خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6165
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۳:۲۱
به گزارش اس.بی پرس؛

آب سالم با خط انتقال ۱۲ کیلومتری به روستای قلعه رستم هامون می‌رسد

آب سالم با خط انتقال ۱۲ کیلومتری به روستای قلعه رستم هامون می‌رسد
مردم روستای قلعه‌رستم بخش مرکزی شهرستان هامون در ۶ کیلومتری شهرسوخته و شمال سیستان و بلوچستان پس از ۲۲ سال چشم انتظاری با آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی به این روستا به تحقق آن امیدوار شده‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، مجاورت روستای قلعه رستم با دریاچه هامون و فاصله زیاد آن از محدوده طرح جامع آبرسانی روستاهای سیستان باعث شده تا از مزایای این طرح که در سال ۱۳۷۷ اجرا شده بی بهره بماند.

 

برخی ساکنان این روستا گفتند: قلعه رستم در گذشته نه چندان دور که دریاچه هامون سرشار از آب و نعمت بوده جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ خانوار داشته اما متاسفانه خشکسالی های پی در پی  در منطقه و خشک شدن دریاچه باعث شد بیشتر ساکنان این روستا به مناطق دیگر مهاجرت کنند بطوریکه اکنون تنها ۲۵ خانوار در آن ساکنند.

 

به گفته شماری از سالخوردگان روستای قلعه رستم حدود ۴۲ سال است که به صورت سقایی آبرسانی می شود.

 

مردم این روستا ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح آبرسانی، از توجه ویژه دولت به این منطقه قدردانی کردند.

 

با نگاه و توجه دولت تدبیر و امید به حوزه آبرسانی روستایی و پس از ایجاد شرکت های یکپارچه آب و فاضلاب در سال جاری موضوع تامین آب مراکز روستایی بازمانده همچون قلعه رستم مورد توجه و اجرا قرار گرفت.

 

مدیر شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با تلاش همکاران این شرکت، پیگیری حوزه استانداری، نمایندگان مجلس و حمایت مالی خیرین، مطالعات لازم برای اجرای طرح آبرسانی به روستای قلعه رستم و تهیه نقشه های اجرایی آن از سوی دفتر فنی شرکت در حال انجام است.

 

علیرضا قاسمی افزود: برای تامین آب سالم و بهداشتی این روستا ۱۲ کیلومتر خط انتقال با سایز ۱۱۰ میلیمتر باید اجرا شود.

 

وی تصریح کرد: تهیه حوضچه هوا، تخلیه رسوب و قطع و وصل، مخزن ذخیره آب، الکترو پمپ شناور از جمله تجهیزات مربوطه جهت ایستگاه پمپاژ و حدود یکهزار متر لوله سایز ۷۵ میلیمتر و یک عدد ترانس برای اجرای شبکه داخلی روستا نیاز است.

 

مدیر شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اعتبار در نظر گرفته شده بر این طرح را بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود: نیمی از این اعتبار توسط خیرین پرداخت خواهد شد.

 

وی اظهار داشت: حدود پنج هزار متر لوله، اتصالات و شیرآلات اجرای خط به محل پروژه انتقال یافته و کار اجرای طرح انتقال آب به این روستا آغاز شده است.

 

قاسمی بیان کرد: تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا در کمترین زمان ممکن آب آشامیدنی این روستا تامین شود.

 

روستای قلعه رستم در ۶ کیلومتری اثر باستانی بین المللی شهرسوخته و ۴۰ کیلومتری شهر محمد آباد مرکز شهرستان هامون در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.  

 
 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha