خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5598
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۰۹:۳۰
با هدف جلوگیری از انتشار ویروس به واحدهای صنعتی انجام شد؛

اجرای طرح واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل در طیور بومی سیستان و بلوچستان ‏

اجرای طرح واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل در طیور بومی سیستان و بلوچستان ‏
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، کرم ابریشم و زنبور عسل سیستان و بلوچستان گفت: مرحله اول طرح واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل در طیور بومی استان‏ اجرا شد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد کریم پورمند افزود: در راستای وظایف ذاتی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی بخش بهداشت و مدیریت بیماری های دام، اقدام به اجرای طرح واکسیناسیون نیوکاسل در طیور بومی در سطح استان کردیم.

 

وی بیان کرد: یکی از موارد مهم در به ثمر نشستن و سوددهی پرورش مرغ بومی انجام واکسیناسیون به موقع و مرتب طبق برنامه  واکسیناسیون مرغ بومی بوده که از مهمترین آن ها انجام واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل است.

 

این مقام مسئول افزود: عملیات واکسیناسیون مورد اشاره با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت از سویه غیر بیماریزا از تولیدات داخلی از 20 شهریور ماه به صورت آشامیدنی و رایگان در جمعیت طیور بومی استان در حال اجرا است.

 

وی ادامه داد: این طرح با هدف جلوگیری از انتشار ویروس به واحدهای صنعتی و کاهش کانون های بیماری در این واحدها و کاهش خسارت در طیور روستایی و کمک به معیشت روستاییان است.

 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، کرم ابریشم و زنبورعسل اداره کل دامپزشکی استان گفت: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های مهم در پرندگان است که ضمن ایجاد تلفات در جمعیت طیور، می تواند خسارات اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش از جمله نیمچه های گوشتی و مزارع مرغ تخمگذار به دنبال داشته باشد.

 

پورمند مهمترین راه پیشگیری از بروز این بیماری را واکسیناسیون دانست و ادامه داد: در طول اجرای فاز واکسیناسیون نیوکاسل همکاری روستائیان و مسئولین روستاها و دهیاری ها با کارشناسان دامپزشکی برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار تعیین کننده است و از آنان خواست در تمامی مراحل با کارشناسان فنی و بهداشتی دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha