خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6083
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۲۳:۳۰
از سیستو مَردَه بُزه، از بلوچستو مَردَه اُشتُرِه، کِه اَزو سئوال کَه کَه بَرچِه مَرده 

خلاصه نقد بر الگوی توسعه استان در کلام اعتراضی پیرمرد سیستانی به قالیباف (ویدئو)

خلاصه نقد بر الگوی توسعه استان در کلام اعتراضی پیرمرد سیستانی به قالیباف (ویدئو)
مناطق محروم، سفره آب‌ونان داری برای شرکت‌های مهندسی تهران نشین و پیمانکار دارای لابی در وزارتخانه است. توسعه استان را آن‌ها به دولت تعیین و دیکته می‌کنند نه نیاز مردم.‌ خلاصه نقدهای الگوی توسعه استان همین جملات آخر این پیرمرد سیستانی خطاب به آقای قالیباف است: «آقای مهندس، نظارت نیست، این مهندسین گردن‌کلفت‌ بیت‌المال را خودشان می‌خوردند و برای ما هیچی نشده.»

اس.بی پرس ـ مجتبی جهان تیغ: خلاصه نقدهای الگوی توسعه استان سیستان و بلوچستان و حتی کشور با محوریت مگا پروژه‌ها ازجمله پروژه هشت‌صد و پنجاه میلیون دلاری لوله‌کشی دشت سیستان و سایر پروژه‌های چند صد میلیون دلاری در استان مانند فولاد، پتروشیمی، فرودگاه، انتقال آب عمان و منطقه آزاد چابهار و سیستان همین جملات آخر این پیرمرد سیستانی خطاب به آقای قالیباف است: «آقای مهندس، نظارت نیست، این مهندسین گردن‌کلفت‌ بیت‌المال را خودشان می‌خوردند و برای ما هیچی نشده.»


خاک‌برسری و آوارگی و بدبختی مردم! خلاصه توسعه غیر مشارکتی کشور در طول دهه‌ها اصالت رشد اقتصادی و ساخت انگاره تقدم توسعه بر عدالت است. تقدم توسعه بر نیازهای مردم.


پیرمردی که در پیری با بیمه و‌ مستمری استراحت و سیاحت کند در فقر و بدبختی و دردمندی اسیر است‌.


از خوزستان تا سیستان اسیر تقدم توسعه صنایع رانتی بجای تأمین زیرساخت‌های رفاه اجتماعی و آموزش و سلامت و اشتغال پایدار. جالب آنکه آقای قالیباف به هر دو سفرکرده و هر دو جا مردم تشنه آب و حداقل‌های زیرساختی بودند.


بارها گفتیم مناطق محروم، سفره آب‌ونان داری برای شرکت‌های مهندسی تهران نشین و پیمانکار دارای لابی در وزارتخانه است. توسعه استان را آن‌ها به دولت تعیین و دیکته می‌کنند نه نیاز مردم.‌ همه این طرح‌های آب‌ونان دار به اسم این مردم مستضعف است و به کام این شرکت‌هاست. در نبود حداقل‌های شفافیت و پاسخگویی.


پیرمرد سرد و گرم چشیده میانه صحبت مثلی هم میزند. نکته از آقای نورزایی: از سیستو مَردَه بُزه، از بلوچستو مَردَه اُشتُرِه، کِه اَزو سئوال کَه کَه بَرچِه مَرده.


در سیستان، بزی مرده و در بلوچستان شتری مرده تابه‌حال چه کسی (کدام مسئول دولتی) از او پرسید که چرا این‌ها مرده‌اند؟ منظور این است که: دولتمردان به ظواهر مسئله به‌صورت سطحی توجه دارند تا به چرایی و علل و ریشه‌ی مسائل.

 

انتهای پیام/#
 


منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha