خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 5930
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۹:۴۴
اس.بی پرس گزارش می دهد

برداشت خرما در ایرانشهر از مرز ۲۵ هزار تن گذشت

برداشت خرما در ایرانشهر از مرز ۲۵ هزار تن گذشت
مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: نخل‌کاران این شهرستان از آغاز فصل برداشت خرما تاکنون افزون‌بر ۲۵هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف کردند.


مجید فیاضی روز شنبه در گفت‌وگو با اس.بی پرس، با بیان اینکه ایرانشهر با بیش‌از پنج هزار و ١۵٠ هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است اظهارداشت: از این سطح حدود چهارهزار هکتار بارور و بقیه غیربارور است. 

 

وی با بیان اینکه بیش‌از ۵٠ رقم خرما در ایرانشهر تولید می‌شود، بیان کرد: ربی، مضافتی، سنگ شکن، هلیله و زاهدی از معروف‌ترین ارقام خرما در این منطقه هستند.

 

مدیر جهادکشاورزی ایرانشهر تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای ایرانشهر توسط واسطه‌ها خریداری و به نام شهرستان‌های دیگر بسته بندی و عرضه شود.

 

وی اظهارداشت: ایرانشهر دارای هفت سردخانه با ظرفیت بیش‌از ١۵ هزار تن است که مازاد این ظرفیت به دلیل نبود سردخانه برای نگهداری به مناطق دیگر عرضه می‌شود.

 

فیاضی گفت: هم‌اینک بیش‌از ١٠هزار نفر در این شهرستان مشغول برداشت محصول خرما هستند که با راه‌اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌توان علاوه‌بر فراهم کردن زمینه اشتغال برای افراد جویای کار، رونق اقتصادی در منطقه را شاهد باشیم.

 

وی ادامه داد: خرمای ایرانشهر علاوه‌بر داخل کشور به کشور های پاکستان، هندوستان، ترکیه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود. 

 

مدیر جهادکشاورزی ایرانشهر با بیان اینکه متوسط برداشت خرما ۶.۵ تن در هکتار است پیش‌بینی کرد تا پایان فصل برداشت بیش‌از ٢۶ هزار تن خرما از نخلستان‌های این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

 

به گزارش اس.بی پرس، ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در ۳۳۷ کیلومتری زاهدان مرکز این استان و در مسیر ترانزیتی چابهار- میلک واقع شده است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی