خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6411
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۲۳:۳۴
دست‌های بسته در مقابل صیادان ترال

یک بام و دو هوای صید ترال/ مجلس ممنوع کرده اما سازمان شیلات فرافکنی می‌کند

یک بام و دو هوای صید ترال/ مجلس ممنوع کرده اما سازمان شیلات فرافکنی می‌کند
در پی اظهارات ضدونقیض نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سازمان شیلات درباره ممنوعیت صید ترال در کشور، مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط‌زیست می‌گوید: این قانون باید به نحوی اصلاح شود تا سازمان محیط‌زیست در کنار شیلات بتواند جزو ناظران بر حوزه صید و صیادی باشد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، بعد از قطعی شدن ممنوعیت صید ترال در کشور، این موضوع در روزهای اخیر با فرازوفرودها و چالش‌های بسیاری همراه بوده است.

 

سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی – سی‌ام مهرماه توییت کرد: «پس از پیگیری‌های بی‌وقفه‌ی فراکسیون محیط‌زیست و حمایت‌های بی‌دریغ رئیس محترم مجلس، به لطف خداوند متعال، صید ترال‬ که ضررهای شدیدی به محیط‌زیست دریا و اقتصاد بومیان زده بود، از اول آذرماه به مدت ۲ سال ‫ممنوع شد. عرض خدا قوت جانانه به همه‌ی همکاران متخصصم در این امر.» قالیباف رئیس مجلس نیز با توییتی این ممنوعیت را قطعی اعلام کرد.

 

بلافاصله پس از اعلام این خبر سازمان شیلات اعلام کرد که فقط قرار است صیدترال فانوس ماهیان آن هم به دلیل تحقیقات و به‌روزرسانی مطالعات در این زمینه، حداکثر به مدت دو سال متوقف شود.

 

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد با بیان اینکه ناوگان صید ترال شامل ۵ دسته ناوگان است، اظهار کرد: ناوگان فردوس در چابهار فعالیت می‌کند که فعالیت صید آن پایان شهریور به اتمام رسید و تا پایان سال نیز در استراحت هستند. بخشی از فعالیت ناوگان کیش و طبس در هرمزگان  و بوشهر هنوز باقی‌مانده است که ادامه می‌یابد. فعالیت ناوگان صید میگوی خوزستان و بوشهر به اتمام رسیده و فعالیت صیادان میگوی هرمزگان نیز آغازشده است.

 

بااین‌وجود مجدد روز دهم آبان ماه معین‌الدین سعیدی – نماینده مردم چابهار و سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی - اعلام کرد که وزیر جهاد همه انواع صید ترال را برای تمام آبزیان طی دو سال ممنوع کرده است.


وی دراین‌باره گفت: در ابتدای کار روایت سازمان شیلات با روایت نماینده قوه مقننه درباره این ممنوعیت متفاوت بود اما وزارت جهاد کشاورزی اخیراً به جلسه سران قوا پیشنهادی مبنی بر فراساحلی شدن شناورهای صید ترال ارائه کرده است.

 

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تأکید کرد: به امید خدا قرائت ما از صید ترال اجرایی خواهد شد. قرائت ما تعطیلی دوساله صید ترال در طرح آیش و پایش است. روایت سازمان شیلات صرفاً ممنوع شدن صید فانوس ماهی بوده اما اخیراً مقرر شد که همه انواع صید ترال به مدت دو سال ممنوع شود.

 

نماینده مردم چابهار در پایان گفت: شناورهای صید ترال که در سواحل مکران فعالیت می‌کردند، فانوس ماهی صید نمی‌کردند بلکه ماهی مرکب و یال اسبی صید می‌کردند. وزیر جهاد کشاورزی همه انواع صید ترال در همه انواع و اقسام ارتفاع دریایی و همه انواع آبزیان را ممنوع کردند. ان‌شاءالله تا دو سال دیگر صیادی ترال هیچ فعالیتی در خلیج‌فارس و دریای عمان نخواهد داشت.

 

داود میرشکار - مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط‌زیست - ضمن اشاره به اینکه عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه بر فعالیت‌های صید و صیادی سبب سوءاستفاده بسیاری از افراد شده است، اظهار می‌کند: پیش‌نویس دستورالعمل صید ترال در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان در کارگروه ملی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر تدوین‌شده است و متأسفانه قانون به ما اجازه نظارت بر مجوزهای صیادی و یا بررسی ذخایر آبزیان را نمی‌دهد. 

 

میرشکار تصریح می‌کند: بر اساس قانون حفاظت و بهره‌برداری از آبزیان مواردی مانند ارزیابی ذخایر، اعطای مجوزهای صید و صیادی، نظارت بر شیوه‌های صید و... بر عهده سازمان شیلات است. ازاین‌رو ما با نمایندگان مجلس گفت‌وگو کرده‌ایم و پیشنهاد داده‌ایم که این قانون به نحوی اصلاح شود که سازمان حفاظت محیط‌زیست در کنار سازمان شیلات بتواند جزو ناظران بر حوزه صید و صیادی باشد. با ورود به این حوزه می‌توانیم وضعیت زیستگاه‌های دریایی و گونه‌های در معرض انقراض آن را بررسی و بر این اساس برنامه‌هایی را در حوزه صید و صیادی اجرایی کنیم.
 

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha