خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5912
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۳:۳۸
تعطیلی مرزهای خوزستان در آستانه اربعین

از جای خالی مواکب تا ناراحتی مرزبانان

از جای خالی مواکب تا ناراحتی مرزبانان
امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و تصمیم ستاد کرونا در کشور و اعلام رسمی کشور عراق مراسم اربعین حسینی برگزار نمی‌شود و پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه مسدود است.

به گزارش اس.بی پرس، هر ساله استان خوزستان و مرزهای شلمچه و چذابه میزبان خیل عظیم ارادتمندان و مشتاقان حضرت سیدالشهدا(ع) در ایام اربعین حسینی بودند.

 

هر ساله با فرارسیدن ایام نورانی و پرفیض اربعین حسینی زائران زیادی از خارج و داخل کشور برای عزیمت به عتبات عالیات و سفر به عراق به استان خوزستان و مرزهای شلمچه و چذابه مراجعه می‌کنند و جمعیت میلیونی با بدرقه مردم این دیار مهمان خاندان عصمت و طهارت می‌شوند.

 

اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و اعلام رسمی دولت عراق مبنی بر عدم پذیرش زائران خارجی، مراسم اربعین برگزار نمی‌شود.

 

 

مردم به سمت مرزها حرکت نکنند

ولی‌الله حیاتی معاون امنیتی استانداری خوزستان، اظهار کرد: مرزها تا اطلاع‌ثانوی بسته است و هیچ عبور و مروری به سمت عراق رخ نمی‌دهد. 

 

وی عنوان کرد: از همه زائران در اقصی نقاط کشور و استان خواستار هستیم که به سمت مرزها حرکت نکنند و امسال با اعلام دولت عراق مراسم اربعین برای زائران خارجی برگزار نمی‌شود. 

 

 

مرزهای شلمچه و چذابه مسدود است

با توجه به ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع آن و با تصمیم ستاد ملی کرونا مرزهای چهارگانه کشور تا اطلاع‌ثانوی مسدود خواهد بود. 

 

بر همین اساس دو مرز پر تردد شلمچه و چذابه امسال همزمان با ایام اربعین حسینی بسته هستند. 

 

 

حضور عوامل پلیس راه و انتظامی در مبادی مرزها برای جلوگیری از تجمعات احتمالی

سردار محمد صالحی فرمانده انتظامی استان خوزستان، اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و تصمیم ستاد کرونا در کشور و اعلام رسمی کشور عراق مراسم اربعین حسینی برگزار نمی‌شود. 

 

وی عنوان کرد: پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه مسدود است و امسال این دو پایانه مرزی در استان خوزستان پذیرای هیچ زائری نخواهند بود. 

 

فرمانده انتظامی خوزستان گفت: کارکنان نیروی انتظامی برای پیشگیری از حضور زائران و تجمعات احتمالی در مبادی ورودی استان و شهرستان‌های خرمشهر و دشت آزادگان در پایانه‌های مرزی مستقر هستند و برابر تمهیدات اتخاذ شده کلیه مبادی ورودی استان با نظارت مستمر توسط عوامل پلیس راه و انتظامی مورد پایش و رصد قرار می‌گیرند.

 

 

عراق هیچ تصمیمی برای بازگشایی مرزها در آستانه اربعین حسینی ندارد

سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی کشور، اظهار کرد: امنیت در مرزهای کشور پایدار است و ما در این زمینه هیچ مشکلی نداریم. 

 

وی عنوان کرد: مسؤولان کشور عراق در گفت‌وگوهای متعدد و مشترک با مسؤولان ایرانی تاکید داشته‌اند که به هیچ وجه برای بازگشایی مرزها تصمیمی ندارند. 

 

فرمانده مرزبانی کشور گفت: مرزها تا اطلاع‌ثانوی بسته است و مردم به هیچ وجه به سمت‌ مرزهای کشور حرکت نکنند. 

 

گودرزی عنوان کرد: طبق بیانات رهبر معظم انقلاب باید به تصمیمات ستاد ملی کرونا عمل کرد که خوشبختانه مردم فهیم به این بیانات مبارک و تصمیمات کشوری لبیک گفته و به سمت مرزها حرکت نکردند که ما از همه آنها تشکر و قدردانی می‌کنیم. 

 

 

خدمت‌رسانی مواکب خرمشهری در قالب کمک مومنانه و مواسات

عبدالامیر تابنده مدیر عتبات عالیات خرمشهر، اظهار کرد: تردد زائران اربعین حسینی(ع) امسال به دلیل ویروس کرونا ممنوع است و بر همین اساس هیچ موکبی مجوز برپایی در مرز شلمچه را ندارد. 

 

وی عنوان کرد: 120 موکب خرمشهری امسال به جای خدمات هر ساله، به کمک مومنانه روی خواهند آورد و در مناطق مختلف شهرستان جانمایی و ساماندهی می‌شوند. 

 

مدیر عتبات عالیات خرمشهر گفت: موکبهای اربعین حسینی امسال بر اساس پروتکل‌ها در حد توان خود در منطقه مورد نظر کمک‌های مومنانه همچون توزیع ماسک، مواد غذایی بسته‌بندی شده و خشکبار، مواد ضدعفونی و سایر اقلام مورد نیاز را بین اقشار آسیب دیده از کرونا به عهده دارند.

 

تابنده بیان کرد: امسال با توجه به شرایط خاص و حاد کرونا هیچ موکبی در مرز شلمچه برپا نخواهد شد و از تمام زائران اربعین حسینی خواستاریم که به سمت مرز شلمچه حرکت نکنند. 

 

 

 

ناراحتی مرزبانان به دلیل سلب توفیق خدمت به زائران

احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی کشور، اظهار کرد: بنده در مرزهای چهارگانه کشور خسروی، مهران، چذابه و شلمچه حضور پیدا کردم که خوشبختانه رزمندگان پرتوان ما در نیروی انتظامی و مرزبانی از روحیه بالا و وصف‌ناپذیری برخودار بودند. 

 

وی عنوان کرد: اما با این وجود احساس کردم که این رزمندگان یک غم و اندوهی در صورتشان نمایان است و اینکه ناراحت بودند از این جهت که امسال توفیق خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی از آنها سلب شده بود. 

 

فرمانده مرزبانی کشور گفت: همه ما خدمت به زائران امام حسین(ع) را توفیق و سعادت برای خودمان می‌دانیم که امسال به دلیل وضعیت پیش آمده از این نعمت محروم شدیم. 

 

گودرزی بیان کرد: البته مرزبانان ما با همان روحیه و نشاط سابق از مرزهای میهن اسلامی خودمان پاسداری می‌کنند تا مردم شریف ما در آسایش و آرامش قرار داشته باشند. 

 

وی عنوان کرد: امسال به دلیل شیوع کرونا و تصمیم ستاد مبارزه با این ویروس و اعلام رسمی توسط دولت عراق اعزام به کشور عراق نداریم و عملا مرزهای ایران مسدود است. 

 

فرمانده مرزبانی کشور گفت: خوشبختانه در مرزهای ما امنیت به صورت کامل برقرار است و مرزبانان غیور ما در حال خدمت و پاسداری هستند. 

 

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha

اخبار