خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6182
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۷:۰۲
کاش همه نماینده ها معین الدین بودند/2/

روضه آب و نابرابری/ بلوچستان تشنه است اما یارانه میلیاردی دولت صرف آب استخر اغنیا در تهران می‌شود

روضه آب و نابرابری/ بلوچستان تشنه است اما یارانه میلیاردی دولت صرف آب استخر اغنیا در تهران می‌شود
بحران دسترسی به آب شرب در بلوچستان یک روضه کامل است و هر بار دولت برای تامین آب این مناطق کمبود بودجه را بهانه میکند، حق هم دارد چون هر روز باید ۱ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان از بیت المال صرف پر کردن آب استخر‌های مناطق مرفه نشین 1 تا 3 تهران و آبیاری فضای سبز آنها کند.

اس.بی پرس ـ مجتبی جهان تیغ: سخنان کوتاه نماینده چابهار خطاب به وزارت نیرو و دعوت رییس مجلس و قوه قضاییه و دولت به خوردن آب کثیف هوتک و شرح بحران دسترسی به آب شرب در بلوچستان و بویژه چابهار یک روضه کامل است.

 

روضه ای از زجر حداقل نیم میلیون نفر برای آب. آنهم در کنار دریا و چند صد میلیون متر مکعب آب دو‌ سد بزرگ (زیردان و‌ پیشین) که جای آسایش و رفاه، در سکوت مردم را مصیب زده کرده است.

 

 

آبی کثیف که نمایی از شدت نابرابری در کشور است. نمایی از شدت کوری و‌ کری دولت. از شدت تصلب ساختارها و بی تفاوتی نهادها. نمایی از وخامت ضعف جامعه و بی قدرتی مردم در احقاق حقوق خود که پس از سالها تازه خوشحال می‌شوند که کسی به نمایندگی از آنها بالاخره روضه زجر آنها را برای مسئولان بخواند.

 

این آب کثیف، نمایی از نتایج خصوصی سازی نیز هست. از سود پرستی شرکتهای خصوصی و بی رحمی اندیشه های نئولیبرال و تقدس بخش خصوصی رخنه کرده بر نهادهای قدرت و تصمیم جمهوری اسلامی بویژه دولت است.

 

راستی چرا با گذشت دهه ها وقتی خون مردم اینگونه در شیشه است این سیاستها و قوانین لغو و بازنگری نمیشود؟

 

دولت همواره برای تامین آب این مناطق کمبود بودجه را بهانه میکند و بودجه ریزی قطره چکانی است، در حالی که ظرف هم سوراخ است و فساد مدیریتی و فساد در شرکتهای خصوصی هم بیداد میکند. نمونه اخیر دستگیری مدیرکل آبفا روستایی استان و هفت شرکت پیمانکار.

 

خصوصی سازی که محرومیت و نابرابری آفریده از دل ایدئولوژی های نئولیبرال روییده است و خصوصی سازی تامین آب حالا سفره پهنی برای ارتزاق شرکتهای خصوصی است که نان در خون مردم دارند. در حالی تامین آب در این مناطق خصوصی و پولی است که اغنیا و طبقه مرفه کاخ نشین جهت تامین آب از یارانه دولتی برخوردارند.

 

درحالی اغنیا با یارانه دولتی در شمال تهران از وفور آب، متراژ استخرها را افزایش می دهند و از شنای قورباغه در استخرهای لاکچری شخصی کیف میکنند که مردم دشتیاری و چابهار هرساله برای تامین آب، عزادار مرگ کودکان خود هستند.

 

میزان یارانه دولتی در تامین هر متر مکعب آب در میزان مصرف مناطق ۱ تا ۳ تهران، در هر روز ۱ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان است که از بیت المال صرف پر کردن آب استخر‌های مناطق مرفه نشین تهران و آبیاری فضای سبز این واحد‌های مسکونی می‌شود.

 

 

یعنی با قطع چندماهه یارانه دولتی و آزادسازی نرخ آن برای میلیاردرهای ساکن این مناطق، بودجه آبرسانی به سیستان و بلوچستان تامین میشود.

 

توجه به آمار مشخص میکند که بخش عمده از یارانه‌های دولتی به جیب اقشار پردرآمد رفته و صرف موارد غیر ضروری می‌شود. در حقیقت، ساکنین مناطق ۱ تا ۳ تهران در حالی سرانه مصرف ۴۳۰ لیتر آب به ازای هر نفر را دارند که در جنوب شرق و مناطق تحت نمایندگی نماینده چابهار سرانه مصرف آب تنها ۱۵ لیتر به ازای هر نفر آنهم بصورت سقایی است.

 

و نهایتا احسنت به نماینده مطالبه گر و عدالت خواه چابهار، آقای سعیدی که محافظه کاری ها و‌ رخوت نمایندگان استان را شکسته است و با درک رسانه ای خود با تکرار نطق های پر درد خود، توجه رسانه ها به محرومیت های هولناک منطقه سیستان و بلوچستان جلب میکند. تیتر شدن مطالبات مردم استان و مسایل و محرومیت‌های سیستان و بلوچستان در سطح ملی و خبرگزاری های سراسری از آرزوهای مردم و فعالین رسانه و اجتماعی است که به سختی محقق می‌شود و نمایندگان با جایگاهی که دارند می توانند براحتی این آرزو ها را محقق و گام های جدی در حل مسایل با ایجاد فشار اجتماعی کشوری برای مسایل استان بردارند چراکه ریشه کنی محرومیت‌های استان تنها با اراده سیاسی و بودجه فرا استانی و ملی قابل تحقق دارد‌‌. این امر توسط رجل سیاسی استان از جمله نمایندگان مجلس با کار رسانه ای و استفاده از ظرفیتهای شبکه های مجازی و خبرگزاری های سراسری جهت طرح و ضریب دادن محرومیت‌های اصلی استان در سطح ملی قابل تسریع و تحقق است چراکه به این محرومیت‌ها فشار افکار عمومی و پشتوانه و مطالبه اجتماعی میلیونی ها ایرانی می بخشد.
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha