خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5828
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۸:۴۰
اس .بی پرس، گزارش میدهد

13 مهر 1357، هجرت امام خمینی از نجف به پاریس

13 مهر 1357، هجرت امام خمینی از نجف به پاریس
روز 13 مهر 1357، روز شروع هجرتی تاریخی بود.

به گزارش اس.بی پرس، 13 مهر 1357، هجرت امام خمینی از نجف به پاریس ، روز 13 مهر 1357، روز شروع هجرتی تاریخی بود.

 

امام خمینی (ره) پس از جلوگیری کویت از ورود ایشان به این کشور، به پاریس هجرت کردند و در دهکده‌ای به نام «نوفل لوشاتو» اقامت گزیدند.

 

در سال 1357، وقتی که نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به اوج خود رسیده بود، رژیم شاه پس از آنکه از سکوت امام ناامید شد، دست به فعالیت‌های سیاسی برای محدود کردن ایشان و یا اخراج ایشان از عراق زد. 

 

به همین جهت رژیم عراق منزل ایشان را در نجف محاصره کرد و رفت و آمد‌ها کنترل و محدود گردید.

 

امام (ره) که به هیچ وجه حاضر به ترک مبارزه نبودند، تصمیم به مهاجرت از عراق به سمت سوریه گرفتند اما به علت تیرگی روابط عراق و سوریه، قرار شد که از طریق کویت عازم سوریه شوند.

 

با آنکه جهت ورود به کویت ویزا صادر شده بود، پس از رسیدن به مرز کویت، مقامات دولت کویت دستور جلوگیری از ورود ایشان به خاک کویت را صادر کردند.

 

امام (ره) شب را در بصره گذراندند و تصمیم گرفتند به پاریس هجرت کنند. به هنگام هجرت به پاریس در پیامی به ملت ایران، دلایل این هجرت را چنین بیان نمودند: "اکنون که من به ناچار باید ترک جوار امیرالمؤمنین علیه‌السلام را نمایم و در کشورهای اسلامی دست خود را برای خدمت به شما ملت محروم که مورد هجوم همه جانبه اجانب و وابستگان به آنان هستید، باز نمی‌بینم و از ورود به کویت با داشتن اجازه، ممانعت نموده‌اند، به سوی فرانسه پرواز می‌کنم.

 

پیش من مکان معینی مطرح نیست؛ عمل به تکلیف الهی مطرح است.

 

مصالح عالیه اسلام و مسلمین مطرح است.

 

ما و شما، امروز که نهضت اسلامی به مرتبه حساسی رسیده است، مسؤول هستیم.اسلام از ما انتظار دارد."

 

به این ترتیب، عصر روز 14 مهر ماه 1357، امام و همراهان به بغداد منتقل شده و روز بعد، هجرتی تاریخی را در راه رضای خدا انجام دادند و در آنجا پس از توقفی کوتاه در پاریس در دهکده‌ای به نام «نوفل لوشاتو» اقامت کردند.

 

اقامت ایشان در فرانسه بر خلاف تصور رژیم شاه، باعث تسریع در انقلاب شد و هر روز سیل خبرنگاران و عکاسان و ... به دیدار امام می‌شتافتند؛ به طوری که این دهکده کوچک به کانون مهمترین اخبار جهان تبدیل شد و پس از چند ماه به پیروزی انقلاب اسلامی منجر گردید

 

در تاریخ مبارزات ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره ) نقاط عطفی وجود دارد که هر یک در تعیین مسیر انقلاب تعیین کننده بوده است.

 

رویدادهایی که در نگاه اول ای بسا رویدادی نگران کننده در مسیر مبارزات انقلابی ملت ایران محسوب می‌شد؛ اما گذشت زمان و وقایع بعدی نشان داد که دست هدایت الهی مجموعه رویدادها را به نحوی همسو ساخته است که اتفاقا چنین واقعه‌ای ابعاد فزاینده و تقویت کننده‌ای در جهت پیروزی ملت ایران داشته است.

 

هجرت امام خمینی(ره) به پاریس در سال 1357 از جمله این رویدادهاست حضور امام در نجف از سال 43 تا سال 57 یعنی به مدت 14 سال ایشان را در میان مراجع شیعه نامبردار ساخت و ارتباطات ایشان با جریان انقلاب به دلیل اختلافاتی که میان دو دولت وقت ایران و عراق وجود داشت امکان‌پذیر می‌شد.

 

اما بعد سیاست دولت عراق تغییر کرد. سفر امام به فرانسه که انتخاب چندم امام بود عملا به نفع انقلاب تمام شد و موجب جهانی شدن پیام انقلاب شد.

 

اوج گیری پیام انقلاب که به موازات فراگیرتر شدن تظاهرات ملت ایران در شهرها و مناطق مختلف کشور صورت می‌گرفت در سیاست‌های دولت وقت فرانسه به ریاست ژیسکار دستن که در کنفرانس گوادلوپ مقامات غربی را از پایان عمر سیاسی پهلوی و بی‌فایده بودن حمایت ­ها از وی خبر داد؛ بی‌تاثیر نبود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم‌پزشکی؛

تصادف در زاهدان چهار کشته برجا گذاشت

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

یخبندان دیماه زاهدان در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه است

پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۱۰۰ میلیون نفر گذشت