خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5835
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۰:۴۹
مدیر حفاظت محیط زیست ایرانشهر :

بیش‌از هشت هزار تله زنده‌گیری پرنده هوبره در ایرانشهر کشف شد

بیش‌از هشت هزار تله زنده‌گیری پرنده هوبره در ایرانشهر کشف شد
مدیر حفاظت محیط زیست ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست با همکاری دوستداران طبیعت پارسال بیش‌از هفت هزار تله زنده‌گیری پرنده هوبره را در دشت‌های این شهرستان جمع‌آوری کردند.

به گزارش اس.بیس پرس، محمد انور هاشمزهی ظهارداشت: گران قیمت بودن هوبره در دیگر کشورها و ناآگاهی و همکاری افراد بومی با شکارچیان و قاچاقچیان این پرنده منحصر به فرد سبب شده تا نسل آن در خطر انقراض قرار گیرد.

 

وی بیان کرد: زیستگاه هوبره این پرنده مهاجر دشت‌های باز و وسیع منطقه است که متاسفانه توسط افراد سودجو شکار می‌شوند.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: هوبره مشتری‌های زیادی در بین عرب‌های ساکن کشورهای حوزه خلیج فارس دارد و اکثر شکارچیان این پرندگان را به این کشورها قاچاق می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه جریمه هر قطعه هوبره ٣٠٠ میلیون ریال است تصریح کرد: هرساله در فصل مهاجرت هوبره ماموران اجرایی با گشت و کنترل مستمر زیستگاه‌های این پرنده را حفاظت می‌کنند اما آمارهای رسمی منتشر شده بیانگر آن است که هر سال ده‌ها مورد از تخلفات زنده گیری یا شکار پرنده هوبره در منطقه انجام می‌شود.

 

هاشمزهی افزود: امسال با توجه به بهبود نسبی و شرایط مساعد تالاب‌های جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود میزان مهاجرت پرندگان بویژه هوبره به جهت زمستان گذاری نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته باشد.

 

وی بیان کرد: هوبره از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد و در زیستگاه‌های بیابانی، مناطق خشک و دشت‌ها زاد و ولد و در فصل پاییز از مناطق سردسیر به دشت‌های ایرانشهر مهاجرت می‌کند.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: این پرنده ارزشمند هنگام راه رفتن در بیابان از دانه‌ها، غلات، جوانه گیاهان، حشرات، حلزون‌ها و خزندگان کوچک مثل مارمولک و بزمجه‌های کوچک که در کویر یافت می‌شوند تغذیه می‌کند.

 

وی تصریح کرد: هوبره به بهترین وجه با زندگی در محیط بیابان سازگار است و به ندرت آب مینوشد و بیشتر آب بدنش را از غذایی که می‌خورد به دست می‌آورد.

 

هاشمزهی با هشدار به شکارچیان متخلف و تاکید بر پرهیز از شکار این پرنده حمایت شده و کمیاب افزود: هرگونه شکار و صید حیوانات و پرندگان تحت حمایت پیگرد قانونی دارد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha