خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5712
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۱۱:۱۷
رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر

مهاجرت هوبره به ایرنشهر آغاز شد

مهاجرت هوبره به ایرنشهر آغاز شد
رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: پرنده در حال انقراض هوبره با آغاز فصل پاییز برای گذراندن فصل پاییز و زمستان به مراتع و دشت‌های این شهرستان مهاجرت کرد.

به گزارش  اس. بی پرس، محمدانور هاشمزهی رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: گران قیمت بودن هوبره در کشور‌های حوزه خلیج فارس و ناآگاهی و همکاری افراد بومی با شکارچیان و قاچاقچیان این پرنده منحصر به فرد سبب شده تا نسل آن در خطر انقراض قرار گیرد.

 

او بیان کرد: زیستگاه این پرنده مهاجر دشت‌های باز و وسیع شهرستان ایرانشهر است که متاسفانه توسط افراد سودجو شکار می‌شوند.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: هوبره مشتری‌های زیادی در بین عرب‌های ساکن کشور‌های حوزه خلیج فارس دارد و اکثر شکارچیان این پرندگان را که به زبان محلی به آن «چرز» می‌گویند را برای آنان شکار می‌کنند.

 

او با بیان اینکه جریمه هر قطعه هوبره ٣٠٠ میلیون ریال است تصریح کرد: هرساله در فصل مهاجرت هوبره ماموران اجرایی با گشت و کنترل مستمر زیستگاه‌های این پرنده را حفاظت می‌کنند، اما آمار‌های رسمی منتشر شده بیانگر آن است که هر سال ده‌ها مورد از تخلفات زندهگیری یا شکار پرنده هوبره در منطقه صورت می‌گیرد.

 

هاشمزهی افزود: امسال با توجه به بهبود نسبی و شرایط مساعد تالاب‌های جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود میزان مهاجرت پرندگان بویژه هوبره به جهت زمستان گذاری نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته باشد.

 

او اظهارداشت: در سال گذشته بیش از هفت هزار تله زنده گیری هوبره در شهرستان ایرانشهر جمع‌آوری شد.

 

رییس اداه حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: هوبره از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد و در زیستگاه‌های بیابانی، مناطق خشک و دشت‌ها زاد و ولد و در فصل پاییز از مناطق سردسیر به دشت‌های ایرانشهر مهاجرت می‌کند.

 

اوبیان کرد: این پرنده ارزشمند هنگام راه رفتن در بیابان از دانه‌ها، غلات، جوانه گیاهان، حشرات، حلزون‌ها و خزندگان کوچک مثل مارمولک و بزمجه‌های کوچک که در کویر یافت می‌شوند تغذیه می‌کند.

 

هاشمزهی تصریح کرد: هوبره به بهترین وجه با زندگی در محیط بیابان سازگار است و به ندرت آب مینوشد و بیشتر آب بدنش را از غذایی که می‌خورد تامین می‌کند.

 

او با هشدار به شکارچیان متخلف و تاکید بر پرهیز از شکار این پرنده حمایت شده و کمیاب گفت: هرگونه شکار و صید حیوانات و پرندگان تحت حمایت پیگرد قانونی دارد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی