خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5861
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۲:۲۱
کرونا حریف خدمات موکب‌داران نمی‌شود؛

اربعین تعطیل نیست!

اربعین تعطیل نیست!
درست است که امسال کرونا، راه کربلا را بر زائرین امام حسین علیه السلام بسته اما خدمت در راه امام حسین علیه السلام، آن هم در اربعین حسینی هیچ وقت تعطیل نمی‌شود!

اس.بی پرس _ مرضیه کیان: حالا که امسال بساط پیاده‌روی اربعین از صدقه سری! این کرونای لعنتی جمع شده و دیگر موکب‌داران قمی که در شب و روزهای نزدیک اربعین میزبان زائران اربعین در قم بودند نمی‌توانند موکب‌ها را به پا کنند، افرادی همچون مهدی قربانی، رئیس قرارگاه اربعین حسینی قم که سال‌ها خود را خادم مردم می‌داند و دلداده خاندان آل الله است، راه جایگزین را پیش گرفته‌اند.

 

قربانی می‌گوید: «ما هر سال بساط موکب‌های اربعینی را از دو هفته قبل اربعین، در قم به پا می‌کردیم؛ از اسکان و غذای زائران گرفته تا دکتر و دارو و موارد دیگر. امسال که نمی‌توانیم موکب‌ها را علم کنیم، تصمیم گرفتیم در روز قبل از اربعین و اربعین، نان رایگان بین مردم توزیع کنیم.»

 

مهدی، تبلیغات این کار را از یک هفته قبل از اربعین یعنی تقریباً از پنج شنبه در صفحه شخصی اینستاگرام خود شروع کرده و طی ۴۸ ساعت، بعد از اینکه پیام‌هایی که برایش ارسال شد را چک می‌کند، متوجه می‌شود که مردم هزینه ۲۸ تنور نانوایی را در استان‌های مختلف قم، اصفهان، یزد و تهران به عهده گرفتند.

 

 

قربانی از جزئیات این طرح می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم که در هزینه تنورهای نانوایی مشارکت ۵۰ درصدی داشته باشیم. سقف برآورد هزینه را هم ۷۰۰ هزار تومان در نظر گرفتیم که عمدتاً هزینه هر تنور کمتر از این مبلغ می‌شود؛ حالا می‌خواهد بنا به سلیقه تنور نان لواش، بربری، تافتون و یا سنگک باشد! اگر هزینه تنور را ۷۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، ۳۵۰ هزار تومان را ما پرداخت می‌کنیم و ۳۵۰ هزار تومان دیگر را فردی که نذر کرده به عهده می‌گیرد. اگر هزینه تنورها از این کمتر هم باشد، بنا به قراردادی که با نانوایی محله بسته شده، ۵۰ درصد مبلغ قرارداد را پرداخت می‌کنیم. این نکته را هم بگویم که ما از طرف هیچ ارگان دولتی حمایت نمی‌شویم و طرح امسال هم مانند تمام فعالیت‌های ما با هزینه مردم و خیرین است.»

 

با این طرح کمی از حس و حال موکب‌های اربعین بین عمودهای نجف تا کربلا، محله به محله در کوچه پس کوچه‌های ایران می‌پیچد.

 

تیم مهدی قربانی، ۲۲ نفر از بچه‌های پای‌کار هستند که تقسیم کار بین‌شان انجام شده؛ گروهی درگیر حسینیه مجازی هستند، گروهی مایع ضدعفونی توزیع می‌کنند، گروهی برای طبخ غذای روز اربعین آماده می‌شوند و گروهی هم در حال تولید ماسک با دستگاه‌های اتوماتیک و قیمت بسیار پایین در کنار توزیع نان اربعین هستند.

 

قربانی از سابقه دار بودن فعالیت‌شان می‌گوید: «فعالیت تیم ما محدود به دوران کرونا و یکی دو سال اخیر نمی‌شود، ما ۲۰ سال است که خادم مردم در راه اهل بیت هستیم!»

 

درست است که امسال کرونا، راه کربلا را بر زائرین امام حسین علیه السلام بسته و موکب‌های پر شور، با عطر غذاها و چای عراقی مسیر مشایه را پر نمی‌کنند، اما خدمت در راه امام حسین علیه السلام، آن هم در اربعین حسینی هیچ وقت تعطیل نمی‌شود!

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زاهدان؛

عملیات اجرایی پنج زمین چمن مصنوعی در مناطق کم برخوردار زاهدان آغاز شد

شناسایی هزار و ۶۰۰ مراکز استخراج رمز‌ ارز

بیت کوین جای بورس را گرفت؟