خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5611
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۵:۵۹
صیادان بومی چابهار در آرزوی دریافت مجوز مانده‌اند؛

واکنش کارگردان «شبی که ماه کامل شد» به صید ترال در دریاهای جنوب (ویدئو)

 واکنش کارگردان «شبی که ماه کامل شد» به صید ترال در دریاهای جنوب (ویدئو)
نرگس آبیار با انتشار ویدئویی قابل‌تأمل از صید ترال، نوشت: ازآنجاکه ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد نماید، این تخریب بسیار شبیه به برش یکسره درختان در جنگل است.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، نرگس آبیار، کارگردان فیلم سینمایی جنجال‌آفرین «شبی که ماه کامل شد» در صفحه اینستاگرام خود به صید ترال پرداخته و با انتشار تصاویر و یک ویدئو، نوشته است:


«کف روبی یا گوفه‌کشی نوعی روش ماهیگیری است که در آن به‌وسیلهٔ کشیدن تور در آب توسط یک یا چند شناور، ماهیگیری می‌نمایند. توری که برای این کار استفاده می‌گردد، نیز ترال نامیده می‌شود.


استفاده از ترال به‌واسطه اثرات زیست‌محیطی بحث‌برانگیز است. ازآنجاکه ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد نماید، از آن جمله شکستن مرجان‌ها، خسارت به زیستگاه و حذف جلبک‌های دریایی می‌باشد. مهم‌ترین اجزای تأثیرگذار ترال تخته‌های صید هستند که می‌تواند چندین تن وزن داشته باشند و شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد کنند و ساختار زنجیر پایینی نیز که معمولاً به لبه پایین تور متصل بوده و همیشه با کف دریا در تماس باقی می‌ماند. بسته به نوع ساختار زنجیر پایینی، ممکن است سبب جابجایی سنگ‌های بزرگ یا تخته‌سنگ‌ها شده، آن‌ها را همراه با کشیدن تور، برهم بزند یا به موجوداتی که حرکتی از خود ندارند صدمه بزند و همچنین رسوبات بستر را برهم بزدند. این اثرات باعث کاهش تنوع گونه‌ها و تغییرات زیست‌محیطی به سمت رشد موجودات زنده فرصت‌طلب، می‌شود. این تخریب بسیار شبیه به برش یکسره درختان در جنگل است.»

 

 

به گزارش خبرنگار ما، یکی از مشکلات مردم در شهرستان چابهار عدم رسیدگی و صدور مجوز برای صیادان بومی منطقه است که قرن‌ها به این کار مشغول هستند؛ درحالی‌که مجوز صید صنعتی ترال برای برداشت هزار تن ماهی صادر می‌شود. با توجه به اینکه شغل عموم مردم ساحل‌نشین چابهار صیادی و ماهیگیری است، این موضوع را باید در مجلس از طریق سازمان شیلات و دیگر دستگاه‌های اجرایی پیگیری کرد.


 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha