خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5648
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ - ۱۲:۱۸
فرماندار زهک قول اقدام فوری به خبرنگار اس.بی پرس داد؛

ماجرای جنجالی شن‌های روان در اطراف روستای کوهکن از شهرستان زهک چه بود؟ (ویدئو)

ماجرای جنجالی شن‌های روان در اطراف روستای کوهکن از شهرستان زهک چه بود؟ (ویدئو)
اهالی روستای کوهکن مشکلات خود را به گوش شورا و دهیار روستا می‌رسانند ولی هیچ‌گونه پاسخی دریافت نمی‌کنند، تصمیم می‌گیرند مشکلات خود را از طریق فضای مجازی به گوش مسئولین شهرستان برسانند؛ آنها می‌گفتند چندین سال است که ما با این مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. آن‌ها می‌گفتند ما این مشکل را به شورای شهر و دهیار اعلام کردیم آن‌ها قول می‌دادند که این مشکل رفع می‌شود اما هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفت.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی و کانال‌های خبری منطقه سیستان مبنی بر اینکه «اهالی شهرک محمد شاهکرم محله کوهکن از توابع بخش مرکزی شهرستان زهک در مسیر ماسه بادها قرارگرفته‌اند و زندگی‌شان در این منطقه با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است.» با واکنش‌های بسیاری از سوی کاربران فضای مجازی همراه بود.

 

 

روستای کوهکن در ابتدای شهرک محمد شاهکرم از طرف ورودی جاده ترانزیت و متصل به تپه‌های بزرگ ماسه‌بادی‌های منطقه نیاتک قرارگرفته است.

 

بر اساس این گزارش اداره منابع طبیعی ٩٥٠هکتار از این اراضی را چندین سال قبل نهال‌کاری و مالچ پاشی کرد که اکنون قسمت‌های کوچکی از مالچ پاشی‌ها مانده است و بخش اعظمی از آن از بین رفته است.

 

نهال‌های کاشته شده هم در ابتدای کار از بین رفتند و این کار نتیجه مثبتی در مهار ماسه‌بادی‌ها نداشت. قابل‌ذکر است که این کار از طرف پیمان‌کاری غیربومی که مزایده را برنده‌شده بود صورت گرفت و این برنامه زیر نظر مدیران و پیگیری کارشناسان و مهندسین استانی بود.

 

با توجه به طوفان‌های دو هفته ‌آخر شهریور و هفته اول مهرماه سال ٩٩ که شدت وزش آن زیاد بود، ماسه‌بادی‌ها به‌طرف کوچه‌ها و منازل روستای کوهکن روانه شدند و مردم و اهالی روستا را دچار مشکلات جدی نمود؛ به‌طوری‌که حیاط و پشت پنجره‌ها و دیوار منازل تپه‌هایی از ماسه جمع شد و عبور و مرور و زندگی را بر اهالی سخت کرد.

 

بر اساس گزارش خبرنگار اس.بی پرس، اهالی روستای کوهکن مشکلات خود را به گوش شورا و دهیار روستا می‌رسانند ولی هیچ‌گونه پاسخی دریافت نمی‌کنند، تصمیم می‌گیرند مشکلات خود را از طریق فضای مجازی به گوش مسئولین شهرستان برسانند.

 

روز ٣ مهرماه ٩٩ساعت ١٠ صبح، گروهی از مردم ساکن در این روستا به فرمانداری شهرستان زهک مراجعه کردند تا در خصوص مشکلات ماسه‌بادی‌ها به بیان مشکلات خود با اربابی فرماندار زهک بپردازند.

 

بر اساس این گزارش، بیشتر سخنان اهالی اعتراض از ادارات مربوطه ازجمله ادارات راهداری و منابع طبیعی و شورا و دهیار روستا بود؛ می‌گفتند ما چندین بار این مشکلات را به گوش این ادارات رساندیم اما هیچ‌گونه عکس‌العملی مشاهده نکردیم.

 

اهالی می‌گفتند چندین سال است که ما با این مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. آن‌ها می‌گفتند ما این مشکل را به شورای شهر و دهیار اعلام کردیم آن‌ها قول می‌دادند که این مشکل رفع می‌شود اما هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفت.

 

اهالی روستای کوهکن در دیدار فرماندار زهک گفتند این دوهفته‌ای که طوفان شدید بوده و هست بارانی از ماسه‌بادی بر سرما و زندگی ما می‌ریزد و اگر این مشکل حل نشود ما در زیر آن‌ها کم‌کم دفن می‌شویم.

 

 

در ادامه اربابی به همراه مدیران ادارات مربوطه، شورای روستای محمد شاهکرم و گروهی از اهالی این روستا و بقیه مسئولین شهرستانی، از کوچه‌های روستا و منازل مردم بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفت.

 

فرماندار زهک: به‌زودی مشکل شن‌های روان روستای کوهکن برطرف می‌شود

غلامرضا اربابی فرماندار شهرستان زهک در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس، با تأکید بر این موضوع که حتماً مشکل شن‌های روان در اطراف روستای کوهکن را حل خواهیم کرد، گفت: فوراً حضور مسئولین ادارات ازجمله بنیاد مسکن، راهداری، منابع طبیعی، دهیاری و شورای روستا را خواستار شدیم تا با حضور نمایندگان اهالی روستا جلسه‌ای در محل دفتر فرمانداری زهک تشکیل شود.

 

 

اربابی از بسیج امکانات کلیه ادارات و دستور فوری بر حل این مشکل خبر داد و گفت: به‌زودی جمع‌آوری ماسه توسط نهادهای مربوطه انجام می‌شود.

 

 

گزارش از زهرا ابراهیمی کوهی خبرنگار اس.بی پرس در زهک
 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha