خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6490
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ - ۲۳:۳۶
ارزیابی دانشجویان دانشگاه بیرجند و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

آبی مملو از فلزات سنگین/ آب شرب زابل بالاترین سطح ریسک سرطان‌زایی را کسب کرد

آبی مملو از فلزات سنگین/ آب شرب زابل بالاترین سطح ریسک سرطان‌زایی را کسب کرد
نتایج یک پژوهش نشان از وجود ریسک قابل‌توجه بروز بیماری‌های غیر سرطانی و همچنین ریسک بسیار بالای ابتلا به بیماری‌های سرطان، برای مصرف‌کنندگان طولانی‌مدت آب شهر «زابل» را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، آلودگی آب شرب به فلزات سنگین از نگرانی‌های عمده کیفیت آب و تهدیدی جدی برای سلامتی بسیاری از مردم ازنظر احتمال ابتلا به انواع بیماری های مرتبط با مصرف آب آلوده است.

 

در پژوهشی تعیین ریسک سرطان زایی و غیر سرطان‌زایی فلزات سنگین در شبکه توزیع آب شرب شهر «زابل» بررسی‌شده است. این مقاله که اخیراً ویرایش نهایی آن انجام‌گرفته، پیش‌ازاین در مجله دانشگاه علوم پزشکی نیشابور به چاپ رسید.

 

این پژوهش را جمیله شهریاری و محمدرضا رضایی از گروه مهندسی محیطزیستِ دانشگاه بیرجند و همچنین حسین کمانی و محمدحسین صیادی اناری از گروه مهندسی بهداشت محیطِ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تهیه و تحصیل نموده‌اند.

 

در این مطالعه توصیفی- مقطعی، نمونه‌ها از نقاط مختلف شبکه آب‌رسانی شهر زابل در فصل زمستان 1397 طبق روش استاندارد، جمع‌آوری و توسط دستگاه ICP-OES قرائت شد. ارزیابی ریسک سلامت با استفاده از معیارهای آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا و محاسبات مربوطه از طریق فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل 2016 انجام گرفت.

 

در بین فلزات، میانگین غلظت فلز آرسنیک و کادمیوم بیشتر از مقدار مجاز استانداردهای ملی و جهانی بود. نسبت خطر (HQ) به ترتیب در گروه بزرگ‌سالان As> Cd> Zn> Cr> Fe> Mn> Cu> Ni> Pb و در گروه کودکان As> Cd> Cu > Zn > Cr > Pb > Fe> Mn> Ni  به دست آمد. شاخص خطر کل (HI) بیشتر از 1 و به ترتیب برای کودکان 9/62 و برای بزرگ‌سالان 4/12 به دست آمد. مجموع ریسک سرطان زایی (CR)10-3×1/79 و سطوح خطر احتمالی به ترتیب برای As> Cd> Cr به دست آمد و حائز سطح 7 ریسک سرطان زایی شد که بالاترین سطح ریسک است.

 

نتایج این مطالعه، وجود ریسک قابل‌توجه بروز بیماری های غیر سرطانی و همچنین ریسک بسیار بالای ابتلا به بیماری های سرطان را در صورت مواجهه‌ی طولانی‌مدت برای جمعیت محلی (به‌ویژه کودکان) نشان می‌دهد.

 

 

متن کامل این مقاله را اینجا دانلود کنید.

انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مهدی ۱۵ گل برای تیم ملی جوانان زد

مارادونای ایران چگونه شهید شد؟

به گزارش اس.بی پرس؛

کار مادر بزرگ تالشی جهانی شد