خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6397
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۴:۱۵
مدیر شیلات؛

سالیانه ۲۰۰ تن ماهی در خاش تولید می‌شود

سالیانه ۲۰۰ تن ماهی در خاش تولید می‌شود
مدیر شیلات خاش گفت: سالیانه ۲۰۰ تن ماهی سردآبی و گرم آبی از حدود ۵۰۰ استخر پرورش ماهی در این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، یوسف شهرکی مدیر شیلات خاش با اشاره به اینکه خاش از قطب‌های مهم تولید ماهی در سیستان و بلوچستان است اظهارداشت: در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب و کمک به تحقق شعار «جهش تولید» امسال افزونبر ۳۰۰ هزار لارو ماهی گرم آبی در آب بند‌ها و بند‌های خاکی این شهرستان رهاسازی شده است.

 

او بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود پس از به وزن رسیدن این لارو‌های ماهی افزون بر ۱۰۰ تن ماهی برداشت و به مصرف خانوار‌های بومی منطقه برسد.

 

رییس اداره شیلات خاش گفت: ماهی‌های گرم آبی از نوع آمور، فیتوفاک و کپور در این شهرستان به خوبی رشد و پرورش می‌یابند.

 

او  ادامه داد: افزون بر ۲۰ نفر از مردم بومی منطقه با شرکت در کارگاه‌های آموزشی با روش‌های نوین آبزی پروری آشنا شده‌اند که قطعا این آموزش‌ها در پرورش ماهیان موثر بوده و نیاز‌های مردم منطقه را تامین می‌کند.

 

شهرکی با بیان اینکه علاوه بر رهاسازی ماهی در آب بند‌ها و رودخانه‌ها در استخر‌های دو منظوره کشاورزی و شیلاتی خاش نیز کار پرورش ماهی انجام می‌شود افزود: در شهرستان تفتان نیز اقدامات ارزشمندی در حمایت از آبزی پروران صورت گرفته است.

 

او با بیان اینکه در سایت‌های تولید بچه ماهی شهرستان تفتان نیاز‌های مهم سیستان و بلوچستان تامین می‌شود گفت: برای ساخت استخر‌های پرورش ماهی نیز تسهیلات خوبی به متقاضیان داده شده است.

 

آبزی پروران خاش همه ساله با شرکت در کارگاه‌های آموزشی تولید، پرورش و بهداشت آبزیان ضمن آشنایی با شیوه‌های نوین رشد و تکثیر انواع آبزیان با بیماری‌های شایع ماهیان گرم آبی، سردآبی و نحوه درمان آن‌ها آشنا می‌شوند.

 

تنوع آب و هوایی و شرایط مناسب اقلیمی زمینه را برای پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی در این شهرستان فراهم کرده است خاش در بخش‌های مختلف از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است که تولید و پرورش ماهی یکی از این ظرفیت‌هاست.

 

خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در مسیر ترانزیتی چابهار - میلک واقع شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha