خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6170
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۳:۵۷
مالکی:

زاهدان دارای بیش از ۴۳ درصد حاشیه نشین است

زاهدان دارای بیش از ۴۳ درصد حاشیه نشین است
نماینده مردم زاهدان با اشاره به شرایط مردم استان سیتان و بلوچستان گفت: زاهدان در کشور تنها کلان شهری است که دارای بیش از ۴۳ درصد حاشیه نشین است.

به گزارش اس.بی پرس، فدا حسین مالکی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی، سفر مقام معظم رهبری به چابهار و تاکید ایشان به هیات دولت را مبنی بر این که از موقعیت مرزها برای معیشت مرزنشینی استفاده شود یادآور شد.

 

وی با بیان این که «سیستان و بلوچستان قطعه ای مهم در معادلات سیاسی و اجتماعی کشور است، مردم سیستان و بلوچستان از پیشگامان انقلاب بودند و شجاعانه در مقابل هر تعرضی دفاع کردند» ابراز عقیده کرد: ولی در این سال ها برخی با نگاه منفعت طلبانه بر طبل اختلاف ها کوبیدند که متاسفانه این امر باعث مشکلات این استان شد، ولی مردم استان سیستانی و بلوچ و شیعه و سنی با انتخاب چهره های پر انرژی نشان دادند که از هرگونه اختلاف بیزار هستند.

 

مالکی گفت: این استان در حوزه های اقتصادی همچون تجارت و صنعت و معدن با داشتن بندر ترانزیت بین المللی پتانسیل عظیمی دارد ولی نتوانستیم از این ظرفیت ها در استان استفاده کنیم، حاشیه نشینی خصوصا در شهرهای استان و در زاهدان امان مردم را بریده که هیچ اقدامی هم برای رفع آن صورت نگرفته است، زاهدان در کشور تنها کلان شهری است که دارای بیش از ۴۳ درصد حاشیه نشین است، این استان گنجی عظیم است ولی کمتر شکوفا شده است. آوازه نخبگان استان در خارج از مرزهای کشور در مراکز علمی معتبر شنیده می شود اما افسوس که در داخل هیچ توجهی به ظرفیت مدیریتی نیروی انسانی آن نمی شود.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اگر خواستار امنیت پایدار در استان و دیگر نقاط کشور هستیم باید به مردم و بزرگان بلوچ و سیستانی که عمری برای امنیت مرزها تلاش داشتند اعتماد کنیم و نگاه سنتی را از این مرز و بوم تغییر دهیم و محرومیت را از این دیار حذف کنیم، امنیت پایدار مرزها علاوه بر تجهیزات نیازمند ایجاد شغل پایدار است.

 

مالکی اضافه کرد: آقای رییس جمهور از تحریم آمریکا ناراحت هستیم ولی ناراحتی ما بیشتر از خود تحریمی بوده است، در جهان سه کشور وجود دارد که دارای بیشترین مرز  هستند، چین، روسیه و جمهوی اسلامی ایران، چین و روسیه به کجا رسید و ایران به کجا؟

 

 

انتهای پیام/

منبع : ISNA.IR

نظرات شما

capcha