خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5664
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۰۹:۵۶
یک پزشک مطالبه گر بررسی می‌کند

چرا موارد شناسایی ابتلا کرونا در سیستان و بلوچستان مدتی است کمتر اعلام می‌شود؟

چرا موارد شناسایی ابتلا کرونا در سیستان و بلوچستان مدتی است کمتر اعلام می‌شود؟
اصلی‌ترین پرسش در رابطه روند مهار کرونا در استان چرایی جدا شدن روند ابتلا استان از روند ابتلا کشوری و روند ثبات با نرخ پایین ابتلا در استان است. این در حالی است که شواهد میدانی نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت پیشگیری از سوی مردم استان روند کاهشی و حتی حداقلی است.

اس.بی پرس ـ مجتبی جهان تیغ: با پایان فصل تابستان و مسافرت‌های رایج شهریورماه علی‌رغم هشدارها ازجمله سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا (بیش از دو میلیون سفر) و بازگشایی پرحرف و حدیث مدارس علی‌رغم مخالفت‌های جامعه پزشکی و نهادهای متولی سلامت ازجمله کمیسیون سلامت مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون شاهد رکوردشکنی ابتلا از آغاز بحران کرونا در کشور و نیز افزایش نگران‌کننده آمار مرگ‌ومیر کرونایی هستیم. این نگرانی برای استان سیستان و بلوچستان همراه به پرسش‌ها و ابهاماتی است که روند مواجهه کرونا در پاییز را نگران‌کننده کرده است.


تا تیر و مرداد با اوج‌گیری ابتلا و مرگ‌ومیرها در کشور در استان نیز شاهد افزایش ابتلا روزانه به صدها تن در روز و افزایش مرگ‌ومیر بودیم. بعد این موج همه‌گیری در کشور و استان شاهد کاهش موارد ابتلا و مرگ در کشور و استان بودیم. پس از شهریور و پایان سفرهای تابستانی و بازگشایی مدارس روند ابتلا در کشور دوباره صعودی شد اما این روند افزایشی در استان ایجاد نشد و روند اعلام آمار ابتلا دچار ثبات عددی با نرخ پایین موارد شناسایی است.


سؤال این است علت اعلام این نرخ پایین مستمر موارد شناسایی ابتلا کرونا در استان چیست؟ چراکه شواهد میدانی نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت پیشگیری از سوی مردم استان روند کاهشی و حتی حداقلی است. البته متأسفانه برخلاف مرکز کشور که بر اساس پیمایش و مطالعه میدانی، در استان نرخ رعایت مردم به درصد اعلام نمی‌شود. هم‌اکنون بگفته معاون وزیر آقای حریرچی در کشور میزان رعایت دستورالعمل‌ها اکنون 62 درصد است. هم‌چنین استفاده از ماسک 50 درصد است. هم‌چنین میزان نگرانی مردم درباره کرونا به کاهش پیداکرده است. همه موارد فوق در استان با شدت بیشتری محسوس است.


هم‌چنین به دلیل محرومیت و فقر عمومی مردم در کنار آمار جمعیت خانوار بالا در استان توانایی خرید روزانه اقلام محافظتی به‌ویژه ماسک را ندارند. مسئله‌ای که در مهار کرونا کلیدی و محوری است. همچنین استان دارای کمترین سرانه‌های آموزشی و بالاترین نرخ‌های جمعیتی در کلاس است به‌ویژه مدارس حاشیه شهر زهدان است لذا بازگشایی مدارس ریسک ابتلا و سرایت بیشتری ایجاد کرده است. بااین‌همه هنوز از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و سایر دانشگاه‌ها نسبت به چرایی آمار پایین اعلامی پاسخ روشنی داده نشده است.


پاسخ به این پرسش ازاین‌رو مهم است که استمرار اعلام نرخ پایین ابتلا باعث ایجاد ذهنیت فروکش کردن بیماری و تشدید کاهش رعایت مسائل حفاظتی و بهداشتی در مردم است. مسئله که تا حدودی رخ داد و میزان رعایت به‌وضوح نسبت به دوران اوج‌گیری ابتلا کاهش‌یافته. این مسئله با توجه به آغاز فصل سرما و آغاز موج‌های بیماری‌های تنفسی ازجمله آنفولانزا به همراه اوج‌گیری مجدد کرونا باعث غافلگیری آحاد مردم و ابتلا یک‌باره و گسترده مردم می‌شود و پر شدن سریع بیمارستان‌ها و درنتیجه مرگ‌ومیرهای بالایی را تجربه خواهیم کرد.


با توجه به شواهد در پاسخ به چرایی این آمار کم و مستمر شناسایی ابتلا چند نکته را می‌توان به‌عنوان علت لحاظ کرد و چاره کرد. مسئله اول آنکه طی موج‌های همه‌گیری اواخر بهار و اوایل تابستان سنین بالا مبتلا شدند و در موج‌های بعدی یعنی اواخر تابستان و ابتدای پاییز که با بازگشایی مدارس هم‌زمان‌شده است سنین جوان‌تر مبتلا می‌شوند و یعنی اکنون کرونا در حال ورود به جمعیت کودک و نوجوان و جوان استان است. با توجه به اینکه شکل غالب بیماری در این سنین برخلاف سنین بالاتر و سالمندی به‌صورت خفیف تا بی علامت است (البته با افزایش شیوع در این جمعیت موارد شدید نیز بیشتر می‌شود) این دسته از مبتلایان جهت بررسی و تشخیص مراجعه نمی‌کنند و به درمان‌های سرپایی و یا خانگی با ظن سرماخوردگی فصلی یا مسمومیت غذایی یا ویروسی (چراکه یکی از علائم بالینی شایع کرونا در کودکان علائم گوارشی مانند تهوع استفراغ و اسهال است) اکتفا می‌کنند. موارد بی علامت در جوانان و کودکان به‌صورت منبع انتقال و فرم ناقل بیماری عمل کرده و باعث گردش طولانی‌تر ویروس در جامعه می‌شوند و افزایش خطر ابتلا سالمندان و بیمارانی مزمنی می‌شوند که تاکنون به کرونا مبتلا نشدند.


علت دیگر کاهش نرخ شناسایی، جیره‌بندی تست‌های تشخیص و پولی کردن تست‌ها در مراکز دولتی است. در این سیاست فقط از بیماران 65 سال یا بیماران مزمن چون دیابت و قلبی ریوی و ...تست رایگان گرفته می‌شود و بقیه سنین حدود دویست هزار تومان در مراکز دولتی و چهارصد پنجاه‌هزار تومان در مراکز خصوصی اخذ می‌شود. درنتیجه خودبه‌خود بخش غالب جامعه از امکان تست رایگان حذف می‌شوند و کودکان و جوانان تب‌دار حتی در صورت مراجعه نیز شامل این موارد نمی‌شود و تست گرفته نمی‌شود. همه این سیاست‌ها اعم از آزادسازی‌های زودهنگام و رفع محدودیت‌ها و جیره‌بندی تست‌ها و توقف روند غربالگری همه موارد مشکوک گویا ادامه و تشدید سیاست مهلک ایمنی گله‌ای است که بگفته دکتر شهریاری رئیس کمیسیون مجلس از سوی رئیس‌جمهور دنبال می‌شود؛ که البته توجیهاتی مانند کمبود تست گفته می‌شود که با توجه به اظهارات وزیر بهداشت در عدم تخصیص کامل بودجه مهار کرونا توسط دولت نداشتن بودجه قابل‌قبول به نظر نمی‌رسد.


با جمع‌بندی موارد موفق لازم است در سیاست‌های فعلی مهار کرونا بازنگری جدی بشود و برای امکان تشخیص در گروه‌های جوان چاره‌ای بشود و مواجهه فعال‌تری در جامعه داشته باشد و به مراجعه سالمندان و بیماران مزمن اکتفا نکند و حداقل حد سن 65 سال را جهت تست رایگان کاهش دهد و نیز با مداخلات رسانه و فرهنگی و نیز رصد مستمر و پیمایش‌ها و مطالعات میدانی روند استفاده از ماسک در استان را قبل از آغاز موج‌های ابتلا آنفولانزا و کرونا بهبود ببخشد.


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی