشت و درمانگاه است که گاهی تا رسیدن بیماران اورژانسی به مراکز درمانی دیگر به دلیل بعد مسافت و وضعیت نامناسب جاده ها جان می بازند. مردم واقعا از نظر امکانات بهداشتی و راه های ارتباطی با مشکل روبرو هستند و تاکنون فکری برای این منطقه نشده است.

 

 

جاده های شهرستان در دست بازسازی هستند

در ادامه علیرضا شهرکی فرماندار سراوان نیز درباره مشکلات اهالی بخش بم پشت گفت: این بخش در نقطه صفر مرزی قرار دارد و به دلیل کوهستانی بودن منطقه مشکلات جاده ای زیادی دارد. در 2 سال گذشته دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از راه‌های این مناطق بازدیدی داشت و قرار شد کارگروهی متشکل از قرارگاه جنوب شرق کشور برای بازسازی جاده‌ها و بازگشایی معابر بین روستایی تشکیل شود. تیم‌های پیمانکاری راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده ای در منطقه مستقر هستند. همچنین دو کارخانه آسفالت سازی نیز فعالیت دارند. علاوه بر این معاون رئیس جمهور برای مناسب سازی جاده های منطقه اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان به طور ویژه اختصاص داد.

 

فرماندار سراوان: برای تامین آب 12 هزار نفراز  اهالی بخش بم پشت مشکل حادی نداریم و مردم از آب غیر بهداشتی استفاده نمی کنند. اهالی از چشمه سارها و مخازن آب استفاده می کنند. همچنین در کنار اینها نیز به آنها آبرسانی سقایی نیز می شود. ضمن اینکه موضوع کمبود آب نه تنها در سراوان بلکه در بسیاری از مناطق استان و حتی در زاهدان که مرکز استان است، وجود دارد.

 

فرماندار سروان ادامه داد: اولویت اول ما در حوزه شهرستان سراوان ساماندهی راه‌ها و به ویژه راه های بخش روستایی است و شاخص جاده ای در یک سال اخیر از 18 به 36 در خصوص راه ها افزایش یافته است.

 

 

فرماندار سراوان: اول راه‌ها بعد آب شرب

وی گفت: دغدغه بعدی ما بعد از بازسازی جاده ای ساماندهی وضعیت آب شرب مردم شهرستان سروان است چرا که با افزایش جمعیت، چاه های مناطق جوابگوی نیاز مردم نیست. با راه اندازی سد "ماشکید" در منطقه نه تنها مشکل آب بخش بم پشت بلکه مشکل بسیاری از مناطق شهری مانند مهرگان و روستاهای دیگر این شهرستان حل خواهد شد.

 

 

با راه اندازی سد در حوزه کشاورزی هم پیشرفت خواهیم داشت

شهرکی عنوان کرد: اعتبار 100 میلیارد تومانی برای پروژه سد "ماشکید" در نظر گرفته شده که طی 2 الی 3 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و در حوزه کشاورزی نیز با راه اندازی این سد پیشرفت های خوبی صورت خواهد گرفت. 

 

 

بخش "بم پشت" برای آب شرب مشکل حادی ندارد

فرماندار سراوان تصریح کرد: برای تامین آب 12 هزار نفر از اهالی بخش بم پشت مشکل حادی نداریم و مردم از آب غیر بهداشتی استفاده نمی‌کنند. اهالی از چشمه سارها و مخازن آب استفاده می کنند. همچنین در کنار اینها نیز به آنها آبرسانی سقایی نیز می شود. ضمن اینکه موضوع کمبود آب نه تنها در سراوان بلکه در بسیاری از مناطق استان و حتی در زاهدان که مرکز استان است، وجود دارد.

 

 

مشکل اینترنت در تمامی شهرستان وجود دارد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع مشکل اینترنت بخش بم پشت نیز اشاره کرد و گفت: به جز مرکز شهرستان در اکثر مناطق اینترنت مطلوب نداریم ولی این نیست که کاملا دسترسی به اینترنت قطع باشد.

 

فرماندار سراوان افزود: در اکثر روستاها به دلیل ضعیف بودن اینترنت و عدم توان تهیه گوشی هوشمند و لب تاب دانش آموزان در کلاس درس حضور فیزیکی دارند. خانواده نیز برحلاف شهرها استقبال خوبی نسبت به حضور فرزندان شان در کلاس درس دارند. خوشبختانه ما در شهرستان سراوان دانش آموزانی با ضریب هوشی بسیار بالا داریم که رتبه هایی عالی را در کنکور کسب می کنند.

 

انتهای پیام/

منبع : ILNA.NEWS

نظرات شما

capcha