خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 6040
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۵:۴۲
مدیرکل انتقال خون؛

۲۵۶ نفر در سیستان و بلوچستان موفق به اهدای پلاسما شدند

۲۵۶ نفر در سیستان و بلوچستان موفق به اهدای پلاسما شدند
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: ۲۵۶ نفر از بهبودیافتگان ویروس کرونا در این استان موفق به اهدای پلاسما شدند.

دکترسهیلا خسروی با بیان اینکه ۵۰ واحد پلاسمای کرونا از سایر استان‌های کشور دریافت شده است اظهارداشت: پلاسمای بهبودیافتگان ویروس کرونا بین ۲۸۲ مرکز درمانی استان توزیع شده است.

 

وی‌ به اهدای خون توسط مردم نیز اشاره کرد و افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون ۳۷ هزارو ۵۳۵ نفر برای اهدای خون به پایگاه ها و مراکز سازمان انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که از این تعداد ۲۹ هزار ۸۷۸  نفر موفق به اهدای خون شدند.

 

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه از مجموع اهدا کنندگان خون ۲ هزار و ۳۵۴ نفر زن و ۲۷ هزارو ۵۲۴ نفر مرد بودند گفت: این میزان خون حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تامین کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: متوسط مصرف ماهانه سیستان و بلوچستان ۱۲ هزارو ۲۳ واحد خون و فرآورده‌های خونی است.

 

خسروی با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، اظهارداشت: از ابتدای سال تاکنون ۲۷ هزارو ۱۶۴ واحد خون از سایر استان ها بویژه شهرهای بیرجند، تهران، بجنورد و اصفهان دریافت شده است.

 

وی افزود: سه هزارو ۲۴۰ نفر بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۶۸ درصد از خون اهدایی برای این بیماران مصرف می‌شود.

 

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت اهدای خون با توجه به افزایش بیماری‌های عفونی از جمله کرونا و انجام قرنطینه خانگی از سوی شهروندان نسبت به سال قبل بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته است.

 

وی بیان کرد: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

 

خسروی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

 

به گزارش ایرنا از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید