خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 5906
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۱:۵۱
مدیرکل دامپزشکی استان:

هیچ موردی از بیماری تب برفکی در سیستان و بلوچستان مشاهده نشده است

هیچ موردی از بیماری تب برفکی در سیستان و بلوچستان مشاهده نشده است
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون هیچ موردی از بیماری تب برفکی در سیستان و بلوچستان مشاهده نشده و تنها استانی هستیم که در تشخیص تب کنگو به روش مولکولی روی کنه های ناقل کار می کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مهدی حسینی در جمع خبرنگاران بیان کرد: در بحث آزمایشات مولکولی برای آنفلوانزای فوق حاد طیور نیز به منظور ارتقای نتایج کیفی آزمایشات پاسخگویی شفاف و دقیق به متقاضیان صادرات و واردات فرآورده های خام دامی و نهاده های دام و طیور انجام می شود و این آزمایشگاه ها کمک بزرگی است.

 

وی اظهار کرد: پایش و مراقبت مهمتر از واکسیناسیون است و بخش خصوصی نیز در این زمینه مشارکت خوبی دارد و در همین راستا تفاهمنامه ای با سایر ارگان ها مانند محیط زیست امضا شده است.

 

حسینی گفت: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام در یکسال گذشته علیه بیماری های دامی واکسیناسیون و یک میلیون و ۳۶۰ هزار پایش و مراقبت بیماری در استان انجام شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: از ۱۷۰۹ عامل بیماری‌زا در انسان ۸۳۲ مورد بین انسان و دام مشترک است که برای ریشه کنی و کنترل این بیماری‌ها در جمعیت انسانی باید برنامه ریشه‌کنی در جمعیت دامی انجام شود.

 

وی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی متولی تولید غذای سالم و تامین امنیت غذایی مردم است به همین سبب برای ریشه کنی بیماری‌ها در جمعیت دامی نیازمند همکاری بیش از پیش مردم هستیم.

 

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: امنیت غذایی از نظر کمی و کیفی از سوی سازمان دامپزشکی مورد بررسی قرار می گیرد که در همین راستا سالانه بیش از ۵۹ هزار مورد آزمایش کنترل کیفی و به طور متوسط چهار هزار مورد بازدید از سوی کارکنان این اداره کل در استان انجام می‌شود.

 

حسینی ادامه داد: از نگاه دولت بسیاری از امور باید به بخش خصوصی واگذار شود و برخی از واکسن ها مانند تب برفکی به بخش خصوصی واگذار شده و دولت نقش نظارتی دارد.

 

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: با وجودی که انتقال بیماری کرونا یا مرس (از خانواده کرونا) از شتر به انسان هنوز ثابت نشده و کشندگی آن ۳۰ درصد است، از سال ۹۴ آزمایشگاه راه اندازی و بر روی تمامی شترهای وارداتی تست کرونا انجام می شود و موارد مثبت قرنطینه و تست ها مجدد صورت می گیرد تا زمانیکه منفی شود.

 

حسینی اظهار داشت: ۴۰۰۰ مورد بازدید از مراکز عرضه صورت گرفته که ۲۵۰ مورد به مراجع قضایی معرفی و ۲۳۰۰ تن فرآورده نیز ضبط که ۱۷۰ تن از این محموله ها معدوم شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: بیماری نیوکاسل نیز با هدف جلوگیری از انتقال ویروس به واحدهای صنعتی به صورت رایگان در استان اجرا می شود.

 

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: مردم باید از مراکز مجاز، دام مورد نیاز را تهیه کنند زیرا در کشتارگاه تمام موازین شرعی رعایت می شود و عمده دامی که خارج از کشتارگاه ذبح می شود، مطابق موازین شرعی نیست.

 

وی افزود: طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ با هدف تقویت نظارت بر اعمال سامانه های بهداشتی در کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی فرآورده های خوراکی طیور، کنترل بهداشتی بر فرآیند استحصال فرآورده های خوراکی طیور در کشتارگاه های صنعتی و ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت محصولات استحصالی نهایی مرغ در دستور کار قرار دارد.

 

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : ISNA.IR

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید