خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6125
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۷:۲۸
موضوعات داخلی افغانستان محور گفتگو بود؛

روحانی در دیدار با عبدالله عبدالله نه از مشکلات مرز گفت نه از حق آبه و نه از روابط اقتصادی

روحانی در دیدار با عبدالله عبدالله نه از مشکلات مرز گفت نه از حق آبه و نه از روابط اقتصادی
حسن روحانی رییس جمهور ایران که در شرایط کرونایی دیدار با عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی افغانستان را پذیرفت که در این جلسه فقط درباره موضوعات داخلی افغانستان سخن گفت و به هیچ‌کدام از مسائل مهمی چون روابط اقتصادی، مشکلات مرز، حق آبه و ... نپرداخت و تنها از راه‌آهن خواف ـ هرات و خط لوله فرآورده‌های نفتی به افغانستان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، این دیدار امروز صورت گرفت و حسن روحانی با حمایت از تلاش‌های انجام‌شده برای برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان از سوی شورای عالی مصالحه افغانستان صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را برای ایران بااهمیت خوانده است.

 

روحانی ابراز امیدواری کرده که صلح و امنیت پایدار در این کشور برقرار باشد و مردم افغانستان در آرامش زندگی کنند به گفته او این مهم است که مردم افغانستان بعد از سال‌ها جنگ و درگیری به یک صلح واقعی برای حفظ دستاوردهای خود دست یابند و راه‌حل این مشکل نیز گفت‌وگوهای سیاسی و مذاکره بین الافغانی است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به روابط خوب ایران و افغانستان به‌عنوان دو کشور دوست و همسایه، بر توسعه و تعمیق روابط تهران – کابل تأکید کرد و اظهار داشت: توافق بلندمدت بین دو کشور می‌تواند به توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها بیانجامد.

 

روحانی با اشاره به افتتاح راه‌آهن خواف – هرات طی روزهای آینده، اتصال راه‌آهن‌های ایران و افغانستان را موجب تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست و افزود: ایران آمادگی دارد که با اتصال خط لوله گاز و فرآورده‌های نفتی به افغانستان امکان استفاده مردم این کشور از این انرژی‌ها را فراهم کند.


رئیس‌جمهور در پایان تأکید کرد: همان‌طور که همیشه در کنار مردم افغانستان بوده‌ایم، در آینده هم حمایت خود را از این کشور و همه جهات و اقوام و گروه‌های صلح‌طلب ادامه خواهیم داد و امیدواریم شاهد برقراری امنیت پایدار در این کشور باشیم.

 

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در این دیدار، از حمایت‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات و تلاش‌ها برای برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور قدردانی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست و همسایه خوب افغانستان است.


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha