خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6048
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۹:۴۳
هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های دامی انجام شد؛

مایه کوبی بیش از یک میلیون و 500 هزار راس دام در سیستان وبلوچستان

مایه کوبی بیش از یک میلیون و 500 هزار راس دام در سیستان وبلوچستان
حامد گنجعلی،رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: مایه کوبی دام علیه بیماری های دامی از اساسی ترین اقدامات برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری در جمعیت دامی است.

 به گزارش اس.بی پرس، حامد گنجعلی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: واکسینه کردن به موقع و موثر جمعیت دامی از جمله اقدامات اولیه جهت پیشگیری از بروز و انتشار بیماری در جمعیت های دامی و همچنین پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمیت دامی به انسان است.

 

وی گفت: در نیمه اول سال جاری با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری های دامی تعدادی بیش از یک میلیون و 500 هزار نوبت راس دام در سطح استان علیه بیماری های دامی واکسینه شدند.

 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی استان افزود: این دام ها علیه بیماری هایی همچون تب برفکی، آنتروتوکسمی، قانقاریا، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، شاربن و ... به صورت رایگان واکسینه شدند و اولویت با مناطقی با ریسک بالاتر بوده است که در سالهای گذشته به عنوان کانون بیماری شناسایی شده اند.

 

وی ادامه داد: برخی از بیماری های خطرناک دامی که به عنوان بیماری استراتژیک برشمرده می شوند در صورت بروز و انتشار خسارات و تلفات مالی بسیاری را برای دامداران به دنبال خواهند داشت و علاوه بر آن دیگر بیماری های دامی که بین انسان و دام مشترک هستند علاوه بر خسارات مالی سلامت جامعه انسانی را نیز تهدید می کنند. 

 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان اظهار کرد: بر این اساس اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بروز و شیوع این بیماری ها بسیار بهتر بوده و از جمله اقدامات اولیه در این خصوص واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری های دامی است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha