خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5771
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۶:۱۷
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خبر داد؛

سفر اعضای وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور برای بررسی مشکلات مرزی به سیستان/ برای ماندگاری مردم در تنگه احد چاره‌اندیشی می‌شود

سفر اعضای وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور برای بررسی مشکلات مرزی به سیستان/ برای ماندگاری مردم در تنگه احد چاره‌اندیشی می‌شود
دهمرده گفت: در پی طرح سوال بنده از وزیر کشور درباره مرز سیستان، مقرر شد هیات تصمیم گیرنده متشکل از کمیسیون امنیت ملی وزارت کشور و وزارت امور خارجه در تعطیلات آتی مجلس به سیستان سفر و مشکلات مرز را بررسی کنند.

به گزارش اس. بی پرس، حبیب اله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تیم مورد نظر در چارچوب کارگروه مرزهای مجاز به سیستان می آید و علاوه بر مدیران کل مربوطه، سفیر ایران در افغانستان و سفیر افغانستان در ایران هم حضور خواهند داشت تا در همان 2 روز مختص مرز تصمیم بگیریم و صورت جلسه داشته باشیم.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سیستان سه بازارچه مرزی مصوب دولت شامل شاهگل، بش دلبر و تخت عدالت وجود دارد که باید پرسید آیا اتفاقی در این زمینه رخ داده است؟

 

وی اضافه کرد: دو دهه قبل مردمان دو سوی مرز ایران و افغانستان با هم تبادل کالا داشتند، اما پس از خشک شدن رودخانه هیرمند دیوار مرزی در آنجا ایجاد شد.

 

این نماینده تصریح کرد: کارخانه و شغل هم در منطقه سیستان در نظر گرفته نشده است و به همین دلیل بسیاری از مردم در حال تخلیه آنجا هستند. 

 

دهمرده بیان کرد: وزیر کشور بازارچه مرزی تخت عدالت را افتتاح کرد، و باید پرسید آیا این بازارچه یک روز فعال بوده است یا نه؟ 

 

وی گفت: بازارچه شاهگل زهک دو سال قبل فعال بوده و به گفته نیروهای انتظامی، فرماندار و مردم منطقه 50 درصد جرائم شهرستان زهک در این مدت کاهش یافت، این بازارچه های مرزی ظرفیتی بود که مردم استفاده می کردند و اکنون تعطیل شده است.

 

مشکلات رانندگان ایرانی در مرز افغانستان

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: میلک به عنوان یک مرز رسمی در سیستان فعال است، تعداد کامیون های افغانستانی که با شناسنامه در حال تردد در منطقه هستند به چهار هزار و دویست عدد می رسد، اما کامیون های ایرانی 400 عدد است که کمتر از 10 درصد را شامل می شود.

 

دهمرده گفت: همین تعداد کم کامیون ایرانی هم که به افغانستان می روند دچار مشکلات زیادی می شوند و باید پرسید آیا در این خصوص رسیدگی شده است؟

 

وی ادامه داد: اگر زیرساخت های این پایانه مرزی فراهم شود و هنگ مرزی همراهی کند و راه اندازی ایکس ری و فیبر نوری با سرعت و شتاب انجام شود امکان تردد روزانه هزار دستگاه در منطقه وجود دارد.

 

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از ظرفیت مرز برای نگهداری مردم در سیستان استفاده کنیم، زیرا مرزهای ایران یک فرصت است و نباید به تهدید تبدیل شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید