خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5848
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۸:۵۸
تحلیلگر آمریکایی:

اگر اتفاقی برای ترامپ پیش آید چه می‌شود؟

اگر اتفاقی برای ترامپ پیش آید چه می‌شود؟
یک تحلیلگر آمریکایی با اشاره به ابتلای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ویروس کرونا، امتناع وی از رعایت تدابیر احتیاطی و یا دستکم گرفتن این ویروس را بخاطر ملاحظات وی برای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در این کشور و کارزار اقتصادی وی برای انتخابات دانست.

به گزارش اس.بی پرس، «مایلز هوئینگ» تحلیلگر سیاسی آمریکایی که در انتخابات 2016 کنگره به عنوان نامزد حزب سبز شرکت کرده، در مصاحبه ایی  به بررسی احتمالات مختلف در پی ابتلای بیماری دونالد ترامپ به ویروس کرونا پرداخته است.

 

 

در اینجا به متن این مصاحبه اشاره می کنیم:

 

 اگر یک نامزد ریاست جمهوری آمریکا پیش از روز انتخابات بیمار و مجبور به کناره گیری از انتخابات شود، چه اتفاقی می افتد؟

هوئینگ: اگر پیش از انتخابات چنین اتفاقی بیفتد: اگر یک نامزد بمیرد یا توانایی لازم برای انجام مسئولیت ها و وظایفش را نداشته باشد، نخست، هر دو حزب می توانند افراد دیگری را معرفی کنند. برای دموکرات ها، رئیس کمیته ملی حزب دموکرات، که هم اکنون تام پرز است، احتمالا با انجمن فرمانداران دموکرات و رهبر دموکرات ها در کنگره دیدار خواهد کرد. رئیس بعدا گزارش دیدار خود را به 447 عضو کمیته ملی حزب دموکرات ارائه خواهد کرد. اعضا بعدا درباره فرد جایگزین به عنوان نامزد ریاست جمهوری تصمیم گیری خواهند کرد.

 

حزب جمهوریخواه نیز به همین ترتیب، 168 عضو کمیته ملی حزب جمهوریخواه نیز درباره فرد پیشنهادی از سوی رئیس رای گیری خواهند کرد.

 

در حالی که آمریکایی ها برای رای دادن به رئیس جمهور پای صندوق رای می روند، شما واقعا یک نماینده را انتخاب می کنید تا در زمان تشکیل کالج الکترال (مجمع گزینندگان)، به یک نامزد رای دهد. این رویداد 14 دسامبر امسال اتفاق می افت. اگر یک نامزد پیش از نشست کالج الکترال در ماه دسامبر فوت کند، روند انتخاب جانشین او دقیقا مشابه زمانی است که اگر پیش از انتخابات چنین اتفاقی بیفتد، در نهایت حزب درباره جانشینش تصمیم می گیرد.

 

اگر یک نامزد پس از رای گیری کالج الکترال و پیش از شمارش صندوق های رای کنگره در 6 ژانویه 2021 فوت کند، کنگره جدید باید برخی تصمیمات را اتخاذ کند.

 

کنگره باید تصمیم بگیرد که آیا آراء داده شده توسط کالج الکترال باید شمرده شود یا نه. اگر آرا شمرده شود، معاون رئیس جمهور منتخب، رئیس جمهور خواهد شد. اگر کنگره با شمارش آرا مخالفت کند، متمم 12 قانون اساسی اجرا خواهد شد. این متمم به مجلس نمایندگان اجازه می دهد تا رئیس جمهور را از بین 3 نامزد که بیشترین آرا را کسب کرده است، انتخاب کنند.

 

اگر فردی که توسط کالج الکترال انتخاب شده و از سوی کنگره نیز تایید شده پس از 6 ژانویه فوت کند، قوانین جانشینی ریاست جمهوری اجرا خواهد شد و معاون رئیس جمهور به عنوان رئیس جمهور بعدی معرفی خواهد شد.

 

 

ترامپ به ویروس کرونا مبتلا شده است. دیدگاه شما در این باره چیست؟

هوئینگ: در اینجا قدرتمندترین فرد در ایالات متحده بود که طرفدارانش را تشویق می کرد تا نسبت به ویروس احتیاط کنند. ما می توانیم کسانی را که جزء بیش از 200 هزار نفری بوده‌اند که پیش از این توسط این رئیس جمهور به قتل رسیده اند، شامل این مساله کنیم. او می دانست که این ویروس مرگبار است ولی از ترس این که مبادا وال استریت برنجاند و اولویت شماره یک کارزار انتخاباتی اش یعنی یک اقتصاد قوی را تحت تاثیر قرار دهد، این بحران را کم اهمیت جلوه داد. تنها نکته این است که تا چه حد عملکرد وال استریت ارتباط چندانی با وضعیت اقتصادی و جان مردم ندارد. ترامپ قوانین، مقررات و دستورالعمل های متخصصان پزشکی را نادیده گرفته است. بی توجهی بیرحمانه وی نسبت به زندگی و جان دیگران، تقریبا در تمام سال های زندگی اش، همراه وی بوده است. در واقع او می دانست که در معرض یک ناقل ویروس قرار می گیرد ولی در بین جمعیتی می رفت که برای دیدنش بیرون آمده و تجمع کرده بودند.

 

 

آیا می توان انتخابات ریاست جمهوری را به تاخیر انداخت؟

هوئینگ: انتخابات ریاست جمهوری را نمی توان به تاخیر انداخت. بر اساس قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری باید نخستین سه شنبه نوامبر برگزار شود. تغییر قانون اساسی ماه ها و شاید سالها طول می کشد، و فقط زمانی این اتفاق می افتد که حمایت و پشتیبانی مداومی وجود داشته باشد.

 

 

اگر یک رئیس جمهور در دوره زمامداری اش فوت کند، چه اتفاقی می افتد؟

هوئینگ: تاکنون 8 رئیس جمهور زمانی فوت کرده اند که در قدرت بوده اند. آبراهام لینکلن، جان کندی، و دو نفر دیگر ترور شدند. قوانین جانشینی بدون ابهام است. معاون رئیس جمهور زمانی که سوگند یاد کند، فورا این نقش را بر عهده می گیرد. بسیاری از معاونان رئیس جمهور انتخاب می شوند نه فقط به این دلیل که در صورت بروز بدترین شرایط بتوانند مسئولیت را بر عهده بگیرند، بلکه غالبا به عنوان بیمه پست ریاست جمهوری در برابر ترور یا استیضاح. استدلال این است که انتخاب دوم به مراتب بدتر از گزینه اول است و این موجب می شود که حزب مقابل از تلاش برای برکناری رئیس جمهور منصرف شود. این دلیل بدبینانه تری برای انتخاب معاون رئیس جمهور است. عمدتا این یا برای تعادل سیاسی یا عقیدتی است یا تعادل جغرافیایی یا بازی اعداد با کالج الکترال. اگر پست معاون رئیس جمهور خالی شود، رئیس جمهور فردی را برای جانشینی انتخاب می کند که باید از سوی کنگره تایید شود. آخرین معاون رئیس جمهوری که استعفا کرد، اسپیرو اگنیو بود که در زمان ریچارد نیکسون کناره گیری کرد. تنها مورد دیگر استعفای معاون رئیس جمهور در سال 1832 بوده و 7 نفر دیگر نیز در دوره مسئولیت خود فوت کردند.

 

 

چه اتفاقی می افتد اگر رئیس جمهور از کار افتاده شود و دیگر توانایی انجام امور محوله را نداشته نباشد؟

هوئینگ:اگر رئیس جمهور از کار افتاده شود و قادر به انجام وظایف و مسئولیت هایش نباشد، متمم 25 قانون اساسی اجرا می شود. این متمم یک رویه و روند را برای معاون رئیس جمهور تعیین می کند تا نقش و اختیارات رئیس جمهور را بر عهده بگیرد. اگر رئیس جمهور به خاطر عدم توانایی، داوطلبانه کناره گیری کند، بعدا می تواند اعلام کند که آماده بازگشت است . راه دیگر برای برکناری رئیس جمهور این است که معاون و برخی افسران مشخص به هر دلیلی اعلام کنند که وی قادر به انجام وظایف و مسئولیت هایش نیست. در بیشتر سه سال و نیم عمر دولت ترامپ، بسیاری امیدوار بودند ک این ویژگی مورد استناد قرار گیرد.

 

 

انتهای پیام /

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha