خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6419
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ - ۰۹:۴۹
قاسمی مدیرعامل آب؛

۲۴۶ هزار روستایی جنوب سیستان و بلوچستان از آب سالم بهره‌مند می‌شوند

۲۴۶ هزار روستایی جنوب سیستان و بلوچستان از آب سالم بهره‌مند می‌شوند
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان از آبرسانی به ۵۹۸ روستای جنوب استان با جمعیتی بالغ بر ۲۴۶ هزار نفر در قالب مجتمع‌های آبرسانی خبر داد.

قاسمی مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان  در گفت وگو با اس.بی پرس، داشت: از تعداد ۵ هزار و ۵۹۴ روستای دارای سکنه استان، ۱۰۶۷ روستا با جمعیتی حدود ۳۸۴ هزار و چهارصد و سیزده نفر در روستا‌های جنوب استان ساکن هستند که در حال حاضر تعداد ۵۶۸ روستا با جمعیت ۲۵۳ هزار و چهارصد و هجده نفر از نعمت آب شرب بهره‌مند هستند.

 

او افزود: روستا‌هایی که تأسیسات یا منابع آبی آن‌ها به طور کامل از بین رفته است و یا فاقد هرگونه شبکه‌ای است در قالب مجتمع‌های آبرسانی در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از این حیث طرح آبرسانی به ۵۹۸ روستای جنوب استان با جمعیت ۲۴۶ هزار نفر در قالب ۶ مجتمع بزرگ آبرسانی در حال اجراست، که آبرسانی به شماری از روستا‌های مجتمع‌های جنوب استان صورت گرفته و از ۶ مجتمع جنوب، مجتمع ۲۸ روستایی بندینی شهرستان کنارک به طور کامل وارد مدار بهره برداری است.

 

قاسمی با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۸۵ روستای فاقد شبکه مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب در مدار بهره برداری قرار گرفته است افزود: با استفاده توأم از خطوط جدید و قدیم و شبکه‌های توزیع تازه احداث شده و قدیمی، طرح تأمین آب ۱۸۵ روستای شهرستان چابهار در محدوده‌ی بخش‌های پلان و پیرسهراب در قالب زیر مجموعه سد زیردان، با جمعیت ۴۵ هزار نفر از منابع آبی پایدار سد زیردان و با استفاده از سیستم پکیج تصفیه آب محقق و در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

 

او  از احداث سامانه الکترولیز نمک طعام به منظور ضد عفونی کردن آب خبر داد و گفت: احداث سامانه در دست اجراست و در شرایط فعلی آب با پودر پرکلرین گندزدایی می‌شود.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر ۸۴ هزار نفر از جمعیت روستایی شهرستان‌های چابهار و دشتیاری از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند و در تلاش هستیم که تا نیمه‌ی ۱۴۰۰ خطوط انتقال و شبکه‌ی توزیع کل روستا‌های مجتمع با استفاده از پکیج تصفیه آب وارد مدار بهره برداری قرار گیرد و ۷۳ هزار نفر جمعیت روستایی این مجتمع از آب شرب و پایدار بهره‌مند گردند.

 

او یکی از برنامه‌های آتی شرکت برای کاهش مشکلات آبرسانی روستا‌های جنوب استان را شروع فراخوان و تهیه اسناد جهت استفاده از تسهیلات ماده ۵۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت عنوان کرد و افزود: این اقدام، با هدف سرعت بخشیدن به برخورداری ۲۱۳ روستای زیر مجموعه سد پیشین به مبلغ برآوردی ۲۰۰ میلیارد تومان، شامل احداث آبگیر، تصفیه خانه و بخشی از خطوط انتقال، انجام شده است.

 

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: برای تکمیل پروژه آبرسانی به ۵ مجتمع باقی مانده، شامل مجتمع ۲۱۳ روستایی زیرمجموعه سد پیشین، مجتمع ۵۵ روستایی زیر مجموعه سد کهیر، مجتمع ۲۳ روستایی حمیری شهرستان قصرقند و مجتمع ۱۸ روستایی خیرآباد بخش مرکزی نیکشهر اعتباری به مبلغ ۹۲۰ میلیارد تومان نیاز است.

 

قاسمی در خاتمه به شاخص بهره‌مندی از آب شرب شهرستان‌های جنوب استان اشاره کرد و گفت: شاخص بهره مندی از آب در شهرستان‌های چابهار و دشتیاری ۴۸.۸۸ درصد است و این شاخص برای شهرستان‌های کنارک ۷۸.۴ درصد، نیکشهر ۶۴.۲ درصد و قصرقند ۵۱.۹ درصد است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده با اتمام پروژه‌های در دست اجرا و تخصیص بودجه کافی تا پایان دولت دوازدهم شاخص‌های فوق برای شهرستان‌های چابهار و دشتیاری ۶۵ درصد و تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد. همچنین تا پایان سال مالی ۱۳۹۹ برای شهرستان کنارک ۸۲ درصد، شهرستان نیکشهر ۶۷ درصد و شهرستان قصرقند ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی