خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5597
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۰۹:۲۵
فداحسین مالکی خبرداد

درخواست 100 نماینده مجلس برای حل مشکل فرودگاه چابهار

درخواست 100 نماینده مجلس برای حل مشکل فرودگاه چابهار
فداحسین مالکی نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی بااشاره به اینکه حیات آینده چابهار به فرودگاه بین‌المللی‌اش گره خورده است، گفت: بیانیه‌ای به امضای بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس در باب اهمیت ساخت فرودگاه چابهار رسیده که در آن بر لزوم حل مشکلات برای تکمیل این پروژه تأکید شده است.

به گزارش اس.بی پرس، فداحسین مالکی نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی در توضیح ضرورت تکمیل شهر فرودگاهی چابهار گفت: حیات آینده چابهار به فرودگاه بین‌المللی‌اش گره خورده است. در سال ۸۹ بنده به عنوان سفیر ایران در افغانستان در یکی از مجامع بزرگ بین‌المللی شرکت کردم. در آن مجمع مصوب شد که چابهار به عنوان بزرگترین معبر تجاری شناخته شود مجمعی که با حضور کشورهای قدرتمند دنیا تشکیل شده بود. آن زمان آمریکایی‌ها به حمایت از دوستان پاکستانی با این موضوع مخالفت کردند اما علیرغم این کارشکنی در نهایت مصوب شد که چابهار معبر تجاری جهانی باشد منوط به اینکه زیرساخت‌های آن از جمله لایروبی برخی معابر همچون بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی در چابهار لایروبی شود.

 

وی افزود: همچنین مقرر شد که پروژه راه‌آهن مربوط به این بندر تکمیل شود که اکنون این پروژه به کندی در حال پیشروی است. باید از چابهار تا سیستان هم آزادراه ساخته شود چون قرار است حداقل بیش از ۲۰۰۰ کامیون در آن روزانه تردد کنند. آن زمان بعد از تصویب این موضوع هیأت عالی چین با قدردانی با ما گفت که با این کار چین هزار کیلومتر به آب‌های آزاد نزدیک شده است. آن‌ها برای این کار از ما تشکر کردند.

 

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موقعیت چابهار گفت:‌ بندر چابهار تنها بندری است که هم به دریای آزاد و هم به خشکی وصل است. این بندر بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به دلیل داشتن فضای آرام و بدون تنش‌های سیاسی و نظامی است. باید این بندر دارای فرودگاه بین‌المللی باشد چون از این شهر فرودگاهی می‌توان به بهترین شکل برای توسعه اقتصاد کشور استفاده کرد. قطعا تکمیل این پروژه در اقتصاد کشور تأثیرگذار بوده و زمینه‌ساز ایجاد اشتغال خواهد شد حتی می‌تواند علاوه بر اقتصاد کشور به اقتصاد بین‌المللی هم کمک کند. چابهار تنها بندر آزادی است که از یک طرف به دریا و از یک طرف به خشکی وصل است و موقعیتی بسیار عالی برای سرمایه‌گذاری دارد.

 

مالکی با اشاره به استفاده از فروگاه نیروی هوایی برای تردد در طی چند سال گذشته گفت: جا دارد از فرمانده پایگاه نیروی هوایی در این منطقه قدردانی کنم که تاکنون پروازها از این فرودگاه انجام شده است. البته تا زمانی که فرودگاه اصلی هم ساخته شود از این باند استفاده خواهد شد. انتظار می‌رود برادران نیروی هوایی که تاکنون زحمات زیادی کشیدند از این به بعد همکاری داشته باشند. از سرلشکر باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح هم انتظار می‌رود به این موضوع ورود جدی داشته تا شاهد حرکت توسعه‌ای در جهت شکوفای اقتصاد کشور از طریق چابهار باشیم.

 

وی در پایان گفت: در همین باره بیانیه‌ای به امضای بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس در باب اهمیت ساخت فرودگاه چابهار رسیده که در آن بر لزوم حل مشکلات برای تکمیل این پروژه تأکید شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha