خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5558
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ - ۱۴:۲۵
حق مردم و جوانان این شهر را از نهادهای دولتی و سرمایه‌گذاران بگیرید

آیا شهرک صنعتی شهرستان زهک جانی دوباره خواهد گرفت؟!

آیا شهرک صنعتی شهرستان زهک جانی دوباره خواهد گرفت؟!
این روزها زمزمه‌های شنیده می‌شود که مسئولین استانی و شهرستانی عزم راسخ بر احیای شهرک‌های صنعتی تعطیل‌شده گرفته‌اند؛ زنده شدن شهرک صنعتی شهرستان زهک سبب ایجاد اشتغال و رونق تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، شهرک صنعتی شهرستان زهک چند سالی است که در سایه مرگ تدریجی و بی‌توجهی مسئولان قرارگرفته است. در این شهرک افزون بر ۱۵ واحد صنعتی وجود دارد که در صورت توجه و برنامه‌ریزی حساب‌شده و کارشناسی دقیق و حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه‌داران سبب اشتغال و رونق تولید در شهرستان و منطقه می‌شود.


مسئولان استانی با توجه به برنامه‌ای که در خصوص فعال کردن شهرک‌های صنعتی در استان دارند باید با تمام توجه و توان خود برای احیای مجدد شهرک صنعتی زهک تلاش کند و مشکلات اساسی در این مورد را حل‌وفصل نمایند.


 در حال حاضر ۱۰۰% درصد واحدهای تولیدی در این شهرک صنعتی تعطیل است.

 

شهرک صنعتی زهک دیگر جولانگاه سگ‌های ولگرد نباشد

یکی از مشکلاتی که در این مورد بسیار قابل‌تحمل و پیگیری هست این بود که اکثر کسانی که با استفاده از مجوز احداث کارخانه در شهرک صنعتی وام‌های میلیاردی گرفته بودند بومی منطقه سیستان نبودند و با استفاده از سند ملکی به‌عنوان‌مثال؛ ملکی که در تهران داشته بودند را توانستند چندمیلیاردی کارشناسی کنند و وام‌های کلان بگیرند و ١٠درصد آن را هم در این منطقه سرمایه‌گذاری نکردند.


این در حالی است که بومی این منطقه ملکش را نتوانست بالای ۱۰۰ میلیون کارشناسی کند و وامی به او تعلق نگرفته است و کسانی هم که تا حدی سرمایه‌گذاری کردند با توجه به عدم‌حمایت از سوی دولت ورشکسته شده و کارخانه‌شان تعطیل شد.


هم‌اکنون شهرک صنعتی زهک جولانگاه سگ‌های ولگرد شده است و از کار و فعالیت و اشتغال خبری نیست.

 


اهتمام مسئولین شهرستان زهک به شهرک صنعتی

در تاریخ ۱۲ شهریورماه مهندس اربابی فرماندار شهرستان زهک با مهندس راشکی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سیستان و بلوچستان دیدار و گفت‌وگو داشتند در این دیدار اربابی بر ظرفیت شهرستان زهک جهت صادرات کالا به افغانستان تأکید کرد و گفت توسعه صنعتی شهرستان قطعاً امنیت پایدار را به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های توسعه شهرستان خواند.


اربابی می‌گوید: ایجاد و توسعه کارخانه‌ها و کارگاه‌ها باعث ایجاد اشتغال پایدار در ناحیه صنعتی زهک می‌شود و این امر یکی از ضرورت‌های این شهرستان به‌حساب می‌آید.

راشکی می‌گوید: توسعه طرح‌های شهرک صنعتی از مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت محسوب می‌شود.


در ادامه این دیدار راشکی بر تهیه و تدوین اطلس ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری منطقه زهک اشاره و بر تهیه این اطلس توسط فرمانداری تأکید می‌کند تا میزان انحراف در نحوه سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند.

راشکی ادامه می‌دهد: باید حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بر اساس ظرفیت‌های منطقه زهک در دستور کار قرار گیرد.


ناحیه صنعتی زهک با گستره‌ی ۱۰ هکتار و فاز عملیاتی ۱۰ هکتار در شرق زهک در فاصله یک کیلومتری این شهرستان واقع‌شده است. حالا باید دید تلاش‌های فرماندار شهرستان و مسئولین زهک می‌تواند شهرک صنعتی را جانی دوباره ببخشد.


مسئولین باید توجه داشته باشند که اگر سرمایه‌گذاران غیربومی برای سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی شهرستان زهک ورود پیدا می‌کنند، شرایط را طوری برای آن‌ها مهیا کنند که سرمایه و وامی که از بانک‌های منطقه می‌گیرند در همین شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری شود، نه اینکه به نام شهرک صنعتی شهرستان زهک وام و سرمایه را بگیرند و در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنند.


اگر بنا باشد که بازهم این داستان تکرار شود، مسئولین قضایی و مدیران مربوطه باید پاسخگوی مردم و جوانان این شهرستان باشند.


مهندس اربابی روز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه ۹۹ جلسه‌ای با مدیران دستگاه‌های مربوطه (جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و ...) در محل فرمانداری شهرستان زهک برگزار می‌کند و پیگیر آن است که مشکلات و معضلات واحدهای تولیدی شهرستان زهک ازجمله کارخانه شیر را برطرف کند تا مجدد راه‌اندازی و به چرخه تولید بازگردد. در این جلسه بر حل مشکلات با همکاری نهادهای مربوطه تأکید می‌شود.

 

باید مشکلات کارخانه شیر حل شود

روز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه جلسه‌ای دیگری در دفتر فرماندار زهک با حضور اربابی فرماندار و مالک کارخانه شیر، نارویی رئیس بانک کشاورزی شعبه زهک، امیری رئیس جهاد کشاورزی زهک، میش مست رئیس اداره صنعت و معدن زهک برگزار می‌شود.


اربابی در این جلسه تأکید می‌کند: «باید مشکلات کارخانه شیر حل شود.» در این جلسه نارویی می‌گوید: «بانک با توجه به دستورالعمل‌ها و برنامه‌های که در خصوص حمایت از کارگاه‌های تولید با توجه به حیطه‌ی فعالیتش نسبت به مصوبات بانک مربوطه می‌تواند همکاری و مساعدت کند.»


امیری رئیس جهاد کشاورزی می‌گوید: «این نهاد در تهیه و تأمین شیر موردنیاز کارخانه از شهرستان زهک و روستاهای اطراف مساعدت خواهد داشت.» اربابی نیز بر بازگشت مجدد این کارخانه به چرخه فعالیت و فرصت‌های شغلی و اقتصادی خوبی که در این کارخانه وجود دارد تأکید می‌کند.


در ادامه باید دید آیا این جلسات و این برنامه‌ریزی‌ها راه به‌جایی خواهد برد و آیا شهرک صنعتی شهرستان زهک جانی دوباره خواهد گرفت؟

 

 

حق مردم و جوانان این شهر را از نهادهای دولتی و سرمایه‌گذاران بگیرید

امیدواریم جدیت این کار در همه مسئولین و به‌خصوص فرماندار شهرستان زهک ادامه داشته باشد و برای حل مشکلات این شهرک میسر باشند و سعی کنند حق مردم شهرستان زهک و جوانان این شهر را از نهادهای دولتی و سرمایه‌گذاران بگیرد.


حالا که مهندس اربابی فرماندار شهرستان زهک و مسئولین مربوطه می‌خواهند شهرک صنعتی شهرستان زهک را دوباره احیا کنند تا جوانان و مردم شهرستان از آن سود ببرند باید کار را با کارشناسی دقیق و مهندسی حساب‌شده پیش ببرند و برنامه‌ریزی خوب و کامل و جامعی داشته باشند تا دیگر شاهد این نباشیم که سرمایه و پولی که حق مردم این منطقه هست به کام این مردم نباشد و در جای دیگری از این منطقه سرمایه‌گذاری شود.


نظارت و جدیت برای اینکه کل سرمایه و بودجه که در این خصوص به سرمایه‌گذاران اختصاص داده می‌شود در همین شهرک و همین منطقه سرمایه‌گذاری شود از مهم‌ترین نکاتی هست که در موفقیت این برنامه باید در دستور کار قرار گیرد تا مشکلات و بیکاری مردم و جوانان منطقه تا حدودی رفع شود.


زهرا ابراهیمی کوهی خبرنگار اس.بی پرس در زهک

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha