خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5786
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ - ۱۰:۵۳
مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر:

خرمای ایرانشهر به کشور‌های اروپایی صادر می‌شود

خرمای ایرانشهر به کشور‌های اروپایی صادر می‌شود
مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: خرمای این شهرستان علاوه‌بر مصرف داخلی به پاکستان، هندوستان، ترکیه و کشور‌های اروپایی صادر می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، مجید فیاضی مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: :نخل‌کاران شهرستان ایرانشهر از آغاز فصل برداشت خرما تاکنون افزون‌بر ۲۲هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف کردند.

 

او با بیان اینکه ایرانشهر با بیش‌از پنج هزار و ١۵٠ هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است اظهارداشت: از این سطح حدود چهار هزار هکتار بارور و بقیه غیربارور است.

 

مدیر جهادکشاورزی ایرانشهر با بیان اینکه بیش‌از ۵٠ رقم خرما در این منطقه تولید می‌شود، بیان کرد: ربی، مضافتی، سنگ شکن، هلیله و زاهدی از معروف‌ترین ارقام خرما در این منطقه هستند.

 

او تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای این شهرستان توسط واسطه‌ها خریداری و به نام شهرستان‌های دیگر بسته بندی و عرضه شود.

 

فیاضی اظهارداشت: ایرانشهر دارای هفت سردخانه با ظرفیت بیش‌از ١۵ هزار تن است که مازاد این ظرفیت به دلیل نبود سردخانه برای نگهداری به مناطق دیگر عرضه می‌شود.

 

او گفت: هم‌اینک بیش‌از ١٠ هزار نفر در این شهرستان مشغول برداشت محصول و بسته بندی خرما هستند که با راه‌اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌توان علاوه‌بر فراهم کردن زمینه اشتغال برای افراد جویای کار، رونق اقتصادی در منطقه را شاهد باشیم.

 

مدیرجهادکشاورزی ایرانشهر اظهارداشت: ٨٠ درصد خرمای این شهرستان از نوع ربی و مضافتی است.

 

او با بیان اینکه متوسط برداشت خرما ۶.۵ تن در هکتار است پیش‌بینی کرد: تا پایان فصل برداشت بیش‌از ٢۵ هزار تن خرما از نخلستان‌های این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha